Šéf Britských ozbrojených sil tajně pomáhá Ukrajině s přípravou bojových plánů proti Rusku

Admiral Sir Tony Radakin

Admirál sir Tony Radakin, odcházející šéf ozbrojených sil Spojeného království, se rozhodl, že přece jen zůstane ještě rok, ale nebude sloužit Britům.

Podle Radakina se mu vyplatí odchod do důchodu odložit kvůli pomoci Ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému v boji proti Rusku.

Osmapadesátiletý Radakin, který měl odejít do důchodu loni v listopadu, místo toho zůstane, aby Zelenskému pomáhal radit, jak vyhrát válku proti jeho protivníkovi, Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Podle zpráv byl Radakin požádán premiérem Rišem Sunakem, aby zůstal ve své funkci až do podzimu 2025, což údajně schválil král Karel III.

Zdroje blízké Radakinovi uvádějí jeho úspěchy v „kyvadlové diplomacii“ mezi Washingtonem a Kyjevem v létě loňského roku. Radakin osobně vedl klíčová jednání s Ukrajinskými vojenskými veliteli, i když Bílý dům vyjadřoval obavy z toho, že by se USA mohly příliš angažovat ve válce.

„Řekli, že byl schopen pochopit taktické detaily pozemní války na Ukrajině a zároveň je dokázal propojit s širším strategickým obrazem a potřebou sladit vojenskou reakci s širším ekonomickým a diplomatickým úsilím,“ uvedl list The Times.

„Odcestoval bez Britských ministrů do Kyjeva, aby se setkal s prezidentem Zelenským a diskutoval s ním o Ukrajinské strategii a o tom, jak by Západ mohl pomoci. Ukrajinský vojenský zdroj uvedl, že je oblíbený pro své ‚moudré strategické myšlení‘ a že zemi pomáhal s jejími bojovými plány, aniž by z bezpečnostních důvodů zašel do podrobností.“

Ukrajina se bez pomoci USA zhroutí
Radakin byl do své funkce poprvé jmenován jen několik měsíců před Ruskou invazí na Ukrajinu v únoru 2022. Nyní vede Britskou armádu v období, které list The Times označil za „nejnebezpečnější období od konce studené války.“

Radakinovi se připisuje, že pomohl Ukrajině vymyslet strategii, jak zničit Ruské lodě a znovu otevřít Černé moře. Nyní se Ukrajinský námořní obchod vrací, alespoň se to tvrdí, na předválečnou úroveň.

Po zbytek svého prodlouženého působení v čele armády bude Radakinovým úkolem udržet vládní „kontinuitu“, zejména vzhledem k tomu, že ve Velké Británii brzy proběhnou parlamentní volby.

„Myslím, že ministr zahraničí respektuje jeho zkušenosti a vnímá ho jako spojence, který chce zlepšit ozbrojené síly a zajistit, aby byly připraveny bránit naši skvělou zemi,“ komentoval to zdroj blízký ministru obrany Grantovi Shappsovi.

„Pomohl kormidlovat státní loď přes tři premiéry, smrt monarchy a válku v Evropě,“ řekl jiný vojenský zdroj o Radakinových silných vztazích se spojenci, jako jsou Ukrajina a Spojené státy.

Existují také snahy o reorganizaci Britské armády s cílem zlepšit její schopnosti v budoucnosti.

Mezitím Rusko-Ukrajinská válka zuří dál bez zjevného konce. Jak nyní víme, Ukrajině dochází munice a Rusko neustále postupuje dál a dál na její území.

Bez dalšího financování ze strany USA se Ukrajina pravděpodobně zhroutí, připouští list The Times, ačkoli Radakin věří, že „Británie je před konfliktem v bezpečí“, což je v rozporu s varováním generála sira Patricka Sanderse, náčelníka generálního štábu Britské armády, který nedávno naznačil, že Britové potřebují výcvik a vybavení pro konflikt.

Navzdory rostoucím hrozbám pro Velkou Británii Sunak neoznámil žádné plány na zvýšení výdajů na obranu.

Estonsko mezitím tvrdí, že se připravuje na možný ozbrojený konflikt s Ruskem v příštím desetiletí, a odvolává se na tvrzení, že Rusko půjde příště po Západě jako celku.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
veny
Host
veny
4 měsíců před

Tajně? 😀 Však jim všem vidíme až do krku…nemůžou překvapit.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x