Sankce USA a NATO a blížící se celosvětová katastrofa s naftovými palivy

Sankce USA a NATO a blížící se celosvětová katastrofa s naftovými palivy

V souvislosti s probíhající celosvětovou inflační krizí opakují hlavy států NATO a mainstreamová média mantru, že vysoké ceny energií jsou přímým důsledkem Putinových akcí na Ukrajině od konce února. Skutečnost je taková, že za to mohou západní sankce. Tyto sankce, včetně omezení mezibankovního přístupu SWIFT pro klíčové ruské banky a jedněch z nejpřísnějších sankcí, jaké kdy byly uvaleny, mají na vojenské akce na Ukrajině sotva nějaký vliv.

Sankce USA a NATO a blížící se celosvětová katastrofa s naftovými palivy

Mnozí však přehlížejí skutečnost, že mají stále větší dopad na ekonomiky Západu, zejména EU a USA. Bližší pohled na stav globálních dodávek nafty je alarmující. Plánovači západních sankcí na ministerstvu financí USA a EU však dobře vědí, co dělají. A pro světovou ekonomiku to nevěstí nic dobrého.

Ačkoli většina z nás o naftě málokdy přemýšlí jinak než jako o znečišťující látce, ve skutečnosti je pro celou světovou ekonomiku zásadní tak, jako málokterý zdroj energie. Generální ředitel společnosti Fuels Europe, která je součástí Evropské asociace rafinérů ropy, nedávno prohlásil: „… existuje jasná souvislost mezi naftou a HDP, protože téměř vše, co vstupuje do továrny a vychází z ní, se děje za použití nafty.“

Na konci prvního týdne ruské vojenské akce na Ukrajině, kdy ještě nebyly uvaleny žádné sankce na ruský vývoz motorové nafty, byla cena evropské nafty již na třicetiletém maximu. S válkou to nemělo nic společného. Mělo to co do činění s drakonickými globálními COVID-19 lockdowny od března 2020 a současnou neinvesticí Wall Street a globálních finančních firem do ropných a plynárenských společností, takzvanou zelenou agendou neboli ESG. Téměř v první den akcí ruských vojsk na Ukrajině zastavily dvě největší světové ropné společnosti, britské BP a Shell, dodávky nafty do Německa s odůvodněním, že se obávají nedostatku dodávek. Rusko dodávalo před válkou na Ukrajině přibližně 60 až 70 % veškeré nafty v EU.

V roce 2020 bylo Rusko druhým největším vývozcem nafty na světě za USA a denně dodávalo více než 1 milion barelů. Většina, přibližně 70 %, směřovala do EU a Turecka. Největším dovozcem byla Francie, následovaná Německem a Spojeným královstvím. Ve Francii používá naftu přibližně 76 % všech silničních vozidel – osobních a nákladních automobilů. poptávka po naftě v EU je mnohem vyšší než v USA, protože většina automobilů používá také úspornější a účinnější naftu. V prvním dubnovém týdnu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová hrdě oznámila nové sankce proti ruské energetice, které začnou zákazem uhlí. EU je největším dovozcem ruského uhlí. Ropa a plyn budou podle ní následovat později. Tento hloupý krok pouze zvýší náklady na energii, které jsou již nyní rekordně vysoké, pro většinu EU, protože způsobí, že ceny ropy a plynu budou mnohem vyšší.

Již na počátku ukrajinské krize byly celosvětové zásoby nafty nejnižší od roku 2008, protože COVID-19 lockdowny způsobily velké škody v oblasti poptávky a nabídky při těžbě ropy a plynu. Nyní se připravuje půda pro bezprecedentní krizi v oblasti nafty. Její důsledky budou pro světovou ekonomiku ohromující.

Diesel hýbe světovým obchodem
Dieselové motory mají nejvyšší účinnost ze všech běžných motorů. Jsou založeny na principu komprese, který v roce 1897 vyvinul Rudolf Diesel. Díky vyšší účinnosti a většímu počtu ujetých kilometrů na galon pohání nafta téměř všechny motory nákladních automobilů. Pohání většinu všech zemědělských strojů od traktorů až po sklízecí stroje. V EU je hojně využívána, téměř z 50 % jako palivo pro automobily, protože je mnohem úspornější než benzínové motory. Používá se ve většině všech těžkých důlních strojů, například v zemních strojích Caterpillar. Používá se ve stavebních strojích. Dieselové motory nahradily parní motory na všech neelektrifikovaných železnicích na světě, zejména v nákladních vlacích. Diesel se používá v některých elektrických elektrárnách a ve většině všech těžkých vojenských vozidel.

Celosvětový nedostatek motorové nafty, ať už dočasný nebo dlouhodobý, je proto katastrofickou událostí. Zboží nelze přepravovat z kontejnerových přístavů do vnitrozemí. Bez nafty nemohou nákladní automobily rozvážet potraviny do supermarketů ani nic jiného. Celý dodavatelský řetězec je zmrazen. A neexistuje možnost nahradit benzín v dieselovém motoru, aniž by se motor zničil.

Až do nepromyšlených globálních Covidových výluk v průmyslu a dopravě, které začaly v březnu 2020, byla poptávka a nabídka nafty dobře vyvážená. Náhlé výluky však zhroutily poptávku po naftě pro kamionovou dopravu, automobily, stavebnictví, dokonce i zemědělství. Nerentabilní rafinerie byly uzavřeny. Kapacita se snížila. Nyní, když se světová produkce vrací do podoby předskokanského normálu, jsou zásoby nafty v rezervách po celém světě nebezpečně nízké, zejména v EU, která je největším světovým spotřebitelem nafty, ale také v USA.

Příděly?
Již na začátku letošního roku byly světové zásoby nafty nebezpečně nízké, což vyhnalo ceny do nebeských výšin. V únoru 2022, před dopadem války na Ukrajině, byly zásoby nafty a souvisejících produktů v USA o 21 % nižší než před sezónním průměrem. V EU byly zásoby o 8 % neboli 35 milionů barelů nižší než průměrná úroveň před začátkem sezóny. V Singapuru byly zásoby v asijském uzlu 32 % pod normálem. Dohromady byly zásoby nafty ve všech třech regionech znepokojivě nízké, přibližně 110 milionů barelů pod úrovní stejného období loňského roku.

Mezi lednem 2021 a lednem 2022 se ceny motorové nafty v EU téměř zdvojnásobily, a to ještě před ukrajinskými sankcemi. Důvodů bylo několik, ale primárním byla prudce rostoucí cena ropy a přerušení dodávek v důsledku globálních Covidových lockdownů a následného obnovení světových obchodních toků. Aby toho nebylo málo, čínská centrální vláda počátkem března zavedla zákaz vývozu nafty, aby „zajistila energetickou bezpečnost“ v souvislosti se západními sankcemi vůči Rusku. K tomu je třeba připočíst nedávný zákaz Bidenovy administrativy na dovoz veškeré ruské ropy a plynu, který v roce 2021 zahrnoval odhadem 20 % veškerého vývozu ruské těžké ropy. Současně EU ve své věčně ideologické moudrosti dokončuje zákaz dovozu ruského uhlí, přičemž zákazy ruské ropy, nafty a plynu budou údajně následovat.

Dne 4. dubna činila průměrná cena litru nafty v Německu 2,10 EUR. Dne 27. prosince 2021 to bylo 1,50 €, což představuje nárůst o 40 % během několika týdnů. Po bezprecedentních sankcích USA a EU vůči Rusku v důsledku vojenské kampaně na Ukrajině po 24. únoru stále více západních ropných společností a obchodníků s ropou odmítá manipulovat s ruskou ropou nebo naftou ze strachu z odvetných opatření. Tato situace se bude jistě stupňovat, dokud budou boje na Ukrajině pokračovat.

Generální ředitel společnosti Vitol se sídlem v Rotterdamu, největší nezávislé společnosti obchodující s energiemi na světě , 27. března varoval, že v příštích měsících je celosvětově stále pravděpodobnější příděl nafty. Poznamenal: „Evropa dováží přibližně polovinu nafty z Ruska a přibližně polovinu nafty z Blízkého východu. Tento systémový nedostatek nafty je zde.“

David McWilliams, přední irský ekonom, který dříve pracoval v Irské národní bance, 7. dubna vyslovil znepokojivý názor. „Nejenže ropa zdražuje, ale zdražuje i nafta a reálně hrozí, že během příštích dvou tří týdnů, nebo možná ještě dříve, dojde v západní Evropě nafta… Značné množství nafty dovážíme, pochází ze dvou rafinerií ve Velké Británii, kde se nejprve zpracovává. Tyto rafinerie v současné době nemají žádnou ropu. Takže v podstatě provozujeme ekonomiku ze dne na den, z hodiny na hodinu.“ Dodal: „Nemáme jen ropnou krizi, máme energetickou krizi, jakou jsme nezažili za posledních 50 let.“ Podle něj je důvodem tak nízkých zásob nafty to, že země EU zjistily, že je mnohem levnější zadávat dodávky ropy a nafty Rusku s jeho obrovskými zásobami.

Situace v USA není lepší. Skutečný stav krize v oblasti nafty prý Bidenova administrativa a EU z politických důvodů bagatelizují. Inflace je v USA již na 40letém maximu. Pokud nedojde k zásadnímu obratu, bude celosvětová krize dieselových paliv znamenat dramatický dopad na všechny formy nákladní a automobilové dopravy, zemědělství, těžbu a podobně. Pro již tak upadající světovou ekonomiku to bude znamenat katastrofu. Vlády jako německá koalice „Ampel“ (semafor) se svým šíleným programem nulových emisí uhlíku a plány na postupné vyřazení ropy, uhlí a plynu nebo Bidenova kabala však v soukromí považují prudce rostoucí ceny energií za další argument pro opuštění uhlovodíků, jako je ropa, ve prospěch nespolehlivých a nákladných větrných a solárních elektráren. Skutečná průmyslová propojená globální ekonomika není jako hra s hračkami lego. Je velmi složitá a jemně vyladěná. toto jemné vyladění je systematicky ničeno a vše nasvědčuje tomu, že je to záměrné. Vítejte v davoské eugenické agendě Velkého resetu.

Autor: F. William Engdahl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x