Představitel ruského ministerstva zahraničí důrazně varoval Spojené státy a jejich spojence v NATO, že komerční satelity, které jsou využívány na pomoc Ukrajině v jejím úsilí o odražení invaze Moskvy, jsou legitimním cílem odvetných opatření.
„Rusko, které v roce 1957 vypustilo do vesmíru Sputnik 1, první umělou družici, a v roce 1961 vyslalo do vesmíru prvního člověka, disponuje významným útočným vesmírným potenciálem – stejně jako Spojené státy a Čína. V roce 2021 Rusko vypustilo protisatelitní raketu, aby zničilo jednu ze svých vlastních družic,“ uvedla začátkem týdne agentura Reuters.
„Konstantin Voroncov, zástupce ředitele odboru ruského ministerstva zahraničí pro nešíření zbraní a kontrolu zbrojení, řekl OSN, že Spojené státy a jejich spojenci se snaží využít vesmír k prosazení nadvlády Západu,“ dodává zpráva.
Pro jistotu dodejme, že Rusko již úspěšně otestovalo protisatelitní schopnost, ačkoli americké letectvo provedlo úspěšný test před několika desítkami let pomocí rakety vypálené ze stíhacího letounu F-15. Předpokládá se, že protisatelitní kapacitu má také Čína.
Většina amerického úsilí se dnes soustředí na použití laserů, které buď vyřadí satelity z provozu, nebo je oslepí, protože jejich zničením vznikají obrovská pole vesmírného smetí, které nekonečně dlouho obíhá kolem planety.
Podle agentury Reuters Voroncov při čtení poznámek prohlásil, že využívání západních satelitů na pomoc ukrajinskému válečnému úsilí je „extrémně nebezpečný trend.“
„Kvazi civilní infrastruktura může být legitimním cílem odvetného úderu,“ uvedl Voroncov v poznámkách pro První výbor OSN. Dodal, že využívání takových satelitů Západem na pomoc Ukrajině je „provokativní.“
„Mluvíme o zapojení prvků civilní vesmírné infrastruktury, včetně komerčních, Spojenými státy a jejich spojenci do ozbrojených konfliktů,“ citoval Voroncov svá slova v OSN.
Nezmínil žádné podrobnosti, ale miliardář Elon Musk podle zpráv poskytuje Ukrajině zařízení pro přístup ke svým satelitním konstelacím Starlink umístěným nad zemí, které pomohly ukrajinské armádě zaměřit ruské jednotky.
Začátkem tohoto měsíce Musk krátce pohrozil, že ukončí poskytování služby Starlink Ukrajině, pokud se Pentagon nezapojí do financování, protože Muskova raketová a kosmická společnost SpaceX hradí 100 % nákladů od doby, kdy začátkem března, jen několik týdnů po ruské invazi, rozmístila satelity nad Ukrajinou.
Mluvčí ministerstva obrany Sabrina Singhová po Muskových komentářích informovala novináře, že Spojené státy „vyhodnocují naše možnosti“, jak udržet internet pro ukrajinskou armádu v provozu.
„A trochu jste se o tom zmínil, ale mohl byste se dostat k širším důsledkům, víte, pokud se Starlink ukázal jako nedílná součást Ukrajinců a až do této fáze, co se stane, pokud už nebudou mít tuto schopnost? A začínáte s pohotovostními plány pro takovou situaci?“ zeptal se jeden z reportérů.
„Jistě si uvědomujeme výhody, které má jakákoli schopnost SATCOM a umožňuje Ukrajincům využívat ji nejen na bojišti, ale i uvnitř země. A chápeme křehkost těchto komunikací a je důležité, aby nejen velení a řízení zůstalo neporušené na bojišti, ale v celé zemi. Ale opět, posuzujeme naše možnosti a snažíme se udělat, co můžeme, abychom pomohli těmto SATCOM komunikacím, schopnostem zajistit, aby tyto komunikace zůstaly zachovány pro ukrajinské síly,“ odpověděl Singhová.
„Objevily se jakési konkurenční nároky na to, kdo zatím zaplatil za Starlink. Byl to soukromý dar, nebo to bylo to financováno především americkou vládou?“ ptal se dále reportér.
„Viděla jsem zprávy o otevřených zdrojových kódech, podle kterých byly poskytnuty dary od – myslím, že to bylo charakterizováno jako různí partneři. V tuto chvíli k tomu nemám více informací. Znovu opakuji, že pokud jde o to, co se toto ministerstvo rozhodne udělat, pokud jde o schopnost SATCOM potřebnou pro Ukrajinu, nemám v tuto chvíli nic, co bych mohla oznámit jako další pomoc,“ dodala Singhová.