Rusko: Vojenské biologické aktivity USA představují hrozbu pro svět

Vojenské biologické aktivity USA

Rusko je znepokojeno rozsáhlými americkými programy biologického výzkumu doma i v zahraničí, zejména vzhledem k tomu, že Washington přiznal jejich „dvojí využití.“ Prohlásil velitel ruských vojsk jaderné, biologické a chemické obrany generálporučík Igor Kirillov.

Vojenské biologické aktivity USA

Požadoval širší mezinárodní dohled nad těmito programy.

„Vojensko-biologické aktivity Pentagonu v různých regionech světa“ patří ke zdrojům rizika ohrožujícím celé mezinárodní společenství, varoval Kirillov.

USA se snaží „posílit svůj vojenský biologický potenciál“ a také „rozšířit svou globální kontrolu nad biologickou situací ve světě“, poznamenal s odkazem na vlastní strategické dokumenty USA.

V americké Národní strategii biologické obrany, přijaté v říjnu 2022, se sice uvádí, že země „uznává dvojí využití věd o živé přírodě a biotechnologií“, a zároveň se v ní uvádí, že Washington „usiluje o zabránění zneužití vědy a technologií.“ Dodává, že řízení biologických rizik „vyžaduje… přijetí kroků ke zmírnění těchto rizik bez ohledu na to, zda mají původ ve Spojených státech nebo v zahraničí“, a poukazuje na potřebu „rozvíjet“ schopnosti biologické obrany země.

Americká Agentura pro snižování obranných hrozeb (Defense Threat Reduction Agency) – orgán Pentagonu zaměřený především na boj proti hrozbám, které představují zbraně hromadného ničení (ZHN) – jde ve své strategii na roky 2022-2027 ještě dál. Za jeden ze svých cílů otevřeně označuje rozšíření schopnosti USA „identifikovat, charakterizovat a využívat zranitelná místa protivníka v oblasti zbraní hromadného ničení.“ Dalším z jejích cílů je rozpoznat „potenciální překážky boje proti ZHN“ a najít řešení, která by pomohla USA a jejich spojencům „zvítězit během konfliktu.“

Moskva vyjádřila pochybnosti o záměru Washingtonu posílit provádění Úmluvy o zákazu biologických zbraní (BWC). Rusko „opakovaně vzneslo otázku skutečného cíle výzkumných programů Pentagonu na různých mezinárodních pracovištích,“ prohlásil v Kirillov a dodal, že tyto otázky „zůstávají dodnes nezodpovězeny.“

Koncem října Rusko podalo oficiální stížnost, v níž tvrdí, že na Ukrajině probíhají biologické aktivity podporované USA, a požádalo OSN o prošetření této záležitosti. Rada bezpečnosti OSN návrh Moskvy zamítla, přičemž USA, Spojené království a Francie hlasovaly proti.

Prohlášení Kirillova bylo učiněno před nadcházející revizní konferencí BWC, která se má konat na přelomu listopadu a prosince v Ženevě. Cílem této akce, která se koná každých pět let, je zajistit, aby úmluva zůstala relevantní a aktuální v souvislosti se změnami ve vědě a technice i v globálním bezpečnostním prostředí.

Zdroj

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x