Jak vede CIA informační válku proti Rusku pomocí zfalšovaných zpravodajských informací

Informační válka

Reportáž NBC News ukazuje, jak CIA ve skutečnosti vede informační válku proti Rusku s využitím vymyšlených zpravodajských informací.

Informační válka

Podle středečního článku NBC News američtí zpravodajští důstojníci vypustili informace o konfliktu na Ukrajině, které nebyly „pevné jako skála“, a některá tvrzení si přímo vymysleli, aby vedli „informační válku“ proti Kremlu. Úředníci se k šíření nepravdivých informací přiznali a chlubili se jimi.

Podle zprávy NBC, když americká média citovala americké „zpravodajské služby“, které varovaly, že Rusko je připraveno nasadit na Ukrajině chemické zbraně, a když prezident Joe Biden opakoval podobné obavy, jednalo se o podvodnou kampaň.

Cílem bylo podle pracovníků zpravodajských služeb, kteří varování vydali, odradit Rusko od skutečného použití těchto zbraní, přestože oni sami hodnotili použité zpravodajské informace jako „málo důvěryhodné.“

Úředníci, kteří se podíleli na šíření těchto zpravodajských informací s „nízkou důvěrou“, podle NBC popsali svou práci na dezinformaci jako součást snahy „podkopat propagandu Moskvy a zabránit Rusku, aby určovalo, jak je válka vnímána ve světě.“

Některá prohlášení byla pravdivá. Bidenova administrativa několik týdnů trvala na tom, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje útok na Ukrajinu.

Šířily se však další lži, včetně tvrzení NBC, že Putin byl „klamán svými vlastními poradci.“ Lživé bylo i tvrzení amerických úřadů, že se Putin obrátil na Čínu s žádostí o vojenskou pomoc. Ta byla navzdory skutečnosti, že byla falešná, zveřejněna, aby Čínu odradila od toho, co podle úředníků dělá – poskytuje Rusku zbraně.

Podle NBC jeden z evropských úředníků uvedl, že zpráva byla „veřejnou hrou, která měla zabránit jakékoli vojenské podpoře ze strany Číny.“

Pokud jde o obvinění, že Putin byl uveden v omyl svým vlastním štábem, jeden z vysloužilých zpravodajských pracovníků řekl televizi NBC: „Není způsob, jak tyto věci dokázat nebo vyvrátit.“

Před začátkem války americká média již několik týdnů varovala, že Rusko připravuje půdu pro útok na ruskojazyčné obyvatelstvo v Donbasu, z něhož budou obviněni ukrajinští nacionalisté, čímž vznikne záminka k válce.

Tyto zprávy se odvolávaly na anonymní „zpravodajské zdroje“ a úředníky Pentagonu a ministerstva zahraničí, z nichž nikdo nepředložil důkazy na podporu svých tvrzení. Mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price na výzvu prohlásil, že osoby, které obvinění zpochybnily, našly „útěchu v informacích, které Rusové zveřejňují.“ Z vyšetřování NBC nyní vyplývá, že toto tvrzení si vymysleli američtí agenti.

Jeden z amerických úředníků prohlásil: „Nemusí to být solidní zpravodajské informace. Důležitější je dostat se před (Rusy), konkrétně před Putina, dříve, než něco udělají,“ říká.

Zatímco úředníci uvedení v článku připustili, že svá tvrzení přikrášlili, jiný neidentifikovaný americký úředník pohotově reagoval na zprávu a uvedl, že Rada národní bezpečnosti a „zpravodajská komunita“ zajistily, aby vše, co sdělí veřejnosti, bylo „ověřeno na kvalitě.“

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x