Rusko varuje: Světové jaderné státy jsou na pokraji přímého ozbrojeného konfliktu

jaderná válka

Podle ruského ministerstva zahraničí je pět světových jaderných států „na pokraji přímého ozbrojeného konfliktu.“ Moskva varovala před katastrofickými následky a zdůraznila, že odvrácení boje je její nejvyšší prioritou.

jaderná válka

Kreml 2. listopadu vydal prohlášení, v němž uvedl, že západní země „podporují provokace se zbraněmi hromadného ničení.“ Kreml nedávno obvinil Kyjev z plánování použití radioaktivní „špinavé bomby“, což úřady popřely.

Západní mocnosti naopak obvinily Moskvu, že opakovaně vyhrožuje použitím jaderných zbraní, aby Kyjev přiměla k přijetí ústupků.

Po útoku na ruskou černomořskou flotilu na Krymu vydalo ruské ministerstvo zahraničí prohlášení, v němž varovalo Spojené království před „nepředvídatelnými a nebezpečnými důsledky“ poté, co obvinilo Londýn, že pomohl Kyjevu zorganizovat útok dronem na jeho lodě v přístavu Sevastopol.

„Takové konfrontační akce Britů představují hrozbu eskalace a mohou vést k nepředvídatelným a nebezpečným důsledkům,“ uvedlo ministerstvo.

Rusko rovněž obvinilo Spojené království, že se podílelo na zářijových explozích plynovodu Nord Stream, neboť je jednou z pěti hlavních světových jaderných mocností.

Ve svém prohlášení z 2. listopadu ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že za klíčový cíl v situaci doutnajícího napětí v souvislosti s konfliktem na Ukrajině považuje vyhnout se ozbrojenému konfliktu mezi jadernými mocnostmi.

„Jsme pevně přesvědčeni, že v současné složité a neklidné situaci, způsobené nezodpovědnými a neuváženými kroky, jejichž cílem je podkopat naši národní bezpečnost, je nejbližším úkolem vyhnout se jakémukoli vojenskému střetu jaderných mocností,“ uvedlo.

Kreml rovněž poznamenal, že nadále trvá na společném prohlášení vydaném v lednu, v němž se Čína, Francie, Rusko a Spojené státy přihlásily k tomu, že udělají vše, co je v jejich silách, aby zabránily jaderné válce.

V lednovém prohlášení se uvádí: „Potvrzujeme, že jadernou válku nelze vyhrát a nikdy nesmí být vedena. Vzhledem k tomu, že použití jaderných zbraní by mělo dalekosáhlé důsledky, potvrzujeme rovněž, že jaderné zbraně – dokud budou existovat – by měly sloužit k obranným účelům, odrazovat od agrese a předcházet válce.“

Ve stejný den, kdy Kreml vydal varování, že pět jaderných mocností balancuje na hraně ozbrojeného konfliktu, Pentagon uvedl, že Spojené státy nezaznamenaly žádné známky toho, že by se Rusko chystalo použít jaderné zbraně.

Mluvčí Pentagonu John Kirby však odsoudil ruskou rétoriku týkající se možného použití jaderných zbraní.

„Od samého počátku nám bylo jasné, že ruské komentáře o možném použití jaderných zbraní nás hluboce znepokojují a bereme je vážně. Nadále je sledujeme, jak nejlépe umíme, a nevidíme žádné známky toho, že by se Rusko na takové použití připravovalo,“ uvedl Kirby.

Prezident Vladimir Putin mezitím několikrát naznačil možnost jaderného úderu a představitelé Kremlu opakovaně prohlásili, že ruská vojenská doktrína umožňuje použití jaderných zbraní v případě ohrožení územní celistvosti země.

Uvedl také, že USA vytvořily precedens na konci druhé světové války, když svrhly dvě atomové bomby na Japonsko.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x