Rusko varuje před přímým vojenským střetem s USA

válka na Ukrajině

Ruské velvyslanectví v USA varovalo, že Washington svým chováním na světové scéně riskuje přímý konflikt mezi jadernými státy.

válka na Ukrajině

„Spojené státy dnes nadále jednají bez ohledu na bezpečnost a zájmy jiných zemí, což přispívá k nárůstu jaderných rizik,“ uvedlo velvyslanectví v prohlášení na svém kanálu Telegram.

„Kroky USA směřující k další hybridní konfrontaci s Ruskem v souvislosti s ukrajinskou krizí jsou plné nepředvídatelné eskalace a přímého vojenského střetu jaderných mocností.“

Velvyslanectví poznamenalo, že Washington nedávno odstoupil od dvou klíčových dohod o kontrole zbrojení, a to od Smlouvy o jaderných silách středního doletu z roku 1987, která zakazovala některé třídy pozemních raket, a od Smlouvy o otevřeném nebi z roku 1992, která umožňovala vzájemné pozorovací lety nad územím druhé strany.

Velvyslanectví vyzvalo USA, aby se „místo nepodložených obvinění vůči zemím, jejichž světonázor se neshoduje s americkým, blíže zabývaly vlastní jadernou politikou.“

„Naše země věrně plní své závazky jako jaderný stát a vynakládá veškeré úsilí na snížení jaderných rizik,“ uvedli diplomaté.

Prohlášení přišlo poté, co USA obvinily Moskvu, že využívá Záporožskou jadernou elektrárnu na jihu Ukrajiny jako krytí pro své vojáky. Elektrárna, největší v Evropě, byla obsazena ruskými jednotkami během počátečních fází vojenské operace Moskvy na Ukrajině, která byla zahájena koncem února. Nadále je v provozu s ukrajinským personálem pod ruskou kontrolou.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken označil ruskou akci v tomto zařízení za „vrchol nezodpovědnosti.“ Rusko a Ukrajina se mezitím vzájemně obviňují z ostřelování závodu. Podle Moskvy způsobila dělostřelecká palba ukrajinských sil tento měsíc několik požárů a částečné výpadky elektřiny.

Rusko minulý týden iniciovalo zasedání Rady bezpečnosti OSN ohledně situace kolem Záporožské elektrárny. Ruský vyslanec Vasilij Nebenzia uvedl, že Moskva podporuje Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), aby zařízení co nejrychleji zkontrolovala.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jiří
Host
jiří
1 rok před
1
0
Would love your thoughts, please comment.x