EU se má připravit na úplné zastavení dodávek ruského plynu

ruský plynovod

Šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol varoval EU, aby se připravila na možnost úplného zastavení vývozu ruského plynu v zimě, a vyzval členy bloku, aby rozšířili rozsah opatření zaměřených na přípravu na tento scénář, uvedl ve středu list Financial Times.

ruský plynovod

„Evropa by měla být připravena pro případ, že by byl ruský plyn zcela odpojen. Čím více se blížíme k zimě, tím více chápeme záměry Ruska,“ uvedl, jak citoval zpravodajský portál.

V komentáři ke snížení dodávek plynu plynovodem Nord Stream o 60 %, které se uskutečnilo minulý týden a které, jak ruská společnost Gazprom zdůrazňuje, je čistě technického rázu, Birol uvedl, že „cílem těchto škrtů je zabránit tomu, aby Evropa naplnila zásobníky, a zvýšit vliv Ruska v zimních měsících.“

IEA však Rusko otevřeně obviňuje z manipulace s cenami plynu již od loňského roku, kdy se cena plynu v Evropě vyšplhala na historická maxima.

„Mimořádná opatření, která evropské země tento týden přijaly ke snížení poptávky po plynu, jako například zprovoznění starých uhelných elektráren, byla odůvodněna rozsahem krize navzdory obavám z rostoucích emisí uhlíku,“ uvedl a dodal, že podle jeho názoru bude návrat k výrobě energie z uhlí „dočasný“ a pomůže udržet dostatečné zásoby plynu pro nadcházející topnou sezónu.

Německo, Rakousko, Itálie a Nizozemsko oznámily, že plánují zvýšit využívání uhlí pro výrobu elektřiny, zatímco Švédsko a Dánsko uvedly, že rovněž zahájí mimořádná opatření k omezení využívání zemního plynu.

Birol však varoval, že současná opatření nejsou dostatečná, pokud se vývoz ruského plynu zcela zastaví, a navrhl, aby evropské vlády mimo jiné zvýšily úsilí o naplnění zásobníků.

„Domnívám se, že s blížící se zimou budou vlády v Evropě přijímat další a hlubší opatření v oblasti poptávky,“ řekl Birol. Poznamenal, že v úvahu přichází příděly plynu, které by mohly pomoci kompenzovat důsledky ztráty ruského plynu, a nabídl bloku, aby „zvážil odložení uzavření jaderných elektráren, dokud budou existovat bezpečnostní podmínky.“

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x