Jaderná válka mezi USA a Ruskem by vyhladila 5 miliard lidí

Jaderná válka

Nová studie zjistila, že jaderná válka mezi Spojenými státy a Ruskem by do dvou let způsobila smrt hladem na dvou třetinách planety.

Jaderná válka

Tuto hrozivou prognózu vysvětluje model Rutgersovy univerzity, podle něhož by zahynulo 5 miliard lidí, a to především v důsledku jaderných výbuchů, které by způsobily obrovská pekla a vnesly do atmosféry saze, které by zablokovaly slunce a zničily úrodu.

„Dokonce i menší jaderný střet – například mezi Indií a Pákistánem – by pravděpodobně vedl k 2,5 miliardám mrtvých během 24 měsíců,“ uvádí Telegraph.

Šetření zjistilo, že v případě plnohodnotné jaderné konfrontace mezi USA a Ruskem by se produkce potravin na základě celkového obsahu kalorií snížila o 90 % během tří až čtyř let konfliktu.

Tým zjistil, že výsledek by mohl být ještě horší, vzhledem k tomu, že ani nezapočítal ohřev stratosféry, který by zničil ozónovou vrstvu a umožnil poškození povrchu planety ultrafialovým zářením.

„Údaje nám říkají jediné – musíme zabránit tomu, aby k jaderné válce vůbec došlo,“ řekl Alan Robock, významný profesor klimatologie na katedře environmentálních věd na Rutgersově univerzitě.

„Svět se již několikrát přiblížil jaderné válce. Zákaz jaderných zbraní je jediným dlouhodobým řešením,“ dodal.

Průzkum provedený po invazi na Ukrajinu ukázal, že osm z deseti Američanů se obává, že Bidenova reakce by mohla vést k jaderné válce.

Přibližně ve stejné době šéf OSN Antonio Guterres varoval, že eskalace války na Ukrajině „ať už náhodou, nebo záměrně“ ohrožuje existenci života na Zemi, a poznamenal, že „vyhlídka na jaderný konflikt, kdysi nemyslitelná, je nyní opět v oblasti možností“.

Společnost BCA Research, která se zabývá předpovědí investičních trendů, rovněž varovala, že existuje 10 % pravděpodobnost, že v příštích 12 měsících dojde ke „globální jaderné válce, která ukončí civilizaci“, přičemž tato předpověď má ještě 7 měsíců platnosti.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x