Rusko sdělilo OSN, že ukrajinská krize je „válkou se Západem o přežití“

Vasilij Nebenzja

Během dvou dnů zvláštních zasedání OSN, která se tento týden konala v souvislosti s Ukrajinou a sabotáží plynovodu Nord Stream, se Rusko důrazně ohradilo a tvrdilo, že jeho pokračující vojenské akce na Ukrajině jsou otázkou „přežití.“

Vasilij Nebenzja

Stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Něbenzja ve středu vyjádřil ostrý pohled a válku označil za válku proti kolektivnímu Západu. „Pokud jde o naši zemi, vnímáme to vše jako válku se Západem o přežití, o budoucnost naší země, o naše děti, o naši identitu,“ prohlásil.

Uvedl, že „Ukrajina není v tomto spiknutí ničím jiným než vyjednávacím trumfem“ – součástí širšího plánu, který se realizuje již dlouho, od roku 2014.

Slova ruského diplomata následovala po překvapivém přiznání generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, který na tiskové konferenci 14. února v Bruselu uvedl, že „válka nezačala loni v únoru. Válka začala v roce 2014.“

Den před Nebenzjovým vyjádřením se na naléhání stálého člena Ruska sešla Rada bezpečnosti OSN, aby posoudila nová obvinění týkající se sabotáže plynovodu Nord Stream. Nebenzja během tohoto zasedání vyzval k zahájení nezávislého vyšetřování.

Konkrétně se odvolal na bombastickou zprávu novináře Seymoura Hershe, držitele Pulitzerovy ceny, podle níž byly plynovody vyhozeny do povětří v rámci promyšlené tajné operace CIA, do níž bylo zapojeno americké námořnictvo a pomoc ze strany Norů:

„Tento novinář mluví pravdu,“ řekl Nebenzia na setkání. „Je to víc než jen kouřící zbraň, kterou milují detektivové v hollywoodských trhácích. Jde o základní princip spravedlnosti; vše je ve vašich rukou a my to můžeme vyřešit ještě dnes.“

Zásadní je, že Čína výzvu okamžitě podpořila. „OSN jako nejautoritativnější a nejreprezentativnější mezinárodní organizace může hrát aktivní roli při vedení mezinárodního vyšetřování a zajištění bezpečnosti přeshraniční infrastruktury,“ řekl čínský velvyslanec Radě bezpečnosti.

Americký velvyslanec John Kelley však odsoudil snahu Moskvy zastírat a odvracet vinu od agrese na Ukrajině a prohlásil, že „dnešní schůzka je zjevným pokusem odvést pozornost“ od nadcházejícího mimořádného zasedání Valného shromáždění. Očekává se, že USA se na tomto nadcházejícím zasedání zasadí o ostré odsouzení Moskvy ze strany OSN u příležitosti jednoho roku od invaze Moskvy z 24. února.

„Na to bychom se měli zaměřit,“ řekl Kelly. „Rusko chce zoufale změnit téma.“

Jako externí odborníci však na zasedání rady vystoupili také americký ekonom Jeffrey Sachs a Ray McGovern, bývalý analytik CIA a spisovatel. Během svých vystoupení předložili přesvědčivé argumenty, podle nichž je Hershova zpráva přesná i na základě nedávných prohlášení amerických představitelů. Tyto projevy před orgánem OSN si můžete prohlédnout níže:

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x