Rusko říká, že zvýší dodávky plynu do Evropy pod jednou podmínkou

plynovod Nord Stream 1

Rusko zvýší dodávky plynu do Evropy, pokud se vrátí turbína nezbytná pro plynovod Nord Stream 1, která je v současné době opravována v Kanadě, informovala v pátek agentura Reuters.

plynovod Nord Stream 1

Ukrajina ve čtvrtek vyzvala Kanadu, aby nevracela společnosti Gazprom plynové turbíny, a prohlásila, že ruská společnost má dostatek turbín, aby zajistila plný tok plynu do Evropy. Podle zprávy agentury Reuters, která citovala ukrajinského vládního úředníka, by Kanada v případě vrácení turbíny Gazpromu porušila své vlastní sankce.

„Sankce zakazují převod jakéhokoli zařízení souvisejícího s plynem,“ uvedl ukrajinský vládní zdroj.

„Pokud, nedej bože, bude toto rozhodnutí schváleno, budeme nepochybně apelovat na naše evropské kolegy, že je třeba přehodnotit jejich přístup. Protože pokud země nedodržují rozhodnutí, na kterých se dohodly ohledně sankcí, jak můžeme mluvit o solidaritě?“ dodal podle agentury Reuters.

Mezitím německý ministr hospodářství Robert Habeck vyzval Kanadu, aby turbínu propustila.

„Budu první, kdo bude bojovat za další silný sankční balíček EU, ale silné sankce znamenají, že musí Rusko a Putina bolet a poškozovat více než naši ekonomiku,“ řekl Habeck agentuře Bloomberg na začátku tohoto týdne.

„Proto prosím o pochopení, že musíme Putinovi tuto turbínovou záminku sebrat.“

Aféra s turbínami začala minulý měsíc, když Gazprom začal snižovat toky plynu přes Nord Stream 1. Ruská státní společnost snížení přičítala chybějící turbíně, která nebyla vrácena po údržbě.

Německá společnost Siemens Energy vysvětlila, že „kvůli sankcím uvaleným Kanadou není v současné době možné, aby Siemens Energy dodal zákazníkovi generální opravu plynových turbín. Informovali jsme kanadskou a německou vládu a pracujeme na schůdném řešení.“

V důsledku této opožděné dodávky je nyní průtok plynovodem Nord Stream 1 na pouhých 40 procentech kapacity a Němci se připravují na úplné zastavení toku kvůli plánované údržbě, která začne příští týden, 11. července.

Zatímco za normálních okolností by Gazprom přesměroval toky na jiné plynovody, nyní panují obavy, že tak neučiní, protože vztahy mezi Ruskem a Evropskou unií lámou rekordy a dosahují jednoho historicky nejnižšího bodu za druhým.

Kanada mezitím dala najevo, že nemá v úmyslu turbínu vrátit, a ministr přírodních zdrojů Jonathan Wilkinson koncem června prohlásil, že „pokud se bavíte s Němci, velmi, velmi je zajímá“ jejich energetická bezpečnost. „Jsem si jistý, že na to přijde řeč přinejmenším v kuloárech skupiny G7 … Nezdržoval bych se tím, že najdeme řešení před koncem.“

Zdroj z ukrajinského ministerstva energetiky, který hovořil s agenturou Reuters, však uvedl, že mají informace o tom, že Kanada se chystá převod zařízení uskutečnit, přičemž další nejmenovaný zdroj uvedl, že rozhodnutí bylo učiněno, protože Kanada a Německo nechtěly dát Rusku záminku, aby plyn do Německa neproudil.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x