1. července v Bílém domě americký prezident Joe Biden překvapivě prohlásil, že „myšlenka, že budeme schopni kliknout na tlačítko a snížit cenu benzínu, není v blízké budoucnosti pravděpodobná.“

Evropská Unie

Američtí vývozci plynu se podle toho zařídili, aby zaplnili mezeru, až se Evropa odvrátí od ruského dovozu. FT nedávno uvedly, že „američtí producenti zkapalněného zemního plynu oznámili řadu dohod o zvýšení vývozu, protože toto odvětví využívá nedostatku, kvůli němuž se Evropa potýká s rostoucí energetickou krizí.“

Tyto dohody jsou natolik lukrativní, že společnost Cheniere, přední americký vývozce plynu, přijala investiční rozhodnutí o prosazení projektu, který do konce roku 2025 zvýší její kapacitu o více než 20 %, přičemž předpokládá dlouhodobé dohody o dodávkách a uzamčené nákupy amerického plynu v příštích desetiletích. Američtí producenti plynu údajně provozují elektrárny na plný výkon, aby zvýšili dodávky do EU.

USA poprvé předstihly Rusko na pozici hlavního dodavatele plynu do Evropy. Přestože se LNG z USA prodává do Evropy za mnohem vyšší cenu než plyn z Ruska, země EU nemají na výběr.

Vzhledem k tomu, že ruské dodávky prostřednictvím plynovodu Nord Stream dosahují pouze 40 % kapacity a dodávky budou ve dnech 11. až 21. července zcela zastaveny kvůli každoroční údržbě, se vyhlídky na krátkodobé dodávky ruského plynu do Evropy zdají být neradostné.

Německo varovalo před rizikem, že se plyn z Nord Streamu po údržbě vůbec nevrátí. V každém případě jsou ruské dodávky do Evropy rekordně nízké a podle společnosti S&P Global „zůstanou omezené až do třetího čtvrtletí.“

Německo se řítí do velké hospodářské krize. Šéf Německé federace odborových svazů se o víkendu nechal slyšet, že „celým průmyslovým odvětvím hrozí, že se kvůli nedostatku plynu navždy zhroutí – zejména chemickému, sklářskému a hliníkovému průmyslu, které jsou hlavními dodavateli klíčového automobilového průmyslu.“ Je pravděpodobné, že dojde k masivní nezaměstnanosti. Když Německo kýchne, Evropa se samozřejmě nachladí – nejen eurozóna, ale dokonce i Británie po brexitu.

Vítejte v „pekelných sankcích“ Evropské unie. USA doslova zatáhly Evropany do ukrajinské krize. Kolikrát ministr zahraničí Antony Blinken cestoval do Evropy v oněch kritických měsících před ruskou invazí na Ukrajinu, aby zajistil, že dveře k jakýmkoli smysluplným rozhovorům s Kremlem zůstanou zavřené! A americké energetické společnosti dnes dosahují nečekaných zisků z prodeje plynu Evropanům. Copak Evropané nemají dost rozumu, aby si uvědomili, že byli podvedeni?

Nyní si Biden od plynové krize umyl ruce. Na tiskové konferenci v Madridu 30. června košatě prohlásil, že taková prémie na ceny ropy bude trvat „tak dlouho, dokud to bude nutné, aby Rusko nemohlo ve skutečnosti porazit Ukrajinu a přejít mimo Ukrajinu. To je pro svět kritická, rozhodující pozice. A tady jsme u toho. Proč máme NATO?“

Bidenův kontrafaktuální narativ je, že sankce proti Rusku nakonec zaberou a dlouhá válka na Ukrajině by byla pro Rusko zhoubou. Americký narativ je, že pokud se podíváte pod pokličku ruské ekonomiky, nemusí být dostatečně pružná a vynalézavá, aby vyvinula podnikatelského ducha bunkru a přijala nové obchodní modely, které by sankce neutralizovaly. Biden je přesvědčen, že ruská ekonomika je v zajetí průmyslových mafií, které nejsou příliš inovativní, a proto pro Rusko v rámci západních sankcí neexistuje mnoho možností.

Biden to řekl v Madridu:

„Podívejte se, jaký dopad měla válka na Ukrajině na Rusko… Oni (Rusové) ztratili 15 let výdobytků, kterých dosáhli, pokud jde o jejich ekonomiku… Nemohou ani – víte, mají – budou mít problém udržet těžbu ropy, protože na to nemají technologie. Potřebují americkou technologii. A jsou také v podobné situaci, pokud jde o jejich zbraňové systémy a některé vojenské systémy. Takže za to platí velmi, velmi vysokou cenu.“

Ale i kdyby tomu tak bylo, jak to všechno Evropanům pomůže? Na druhou stranu, strategické kalkulace prezidenta Putina ohledně války zůstávají do značné míry na místě. Ruské síly dosáhly nesporného pokroku při zavádění plné kontroly nad Luhanskem. V pondělí dal Putin zelenou návrhu armádních velitelů na zahájení „útočných operací.“ Po pěti měsících války Ukrajinci hledí na porážku a generálové ruské armády to vědí.

Ani Rusko nevtrhlo na Ukrajinu nepřipravené. Před válkou i po ní zjevně podniklo preventivní kroky, aby ochránilo svou ekonomiku. A to umožňuje ruské ekonomice usadit se do „nového normálu.“ Možnosti Washingtonu jsou za těchto okolností značně omezené. Západní sankce v zásadě neřeší příčiny ruského chování, a proto jsou odsouzeny k neúspěchu při řešení daného problému.

Aby toho nebylo málo, Putin má pro Bidena blíže k listopadovým volbám v polovině volebního období připraveno několik nepříjemných překvapení. Biden bezstarostně předpokládá, že má pod kontrolou všechny proměnné situace. Škodolibost nikdy není racionálním základem pro státnické jednání.

Včera strategicky důležitá Chersonská oblast sousedící s Krymem vytvořila novou vládu, v jejímž čele stojí první místopředseda vlády ruské Kaliningradské oblasti a mezi jeho náměstky jsou i ruští občané. Nyní, když raketový systém HIMARS s vícenásobným odpalováním raket v rozporu s Bidenovým slibem ostřeluje ruská města, očekávejte zásadní ruskou odvetu.

Trasa ruských útočných operací se kromě Donbasu přesouvá také do Charkova a Oděsy. V úterý to řekl vlivný kremelský politik a předseda Dumy Vjačeslav Volodin,

„Někteří lidé se ptají, jaký je náš cíl a kdy to všechno skončí. Skončí to, až naše mírumilovná města a obce přestanou být terčem ostřelování. To, co dělají, je, že nutí naše vojáky, aby se nezastavovali na hranicích Luganské a Doněcké republiky (Donbasu), protože údery (na ruské regiony) přicházejí z Charkovské oblasti a dalších regionů Ukrajiny.“

Jak dlouho si Biden myslí, že se Evropané budou chtít zapojit do vleklé zástupné války s Ruskem? Deník Bild v neděli uvedl, že 75 % německých respondentů považuje nedávné zvýšení cen za velkou zátěž, 50 % uvedlo, že se jejich ekonomické podmínky zhoršují; každý druhý Němec se obává nedostatku tepla v nadcházející zimě kvůli sníženým dodávkám ruského plynu a rostoucí inflaci v Evropské unii.

Přesto Biden tvrdí, že válka bude pokračovat „tak dlouho, jak bude třeba“, a nedostatek pohonných hmot bude trvat „tak dlouho, jak bude třeba.“ Očekává se, že evropská ekonomika začne klesat v průběhu druhé poloviny roku 2022 a recese může trvat nejméně do léta 2023.

Analytici americké investiční banky JP Morgan Chase minulý týden uvedli, že Rusko by také mohlo způsobit „stratosférický“ nárůst cen ropy, pokud by k odvetě použilo snížení těžby. Uvedli, že „napjatá situace na světovém trhu s ropou je na straně Ruska.“ Analytici napsali, že ceny by se mohly více než ztrojnásobit na 380 USD za barel, pokud by Rusko snížilo těžbu o 5 milionů barelů denně.

Putinův výnos z minulého týdne je zlověstný – Kreml přebírá plnou kontrolu nad projektem těžby ropy a plynu Sachalin-2 na ruském Dálném východě. Státní Gazprom držel v projektu podíl 50 % plus jednu akcii a jeho zahraničními partnery byly společnosti Shell (27,5 %), Mitsui (12,5 %) a Mitsubishi (10 %). Dekret stanoví, že Gazprom si ponechá svůj většinový podíl, ale zahraniční investoři musí do jednoho měsíce požádat ruskou vládu o podíl v nově vytvořené firmě, jinak budou vyřazeni. Vláda rozhodne, zda případnou žádost schválí.

To povede k dalšímu rozkolísání trhů s energií a k většímu zatížení trhu s LNG a lze to považovat za snahu o zvýšení tlaku na Západ, protože se současně omezí dodávky plynu do Evropy a zvýší se poptávka po LNG v Asii, což povede k odčerpání dodávek, které v současnosti směřují do Evropy. Sachalin-2 dodává přibližně 4 % světového trhu s LNG!

Zdá se, že jediná část americké agendy, která se daří, je její nevyřčená část: tytéž angloamerické cíle, které kdysi lord Ismay předpověděl jako důvod existence NATO – „udržet Rusy venku, Američany uvnitř a Němce dole.“

Zdroj