Rusko obviňuje USA a NATO z pokusu o vyprovokování totální války mezi jadernými mocnostmi

válka na Ukrajine

Ruská vláda tento týden vydala hrozivé varování v době, kdy USA a NATO pokračují v dodávkách podpory a zbraní na Ukrajinu v hodnotě desítek miliard dolarů.

válka na Ukrajine

Ruské velvyslanectví ve Spojených státech ve svém prohlášení uvedlo, že pokračující podpora Ukrajiny ze strany Bidenova režimu nakonec vyústí v „přímý střet jaderných mocností“, který pravděpodobně povede ke zničení planety nebo její velké části.

„Spojené státy dnes nadále jednají bez ohledu na bezpečnost a zájmy jiných zemí, což přispívá k nárůstu jaderných rizik,“ uvedlo velvyslanectví v prohlášení na svém kanálu Telegram. „Kroky [USA] směřující k další hybridní konfrontaci s Ruskem v souvislosti s ukrajinskou krizí jsou plné nepředvídatelné eskalace a přímého vojenského střetu jaderných mocností.“

Rovněž se zdá, že Bidenův režim se snaží vyprovokovat plnohodnotnou válku s komunistickou Čínou kvůli Tchaj-wanu.

Velvyslanectví upozornilo, že Washington nedávno odstoupil od dvou klíčových dohod o kontrole zbrojení, a to od Smlouvy o jaderných silách středního doletu z roku 1987, která zakazovala některé třídy pozemních raket, a od Smlouvy o otevřeném nebi z roku 1992, která umožňovala pozorovací lety nad územím druhé strany.

Velvyslanectví vyzvalo USA, aby se „místo nepodložených obvinění vůči zemím, jejichž světonázor se neshoduje s americkým, blíže zabývaly vlastní jadernou politikou.“ Diplomaté rovněž uvedli: „USA se snaží o to, aby se v budoucnu dostaly do konfliktu s USA: „Naše země věrně plní své závazky jako jaderný stát a vynakládá veškeré úsilí na snížení jaderných rizik.“

Prohlášení přišlo poté, co USA obvinily Moskvu, že využívá Záporožskou jadernou elektrárnu na jihu Ukrajiny jako krytí pro své vojáky. Elektrárna, největší v Evropě, byla obsazena ruskými jednotkami během počátečních fází vojenské operace Moskvy na Ukrajině, která byla zahájena koncem února. Nadále je v provozu s ukrajinským personálem pod ruskou kontrolou.

Mezitím se Ukrajina podle NBC News přihlásila k odpovědnosti za sérii sabotážních útoků na ruské vojenské základny na Krymu.

„Série výbuchů v úterý zasáhla ruské vojenské skladiště na anektovaném poloostrově – podruhé během týdne otřásla uvolněnou letní dovolenkovou destinací a naznačila rostoucí schopnost Ukrajiny zasáhnout hluboko za nepřátelskou linií,“ uvedl list.

„Je to významný vývoj, který by mohl změnit dynamiku války, jež se blíží k hranici šesti měsíců, a který vzdoruje varování Moskvy před útokem na region, který má pro ruského prezidenta Vladimira Putina hlubokou strategickou a symbolickou hodnotu,“ dodala zpráva.

Ruští představitelé označili útoky za akty „sabotáže“, což je posun oproti minulému týdnu, kdy Moskva tvrdila, že předchozí exploze byly pouhou nehodou – výbuch muničního skladu, který zničil značnou část ruské letecké základny.

Krym je pro Rusko považován za velkou červenou čáru, uvedla televize NBC News, která naznačuje, že Moskva by mohla konflikt výrazně eskalovat způsobem, který by přilákal NATO nebo dokonce Spojené státy.

Přitom Rusko nemá udržitelnou bojovou sílu, aby se mohlo postavit NATO a USA, jak ukázala neschopnost Moskvy rychle pacifikovat (jakože porazit) původně mnohem slabší ukrajinské síly. Ale jak bylo řečeno, Rusko by se mohlo rozhodnout zaútočit na sklady a zbraně na zemi v zemích NATO, i když nepřímo, aby se do těchto útoků nezapojilo.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x