Rusko obviňuje britské námořnictvo z „teroristického útoku“ na Nord Stream

teroristický útok na Nord Stream

Ruské ministerstvo obrany v sobotu vydalo prohlášení, v němž obvinilo britské námořnictvo, že minulý měsíc vyhodilo do povětří plynovod Nord Stream, což je první formální a přímé obvinění vznesené proti Spojenému království v souvislosti s tímto závažným incidentem, který ohrozil dodávky energie do Evropy.

teroristický útok na Nord Stream

„Podle dostupných informací se zástupci této jednotky britského námořnictva podíleli na plánování, zajištění a provedení teroristického útoku v Baltském moři dne 26. září letošního roku – vyhození plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 do povětří,“ uvedlo ministerstvo, aniž by však upřesnilo jakékoli důkazy.

Kreml dříve v širším obvinění ukázal prstem na země NATO, včetně Británie, a uvedl, že síly NATO prováděly vojenská cvičení přesně v místě, kde došlo k podmořským výbuchům. Toto obvinění navazuje na tvrzení ruského ministerstva zahraničí, že NATO v létě provedlo vojenské cvičení v blízkosti místa, kde došlo k podmořským výbuchům.

„V červenci se v oblasti ostrova Bornholm konalo cvičení NATO s použitím hlubokomořské techniky,“ uvádí se v brífinku ministerstva zahraničí několik dní po výbuchu 26. září. Mluvčí Maria Zacharovová uvedla, že v době sabotážního útoku byla oblast „přeplněna infrastrukturou NATO.“

V návaznosti na to během svého projevu o anexi čtyř ukrajinských území 30. září prezident Putin podnikl tento útok na Západ:

Putin prohlásil, že „anglosasové“ na Západě přešli od sankcí proti Rusku k „teroristickým útokům“ a sabotují plynovody Nord Stream 1 a 2, což označil za pokus o „zničení evropské energetické infrastruktury“.

Dodal, že „to udělali ti, kteří z toho mají prospěch“, aniž by jmenoval konkrétní zemi.

Jediné, na čem se Rusko i Západ shodují, je, že se jednalo o úmyslný čin a nikoli o pouhou náhodu. Například předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová jej krátce po incidentu označila za sabotáž a zároveň varovala, že „úmyslné narušení evropské energetické infrastruktury je nepřijatelné a povede k nejostřejší možné reakci.“

Rusko se ptá, proč by mělo sabotovat své vlastní plynovody, místo aby plyn prostě vypnulo, kdyby to považovalo za vhodné.

Švédské ozbrojené síly v průběhu uplynulého týdne prováděly na místě vyšetřování a potvrdily, že rozsáhlé poškození potrubí způsobily silné detonace, které vyvolaly únik plynu na různých místech, přičemž Švédsko nyní žádá o doplňující vyšetřování – možná i za účelem konečného určení viny.

Během několika hodin po sobotním obvinění Ruska britské ministerstvo obrany nové obvinění odsoudilo jako „nepravdivé tvrzení epického rozsahu“. Mluvčí britské armády uvedl: „Aby odvrátilo pozornost od svého katastrofálního postupu při nezákonné invazi na Ukrajinu, uchyluje se ruské ministerstvo obrany k šíření nepravdivých tvrzení epického rozsahu.“

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x