Rusko hodlá ukončit světový řád ovládaný USA

Vladimir Putin

Ruská vojenská akce na Ukrajině má podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova ukončit světový řád ovládaný USA.

Vladimir Putin

Lavrov tvrdí, že Washington usiluje o nadvládu tím, že zavádí pravidla ad hoc a porušuje mezinárodní právo. Měl na mysli americké pokusy o zavedení vlastního tzv. „mezinárodního řádu založeného na pravidlech“, které se setkaly se silným odporem Moskvy a Číny.

„Naše speciální vojenská operace má ukončit bezostyšnou expanzi NATO a bezostyšnou snahu o úplnou nadvládu USA a jejich západních subjektů na světové scéně,“ řekl Lavrov zpravodajskému kanálu Rossija 24.

„Tato nadvláda je postavena na hrubém porušování mezinárodního práva a podle nějakých pravidel, která nyní tolik vyzdvihují a která si vymýšlejí případ od případu,“ dodal.

Rusko patří mezi země, které se vůli Washingtonu nepodřídí, doplnil ruský diplomat. Bude pouze součástí mezinárodního společenství rovných a nedovolí, aby západní země ignorovaly jeho legitimní bezpečnostní zájmy, uvedl Lavrov.

Lavrov vyčetl šéfovi zahraniční politiky EU Josepu Borrellovi, že zřejmě podporuje další boje na Ukrajině. Když minulou sobotu oznámil další vojenskou pomoc Kyjevu, nejvyšší diplomat bloku prohlásil, že konflikt „bude vyhrán na bitevním poli.“ Lavrov toto prohlášení označil za „nehorázné.“

„Když šéf diplomacie … řekne, že určitý konflikt lze vyřešit pouze vojenskou akcí… No, to musí být něco osobního. Buď se špatně vyjádřil, nebo mluvil bez rozmyslu a učinil prohlášení, o které ho nikdo nežádal. Ale je to nehorázná poznámka,“ dodal Lavrov.

Podle něj se role EU během ukrajinské bezpečnostní krize posunula. Dříve nevystupovala jako vojenská organizace „bojující kolektivně proti vymyšlené hrozbě.“ Podle Lavrova je tato změna důsledkem tlaku, který na členy bloku vyvíjí Washington a který jej tlačí blíže k NATO.

Rusko chce s Ukrajinou jednat o míru, dodal Lavrov.

Moskva na svého souseda zaútočila koncem února poté, co Ukrajina neplnila podmínky minských dohod podepsaných v roce 2014 a Rusko nakonec uznalo donbaské republiky Doněck a Lugansk.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x