Ruské vyšetřování dospělo k závěru, že USA zneužily Ukrajinu k vývoji nelegálních biologických zbraní

biologické zbraně

Ruská vláda pokračuje ve vyšetřování biologických programů armády Spojených států na Ukrajině a dochází k závěru, že tam probíhá více než jen „výzkum.“

biologické zbraně

Úmluva o zákazu biologických a toxinových zbraní vyžaduje, aby každý smluvní stát předkládal výroční zprávu ve formě prohlášení, které prokazuje dodržování úmluvy. Ukazuje se, že ukrajinské hlášení obsahuje „četné nesrovnalosti.“

Ukrajina ani Spojené státy nepředložily odpovídající informace o své zprávě o spolupráci v oblasti biologického výzkumu a vývoje v oblasti biologické ochrany. Dále Polsko ani Německo ve svých zprávách nedeklarovaly žádnou spolupráci s Ukrajinou.

Ukrajina sice tvrdí, že její vláda „neprováděla a neprovádí žádné útočné ani obranné aktivity v rámci programů biologického výzkumu a vývoje“. Rovněž uvádí, že nemá žádné informace o aktivitách bývalého SSSR na Ukrajině od 1. ledna 1946.

Tato tvrzení jsou však v přímém rozporu s prohlášením Lewise Gittera, zástupce stálého zástupce USA při OBSE, z 20. května 2022, že pomoc Kyjevu je zaměřena na „… snížení biologických a veterinárních rizik, jakož i na zabezpečení nelegálních zásob biologických zbraní, které zde zanechal SSSR…“.

„Kromě toho charakteristiky zařízení (plocha laboratorních zařízení, počet zaměstnanců) neodpovídají informacím, které Ukrajina dříve předložila,“ uvádí The Saker.

„Vyvstává otázka: Proč USA a Ukrajina ve svých zprávách pro OSN neuvedly práci na společných vojensko-biologických projektech s kódovým označením UP? Takové utajování je dalším důvodem k zamyšlení nad skutečnými cíli Pentagonu na Ukrajině.“

Bude za to někdo činit odpovědnými USA a Ukrajinu?
Z oficiálních dokumentů je zřejmé, že Pentagon, zastoupený americkou Agenturou pro snižování obranných hrozeb (DTRA), „organizuje práce s jasným vojensko-biologickým zaměřením.“

Ruské ministerstvo obrany rovněž zjistilo „četná porušení bezpečnostních požadavků v ukrajinských laboratořích“, včetně několika případů „nedostatečné ochrany personálu.“ V laboratořích byly rovněž prováděny testy bez řádné certifikace biologické bezpečnosti.

Pouze tři biolaboratoře na Ukrajině jsou oprávněny provádět typ výzkumu, který ruské úřady identifikovaly jako probíhající po celé zemi. Jedná se o Oděský institut proti nákaze, Výzkumný ústav epidemiologie a hygieny ve Lvově a Centrum veřejného zdraví v Kyjevě.

„Bezpečnostní služba Ukrajiny zaznamenala předpoklady pro vznik biologických hrozeb kvůli systematickému porušování předpisů a špatné kvalitě práce při rekonstrukci biolaboratoří,“ vysvětluje zpráva na toto téma.

Mezi další „hrubá porušení“ patří nesprávné skladování mikroorganismů, chybějící systémy kontroly přístupu a řízení a nedostatečné ventilační systémy.

Podle očitých svědků incidentu, který byl nahlášen v roce 2021, zaměstnanec biolaboratoře odnesl z prostor hrst lahviček s nebezpečnými mikroorganismy.

Je důležité poznamenat, že k těmto a dalším porušením došlo v době trvání amerického programu snižování biologických hrozeb.

„To ukazuje, že oficiálně deklarované cíle Washingtonu jsou pouhou zástěrkou pro realizaci nelegálních vojensko-biologických aktivit na Ukrajině,“ vysvětlují zprávy.

„Zanedbávání patogenů, neprofesionalita a korupce výkonné moci a destruktivní vliv amerických manipulátorů představují přímou hrozbu pro ukrajinské a evropské civilisty.“

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že rovněž potvrdilo skutečnost, že ukrajinské biolaboratoře jsou napojeny na „globální systém sledování přenosných nemocí.“

„Páteří této sítě, kterou Pentagon vytváří od roku 1997, je Armádní výzkumný ústav Waltera Reeda (Maryland),“ uvádějí zprávy. „Zahrnuje pozemní a námořní laboratoře i vojenské základny po celém světě.“

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x