Putin: Hloupá a krátkozraká politika Evropy vyvolala energetickou a potravinovou krizi

Putin

Úředníci v Bruselu opakovaně obviňují Moskvu z růstu cen energií a potravin a zároveň zmrazují společné rusko-evropské energetické projekty a odmítají dodávky ruského plynu a ropy. V pátek EU formálně schválila nový, šestý balíček sankcí, který zahrnuje plány na postupné ukončení nákupů ruské ropy.

Putin

Energetickou krizi vyvolala krátkozrakost evropských politiků, nikoli Ruska, a Rusko je připraveno přijmout nezbytná opatření ke zmírnění celosvětové potravinové krize, prohlásil prezident Vladimir Putin.

„Vidíme pokusy přenést vinu za to, co se děje na trhu s potravinami, na Rusko, ale je to pokus svalit vinu na někoho jiného,“ řekl Putin v pátečním rozhovoru pro televizi Rossija-1. Připomněl, že na rozdíl od tvrzení západních politiků problémy na světovém trhu s potravinami začaly již během pandemie COVID-19, tedy dávno předtím, než Rusko zahájilo svou speciální vojenskou operaci na Ukrajině.

Putin také naznačil, že role Ukrajiny jako vývozce potravinářských komodit není tak významná, jak ji Západ prezentuje. „Na světě se ročně vyprodukuje asi 800 milionů tun obilí a pšenice. Nyní se nám říká, že Ukrajina je připravena vyvézt 20 milionů tun. Dvacet milionů tun ve srovnání s 800 miliony tun, které svět vyprodukuje, je 2,5 procenta tohoto čísla. Ale pokud vycházíme z toho, že pšenice tvoří pouze 20 procent celkové nabídky potravin (a to je realita, to nejsou naše údaje, ale údaje OSN), znamená to, že těchto 20 milionů tun ukrajinské pšenice tvoří 0,5 procenta,“ řekl. Dodal, že tento údaj „20 milionů tun“ je potenciální exportní údaj, přičemž reálné možnosti Kyjeva jsou dnes nižší.

Putin označil rozhodnutí západních zemí sankcionovat ruské výrobce hnojiv za „krátkozrakou, hloupou a chybnou politiku“, která „vede do slepé uličky.“ Varoval, že v důsledku sankcí se situace na světovém trhu s hnojivy zhorší a následně se očekává další růst cen potravin.

Totéž platí pro energetiku, řekl ruský prezident a poznamenal, že západní země přecenily možnosti alternativních zdrojů energie a že za současnou cenovou krizí stojí „krátkozraká“ politika Bruselu.

Putin odmítl tvrzení, že se Rusko údajně snaží blokovat vývoz ukrajinského obilí, označil tato obvinění za „blaf“ a poukázal na to, že nejlevnějším způsobem vývozu ukrajinského obilí by ve skutečnosti bylo posílat je přes Bělorusko, což by však vyžadovalo zrušení sankcí vůči Minsku. Kyjev má také stále přístup k přepravě obilí po Dunaji a přes Polsko, řekl.

Putin vyzval Kyjev, aby vyčistil oblasti pod svou kontrolou od námořních min a záměrně potopených lodí, a zajistil tak bezpečný vývoz potravin, a uvedl, že Rusko dokončuje práce na vyčištění oblastí pod svou kontrolou a bude připraveno zajistit mírovou přepravu zboží a vplutí lodí do přístavů v Černém a Azovském moři. Dodal, že v ukrajinských přístavech jsou stále uvězněny desítky zahraničních obchodních plavidel a že jejich posádky jsou fakticky drženy jako rukojmí.

Ruský prezident rovněž oznámil, že Rusko je připraveno zvýšit vlastní vývoz pšenice na 50 milionů tun. „V současném zemědělském roce 2021-2022 vyvezeme 37 milionů tun a v letech 2022-2023 to podle mého názoru zvýšíme na 50 milionů tun,“ řekl Putin.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x