Putinův úder v Africe! 1100 amerických vojáků obklíčeno na základně v Nigeru! Francouzi už v noci prchli letadly!

Moussa Salaou Barmou

Po Nigeru je na řadě Čad, poslední pevnost USA v Severozápadní Africe. Prigožinova libyjská armáda prý už dokončila přípravy k tažení!

Moussa Salaou Barmou

Nigerijská vojenská chunta, která před týdnem svrhla nenáviděného prozápadního prezidenta Mohameda Bazouma izolovala 1100 amerických vojáků rozmístěných na tamní hlavní vojenské základně USA v Africe, a zakázala veškeré lety ze základny! Pro USA je to rána.

Základnu postavily za 100 milionů dolarů v roce 2019, a jen její udržování stálo Pentagon ročně dalších 30 milionů. USA v několika posledních letech utratily jen za výzbroj a výcvik nigerských speciálních jednotek přes 500 milionů dolarů. Pentagon za velitele těchto jednotek vybral generála Moussa Salaou Barmou.

Generál Barmou byl vycvičen na nechvalně známé americké vojenské základně Fort Benning, a byl vyškolen na stejně proslulé National Defense University Washington. Generál Barmou se pár týdnů před převratem 12. června na Air Base 101 účastnil porady s generál poručíkem, velitelem speciálních sil USA, Jonathanem Braga, viz foto z jednání. Generál Barmou po té 27. července provedl nejprve v čele svých speciálních Pentagonem vycvičených jednotek zatčení prozápadního prezidenta Mohameda Bazouma, a pak vystoupil v televizi a oznámil provedení převratu a vytvoření vojenské chunty!

USA tak za poslední roky vycvičily velitele a vojáky už šesti státních převratů v Severní Africe: Gambie (2014), Guinea (2021), Mauretánie (2008) a Niger (2023), Burkina Faso (2022), a Mali (2020). Také ČR a AČR se z nařízení EU podílela na výcviku pučistů, a ti potom v červnu 2020 provedli převrat v Mali, a svrhli tamní prozápadní vládu! Je tak s podivem, že česká média včera s odkazem na znalce severoafrické problematiky, tvrdila, že za současnými převraty v severní Africe stojí výlučně Putin a jeho skupina žoldnéřských kuchařů, a že čeští experti na Afriku ani nevědí, že pučistické vojáky i generály vycvičil Pentagon, EU, a v případě Mali i AČR!

V noci na dnešek se situace v Nigeru vyostřila. Macron, který ještě minulý týden po útoku demonstrantů mávajících ruskými vlajkami, kteří se pokusili vypálit francouzské velvyslanectví, vyhrožoval Nigeru tvrdou odplatou, v noci stáhnul ocas, a Francouzi byli letecky evakuováni ze země. (Video z evakuace.) V ní zůstávají pouze francouzští vojáci, kteří zřejmě musí střežit bezpečnost dodávek z tamních uranových dolů, bez kterých by se mohly zastavit francouzské jaderné reaktory. Niger, který je jednou z nejchudších zemí světa, zachvátily protifrancouzské nálady, a chunta oznámila, že zastaví dodávky uranu do Francie. Noví vládci si tak evidentně hodlají vynutit zvýšení cen, asi aby upokojili rozzuřené chudé obyvatele!

Včera se objevily první zprávy, že Čad, kterému vládne USA dosazený diktátor Mahamata Déby, se pokouší z několika zemí sdružení ECOWAS vytvořit koalici, která by do Nigeru vtrhla, a zavedla tam prozápadní pořádek! Pučisté, kteří vládnou v Burkině Faso a Mali už vyhlásili, že v tomto případě jejich armády přijdou Nigeru na pomoc! Náčelníci štábů zemí ECOWAS se mají dnes sejít, a projednat podrobnosti chystaného tažení! Pučisté, kteří ovládají Guineu, oznámili, že nebudou respektovat žádné západní sankce, které mají být na Niger uvaleny podle plánů Bruselu! Guinea je v tomto případě klíčová země, protože z jejích přístavů se dají zásobovat vnitrozemští pučisté v Mali, Burkině Faso i Nigeru.

Druhý zásobovací kanál vede z Libye přes poušť. V Libyi se navíc nedávno usadila početná skupina ruských kuchařů, a ti vyzbrojili, vycvičili, a k vojenskému tažení na sesazení nepopulárního čadského diktátora připravili početné jednotky čadských rebelů. Z kuchařů mají prozápadní afričtí prezidenti panickou hrůzu. Loni v prosinci, když se několik kuchařů náhle zjevilo poblíž hranice mezi Burkinou Faso a Ghanou. tak vystrašený ghanský prezident Akufo-Ado ihned telefonoval do Washingtonu, aby ho Američané spěchali zachránit, protože po prosincovém vyhnání Francouzů ze Středoafrické republiky grupou Wágnera je další na řadě.

Podle francouzských novinářů je noční letecká evakuace z Nigeru jasným signálem, že Francie uvolňuje cestu zemí ECOWAS, aby rychle vtrhli do Nigeru, a provedli protipuč! Německo a Itálie už rovněž připravují evakuaci. Je prý zřejmé, že se Guinea, Mali a Burkina Faso v případě útoku na Niger postaví po jeho bok, protože by byly další na řadě!

Celá situace kolem Nigeru je důsledkem nestoudného drancování Afriky a jejich přírodních zdrojů v posledních letech ze strany EU a USA. Pokud dojde k vojenské eskalaci, kterou s podporou Washingtonu a Bruselu chystá část zemí ECOWAS, odborníci varují, že dojde k prudkému nárůstu imigrace Afričanů do Evropy. Niger je chudá země se zoufalým obyvatelstvem. Ani sousední mnohem díky ropě bohatší Nigerie na tom není lépe. Nigerijský prezident Bola Tinubu včera oznámil, že okamžitě uvolňuje 200 tisíc tun obilí ze státních rezerv, aby nasytil obyvatelstvo, které se díky rostoucím cenám základních potravin začíná bouřit. Také zvýšil minimální mzdu a nakoupil 3000 autobusů, aby bojoval s rostoucími náklady na veřejnou dopravu v zemi – a to je Nigérie jedním z důležitých producentů ropy!

Drahé energie nyní drtí evropský průmysl výroby hliníku, ale pro Rusko je to velká příležitost. Rusko se před pár dny na summitu v Petrohradě domluvilo s nigerijskou vládou a její vysoký zástupce Gabriel Aduda potvrdil 28. července v Petrohradě, že Rusko obnoví výrobu hliníku v Nigérii, vybuduje tam přehradní nádrže, a infrastrukturu na vývoz hliníku přes Guinejské přístavy! Hliník vyrobený v Nigérii bude díky nízkým cenám energií podle ruských představitelů ještě levnější než hliník vyráběný v Rusku. Zatímco v Evropě se hromadně uzavírají továrny na výrobu hliníku, protože energie potřebné k jeho výrobě jsou drahé, v Africe je Rusové budují!

Fialoví propagandisté se před pár dny vysmívali Putinovi, že se petrohradský summit s africkými vůdci nepovedl, že Afrika Rusko ignorovala. Opak je pravdou. Rusko uzavřelo na summitu obrovské obchody, a tak je třeba Čechům zatajit, že se průmyslová výroba stěhuje z Evropy do Afriky, a s ní i naše pracovní místa!

Neo-koloniální byznys Francouzů, kteří jsou nyní pučisty i občany vyháněni z Afriky, se snaží rychle převzít Velká Británie i USA. James Cleverly, ministr zahraničí Británie, včera večer vyzval vůdce zemí ECOWAS, aby obnovili demokracii v Nigeru, a slíbil, že Británie po zvážení poskytne veškerou podporu, kterou budou potřebovat, pokud si o ni požádají! Zdá se tak, že po brutální válce na Ukrajině bude v nejbližších dnech rozehrána nová válka, tentokrát v Africe. Jako v každé válce půjde hlavně o to, kdo bude v budoucnosti kontrolovat toky afrických surovin, energií i peněz. Vše zase zaplatí občané ze svých daní, včetně dalších milionů uprchlíků.

Když Obama rozehrál válku v Sýrii a nepokoje v celé Severní Africe, do Evropy se okamžitě přivalili miliony nešťastných uprchlíků, i miliony krimi-imigrantů, kteří využili příležitosti se pod rouškou uprchlíků dostat do Evropy. Nyní v Africe hrozí válečný rozvrat zemí s mnohem vyšším počtem obyvatel než má Sýrie. Další vlna Angely Merkelové tak může brzy dorazit na naše hranice. Je na čase přestat rozdmýchávat války, nebo to s Evropou, Českem i Slovenskem špatně dopadne. A k tomu je třeba nových politiků. Ti současní zklamali na celé čáře. Dnes jdu opět na poradu Stávkového výboru ke Schnellům. Tak držte palce, ať to dobře dopadne!

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x