„Evropská unie zcela ztratila svou politickou suverenitu a její byrokratické elity tančí podle cizí melodie.“ Takovými výroky Putin jistě upoutal pozornost celého světa. Tady je, čeho se podle Vladimira Putina válkou na Ukrajině dosáhne.
V pátečním projevu, který Kreml označil za „mimořádně důležitý“, ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že se vytvořila nová centra moci, unipolární světový řád se nevrací a „koloniální“ způsob myšlení se zhroutil.
1. Starý řád zmizel s větrem o závod
Putin na SPIEFu řekl, že když USA vyhlásily konec studené války, Američané se označovali za „posly boží na zemi“, kteří nemají žádné závazky a zájmy, jež by měly být považovány za posvátné. Od té doby se vytvořila jiná mocenská centra, která mají právo hájit své vlastní instituce, ekonomiky a suverenitu.
Tyto „skutečně revoluční, tektonické změny v geopolitice, globální ekonomice, technologické sféře, v celém systému mezinárodních vztahů“ jsou „zásadní, klíčové a neúprosné“, řekl Putin. „A je chybou domnívat se, že lze přečkat dobu turbulentních změn a že se věci vrátí do normálu; že vše bude jako dřív. Nebude.“
2. Západní sankce proti Rusku se vymstily
Snahou „zrušit“ Rusko kvůli konfliktu na Ukrajině doufaly USA a jejich spojenci v rozvrat a destabilizaci ruské ekonomiky a společnosti. Místo toho se sankce obrátily proti svým tvůrcům, zhoršily sociální a ekonomické problémy, zvýšily ceny potravin, elektřiny a pohonných hmot a zhoršily životní úroveň na celém Západě, zejména však v Evropě.
„Evropská unie zcela ztratila svou politickou suverenitu a její byrokratické elity tančí podle cizí melodie, přijímají vše, co se jim řekne shora, čímž škodí vlastnímu obyvatelstvu a vlastní ekonomice,“ řekl Putin.
Důsledky „rozhodnutí odtržených od reality a přijatých v rozporu se zdravým rozumem“, pokračoval, dopadnou na obyvatele EU, kteří mohou jen v důsledku sankcí utrpět přímé ztráty v celkové výši více než 400 miliard dolarů ročně.
3. Ceny energií a inflace si způsobily samy sebe
Ruský prezident prohlásil, že odsuzování Ruska za vysoké ceny energií a inflaci na Západě – „Putinovo zdražování“, jak to formuloval Bílý dům – je „hloupost“ a „určená pro lidi, kteří neumějí číst a psát.“
„Neobviňujte nás, ale sebe,“ řekl Putin.
Podle ruského prezidenta se na skokovém nárůstu cen energií, ke kterému došlo v loňském roce, podílí to, že EU opustila dlouhodobé smlouvy s Ruskem o dodávkách zemního plynu a „slepě věří obnovitelným zdrojům.“ USA a EU mezitím vytiskly biliony dolarů a eur na boj s pandemií COVID-19.
4. Západ čeká „změna elity“
Podle Putina způsobuje politika EU a USA větší nerovnost a rozkol v jejich společnosti, a to nejen z hlediska blahobytu, ale také co se týče přesvědčení a orientace odlišných skupin.
„Takové odtržení od reality, od požadavků společnosti, nevyhnutelně povede k nárůstu populismu a radikálních hnutí, k vážným sociálním a ekonomickým změnám, k degradaci a v blízké budoucnosti ke změně elit,“ uvedl ruský vůdce.
5. Pokud nastane hladomor, nebude to vina Ruska
Jedním z faktorů, které přispívají k nárůstu světové potravinové nedostatečnosti, jsou podle Putina sankce USA a EU vůči Rusku, zejména ty, které se týkají vývozu obilí a hnojiv. Pokud v nejchudších zemích světa nastane hladomor, „bude to mít na svědomí výhradně americká administrativa a evropská byrokracie.“
Kvůli „krátkozrakému jednání těch, kteří jsou zvyklí řešit své problémy na úkor někoho jiného“ a kteří se snaží narušit obchodní toky tištěním peněz v rámci jakési „dravé koloniální politiky“, vznikly podle Putina problémy se zásobováním potravinami v průběhu několika posledních let, nikoli měsíců.
Rusko je připraveno dodávat potraviny na Blízký východ a do Afriky, kde je největší pravděpodobnost hladomoru, ale existují „logistické, finanční a dopravní“ překážky, které klade Západ, řekl.
6. Důvody konfliktu na Ukrajině
Protože Západ odmítl dodržet své závazky a protože s ním podle Putina „prostě nebylo možné dosáhnout žádných nových dohod“, přesunulo Rusko v únoru na Ukrajinu vojáky. Podle Ruska, které mělo plné právo chránit své občany a obyvatele Donbasu před „genocidou ze strany kyjevského režimu a neonacistů, kterým se dostalo plné ochrany Západu“, a zajistit svou bezpečnost, byla tato volba „vynucená, ale nezbytná.“
Podle Putina Západ léta vyzbrojoval a cvičil Ukrajinu jako „protiruský“ stát a „kašlal“ na ekonomiku a obyvatele země, ale „nešetřil prostředky na vytvoření opěrného bodu NATO na východě, zaměřeného proti Rusku, na pěstování agrese, nenávisti a rusofobie.“
„Všech cílů speciální vojenské operace bude bezpodmínečně dosaženo,“ řekl Putin.
7. Hospodářský rozvoj je výrazem suverenity
Putin prohlásil, že suverenita nemůže být v jednadvacátém století částečná. Ekonomika je jedním z těch faktorů, které jsou stejně důležité a vzájemně se doplňují. Ekonomický rozvoj Ruska se bude řídit pěti hlavními principy: otevřeností, svobodou, sociální spravedlností, infrastrukturou a technologickou suverenitou.
Putin prohlásil, že Rusko „nikdy nepůjde cestou sebeizolace a autarkie“, ale bude prohlubovat kontakty s každým, kdo bude usilovat o obchod, a dodal, že „takových zemí je mnoho.“ Moskva bude také podporovat soukromé podnikání, vytvářet a opravovat dopravní infrastrukturu, pracovat na odstranění sociálních nerovností a zajistit, aby její kritické technologie nebyly závislé na dovozu ze zahraničí.
„Skutečně suverénní státy jsou vždy odhodlány k rovnocennému partnerství,“ zatímco „ty slabé a závislé se zpravidla zabývají hledáním nepřátel, zaséváním xenofobie nebo nakonec ztrátou své originality, nezávislosti a slepým následováním nadřízeného,“ řekl Putin.