Putinova obliba mezi Rusy stoupá, zatímco Bidenova obliba u Američanů klesá na nová minima

putin

Podle nedávno zveřejněného průzkumu nezávislé moskevské agentury Levada Center schvaluje současné kroky prezidenta Vladimira Putina 83 procent Rusů. To představuje výrazný nárůst oproti 69 procentům, které mu byly uděleny v lednu, a průzkum také zjistil, že se zvýšilo hodnocení několika dalších vládních institucí a vládnoucí strany v zemi.

putin

Ačkoli je pravděpodobné, že průzkumy veřejného mínění v Rusku nejsou věrným odrazem veřejného mínění, protože mnoho lidí se může cítit nuceno poskytnout společensky přijatelné odpovědi, přesto jsou považovány za užitečný nástroj pro kontrolu národního tepu. Samotná čísla je sice třeba brát s rezervou, ale vzestupný trend by mohl odpovídat rostoucím pozitivním náladám mezi ruskými občany.

Vzhledem k tomu, co se většině Rusů říká o tom, co se na Ukrajině skutečně děje, by bylo pochopitelné, kdyby skutečně věřili, že se věci vyvíjejí dobře. Koneckonců podle tamních státních médií žádná válka s Ukrajinou není a Putin pouze provádí „speciální vojenskou operaci“, aby se vypořádal s krajně pravicovými extremisty na Ukrajině, kteří pracují proti ruským zájmům.

Nezávislá média v Rusku byla zcela umlčena a země zablokovala přístup k Facebooku a dalším sociálním médiím, stejně jako k hlavním zahraničním zpravodajským serverům. To znamená, že pro lidi, kteří tam žijí, je nesmírně obtížné zjistit, co se skutečně děje. Navíc vzhledem k tomu, že byl přijat zákon, který trestá lidi za šíření podle nich „nepravdivých informací“ o invazi na Ukrajinu až patnáctiletým vězením, a protiváleční protestující jsou zatýkáni, lidé pochopitelně váhají, zda o situaci vůbec mluvit.

Společnost Levada, která byla v Rusku označena za „zahraničního agenta“, se v průzkumu dotazovala více než 1600 Rusů a chybovost je menší než 3,4 procentního bodu. Podle ředitele společnosti Denise Volkova se mnozí Rusové od pocitu šoku a zmatku, když invaze koncem února začala, dostali k přesvědčení, že jejich národ je v obležení a že se musí semknout kolem svého prezidenta. Poznamenal, že někteří respondenti uvedli, že Putina obecně nepodporují, ale domnívají se, že nyní ho musí podpořit, protože všichni jsou proti jejich zemi a on je brání.

Volkov dodal, že nálada v Rusku není nepodobná té, kterou jsme viděli po anexi Krymu v roce 2014, i když celkový pocit je nyní mnohem temnější. Řekl to listu New York Times: „Žádná euforie nepanuje, protože tentokrát je situace mnohem vážnější a složitější. Jsou zde oběti a není jasné, kdy to všechno skončí.“

Veterán ruské televize Stanislav Kučer, který opustil Rusko kvůli cenzuře, řekl CNN, že ačkoli část z toho může být strach respondentů vyjádřit nesouhlas s Putinem, faktem je, že mnoho Rusů důvěřuje Putinově propagandistické mašinérii. Dlouhodobě jsou krmeni ruskou propagandou a věří tomu, co slyší ve zprávách a v televizi, a berou to za bernou minci.

„Vzdělání a informace jsou jediným klíčem ke změně myšlení Rusů,“ dodal.

Bidenovo hodnocení nadále klesá
Ve Spojených státech, kde mají lidé navzdory cenzuře ze strany velkých technologií stále relativně dobrý přístup k informacím, se ratingy prezidenta pohybují opačným směrem než Putinovy. Bidenovi se zatím nepodařilo zvýšit své chmurné hodnocení během ruské války na Ukrajině, a to i přes jeho veškerou snahu svalit vinu za americké ekonomické potíže spíše na Putina než na svou vlastní politiku.

Průzkum NBC News, který byl zveřejněn tento víkend, ukázal, že Bidenovo hodnocení kleslo na 40 %, což je nejnižší hodnota za dobu jeho prezidentství, zatímco průzkum Marist College zveřejněný ve čtvrtek ukázal, že Bidenovo hodnocení kleslo ze 47 % těsně po projevu o stavu Unie na 39 %.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x