Lavrov označil prohlášení Spojeného království za podněcování terorismu proti Moskvě

Sergej Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov při návštěvě Mozambiku prohlásil, že výroky britského ministra zahraničí podněcují Kyjev k teroristickým činům proti Rusku.

Sergej Lavrov

Prohlášení britského ministra zahraničí Jamese Cleverlyho může být Moskvou považováno za přímé podněcování Ukrajiny k útoku na Rusko.

„Včera, nebo myslím předevčírem, ministr zahraničí Spojeného království v televizi a na sociálních sítích řekl, že Spojené království nepodporuje údery na ruské území, ale ukrajinské orgány, ukrajinské ozbrojené síly vědí lépe, jak chtějí zajistit svou územní celistvost. To je přímé podněcování k tomu, co dělají kyjevští teroristé,“ řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během tiskové konference v Mosambiku.

Chytře předtím odklonil otázku o zapojení Kyjeva do úterního útoku na Moskvu a raději prohlásil, že Ukrajina má právo „projektovat sílu za své hranice, aby podkopala schopnost Ruska projektovat sílu na samotnou Ukrajinu.“

V reakci na slova amerického velvyslance v Pretorii Reubena Brigetyho, který tvrdil, že Jihoafrická republika poskytla Rusku zbraně, Lavrov prohlásil, že by si měl hledět svého.

Na žádost, aby se vyjádřil k tvrzení amerického diplomata, že nákladní loď Lady R převážela zbraně z Jihoafrické republiky do Ruska, Lavrov uvedl: „Jihoafrická republika je suverénní stát. Rusko je také suverénní stát. A my budujeme naše vztahy v plném souladu s normami a zásadami mezinárodního práva, které v této oblasti existují.“

„Pokud má některá ze stran nějaké otázky v jakékoli oblasti naší spolupráce, řešíme je na bilaterální bázi,“ dodal ruský nejvyšší diplomat.

„Pokud americký nebo jiný zahraniční velvyslanec zpoza oceánu má nějaké podezření, měl by si raději hledět svého,“ řekl Lavrov. S odkazem na střely s ochuzeným uranem uvedl, že Rusko „nikdy neporušuje mezinárodní normy, na rozdíl od našich západních protějšků, kteří tak činí, přičemž deklarují svou neutralitu k vývoji na Ukrajině, zatímco do této země pumpují velké množství nejnovějších dalekonosných a obecně nebezpečných zbraní, a to i pro ty, kteří je používají.“

Západ posílá zbraně kyjevskému režimu, „jehož představitelé vyslovili hrozby, že zabijí všechny Rusy,“ zdůraznil Lavrov. „Velvyslanci USA by se proto měli raději starat o svůj obraz v očích zahraniční veřejnosti,“ uzavřel.

Rusko obviňuje Kyjev z útoků dronů na Moskvu
Ruské ministerstvo obrany v úterý obvinilo Ukrajinu z útoku osmi bezpilotních letounů na Moskvu a dodalo, že všechny drony, které se incidentu zúčastnily, byly sestřeleny. „Dnes ráno kyjevský režim podnikl teroristický útok drony na cíle v Moskvě,“ uvedlo ministerstvo obrany.

Dodalo, že tři z nich byly eliminovány elektronickým bojem, ztratily kontrolu a odchýlily se od zamýšlených cílů a že dalších pět dronů bylo sestřeleno raketovým systémem země-vzduch Pantsir-S v Moskevské oblasti.

Po útoku dronů na Kreml na začátku tohoto měsíce byly v Moskvě a v mnoha částech země zakázány starty bezpilotních letounů.

Dnes ráno se však několik budov v ruském hlavním městě stalo terčem útoku bezpilotního letounu, uvedl starosta Moskvy Sergej Sobjanin a dodal, že „v časných ranních hodinách způsobil útok bezpilotního letounu menší škody na několika budovách. Nikdo nebyl vážně zraněn. Na místě jsou všechny záchranné služby ve městě. Důvěřujte prosím pouze oficiálním zdrojům informací a nešiřte neověřené informace.“

Starosta uvedl, že obyvatelé byli evakuováni ze dvou budov zasažených dronem, a dodal, že „z bezpečnostních důvodů byla během práce záchranných služeb přijata opatření k evakuaci obyvatel několika vchodů ve dvou domech, které byly zasaženy bezpilotním letounem,“ a vysvětlil, že obyvatelé se mohou vrátit do svých bytů poté, co speciální služby ukončí svou práci.

Mluvčí záchranných služeb sdělil, že drony zasáhly dva obytné domy na jihu Moskvy: na ulici Profsoyuznaya a Atlasova, ale nikdo nebyl zraněn. „Dron zasáhl horní patra obytného domu na ulici Profsoyuznaya 98. V tomto domě se nacházela jedna z obytných budov. Fasáda a zasklení domu byly zničeny. K žádným obětem nedošlo,“ uvedl.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x