Putin: Západní tanky hoří lépe než sovětské

Vladimir Putin

Případný vstup Ukrajiny do NATO bude mít pro Kyjev opačný efekt, protože bude představovat další bezpečnostní hrozbu pro Rusko a neprospěje bezpečnosti Ukrajiny, prohlásil ve čtvrtek prezident Vladimir Putin.

Vladimir Putin

„Pokud jde o členství Ukrajiny v NATO, o tom jsme opakovaně hovořili, vytváří to hrozby pro bezpečnost Ruska. Je to zřejmé. A ve skutečnosti důvodem speciální vojenské operace, jedním z důvodů, je hrozba vstupu Ukrajiny do NATO. Jsem si jist, že to nezvýší bezpečnost samotné Ukrajiny,“ řekl ruský prezident ve zprávě odvysílané na televizní stanici Rossija 24.

Zabýval se také pokračujícími dodávkami západních raket a tanků na Ukrajinu, které podle něj nepředstavují v bojové zóně žádnou kritickou hrozbu. Prezident uvedl, že zbraně způsobily škody na ruských prostředcích, nicméně naděje vkládané do nich, že se rovnováha sil obrátí směrem k Ukrajině podporované NATO, se nenaplnily. Zaměřil se na řízené střely dlouhého doletu, které Kyjevu poskytly západní mocnosti a od nichž se očekávalo rozšíření rozsahu nasazení, avšak ruská protivzdušná obrana a zpravodajské služby prokázaly své výjimečné schopnosti při odvracení této hrozby.

„Pokud jde o dodávky zbraní, různých zbraní, vidíme, kolik nadějí bylo vkládáno do dodávek raket s dostatečně dlouhým doletem. No ano, způsobují škody, ale v bojové zóně se při použití raket nic kritického neděje. Totéž platí o tancích zahraniční výroby, bojových vozidlech pěchoty,“ zdůraznil Putin.

Putin prozradil, že od 4. června bylo zničeno 311 ukrajinských zbraní, systémů a vozidel, a dodal, že nejméně třetina těchto zbraní pochází ze západních arzenálů.

„Mohu vám říci, že ukrajinští vojáci často odmítají do těchto tanků vůbec nastoupit, protože jsou pro naše hochy prioritním cílem,“ zdůraznil Putin a dodal, že zahraniční tanky „hoří lépe“ než ty sovětské.

Ukrajinská bezpečnost by neměla ohrožovat ostatní
Putin varoval před dalšími dodávkami zbraní Kyjevu s tím, že „dodávky nových zbraní ničemu nepomohou, pouze zhorší situaci. Navíc to zhorší situaci ukrajinské straně. A bude nadále podněcovat konflikt.“

Řekl, že Rusko se nebrání diskusi o bezpečnostních zárukách Ukrajiny: „Mnohokrát jsme řekli, že každá země má právo zajistit si svou bezpečnost. A samozřejmě má právo zvolit si způsob dosažení tohoto cíle, který považuje pro sebe za nejsprávnější. Existuje pouze jedno omezení. Souvisí s tím, že dosažení bezpečnosti jedné země by nemělo vytvářet hrozbu pro jinou zemi.“

Putin o dohodě o obilí
Ruský prezident dodal, že Moskva zvažuje pozastavení své účasti na černomořské obilné iniciativě, dokud nebudou splněny její požadavky.

Putin uvedl, že v rámci dohody o obilí nebylo pro Rusko „nic uděláno“, neboť z dohody měla prospěch pouze druhá strana.

„Možná svou účast na této dohodě pozastavíme. Pokud všichni znovu řeknou, že všechny sliby, které nám dali, budou splněny, no tak ať tento slib splní, a my se k této dohodě okamžitě připojíme, znovu,“ zdůraznil Putin.

„Vím, že generální tajemník a pracovníci OSN, kteří se tímto problémem zabývají, se upřímně snaží splnit příslušné podmínky, a to i ve vztahu k Rusku, o tom nepochybuji. Ale nemají žádný úspěch. Protože západní země nehodlají plnit své sliby.“

Putin uvedl, že Rusko prodlouží dohodu pouze v případě, že západní země dodrží sliby, které daly.

Moskva navíc namítá, že v podepsaném memorandu není splněno několik podmínek, včetně opětovného připojení Ruské zemědělské banky k systému SWIFT a obnovení tranzitu hnojiv prostřednictvím čpavkového potrubí Toljatti-Odesa.

Podle OSN bylo do března na základě dohody vyvezeno více než 24,1 milionu tun obilí. Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) však v říjnu 2022 odhalila, že pouze čtvrtina obilí vyvezeného v rámci BSGI směřuje do zemí s nízkými příjmy.

Většina obilí, které opouští ukrajinské přístavy, míří do Evropské unie místo do rozvojových zemí, uvedl v září 2022 ruský prezident Vladimir Putin, zatímco nejchudší země světa nesou největší tíhu potravinové krize.

Putin následně nabídl, že do chudých afrických zemí bude dodávat ruské obilí zdarma.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

4.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Host
Kim
9 měsíců před

PUTIN je největší morálně kladná postava 21.století.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x