Putin varuje, že sankční horečka západních elit způsobí, že Evropané zmrznou

Vladimír Putin

Ruský prezident Vladimir Putin se v rozsáhlém projevu před Východním ekonomickým fórem ve Vladivostoku na Dálném východě země, kde byla nejpočetněji zastoupena čínská delegace, ohradil proti pokračující „sankční horečce“ na Západě. Ruský vůdce zdůraznil, že „bez ohledu na to, jak moc by někdo chtěl Rusko izolovat, je to nemožné.“

Vladimír Putin

Místo toho uvedl, že zpětný ráz sankcí vedených EU a USA a pokusy o odpojení od ruských fosilních paliv ničí životy na Západě. „Nyní vidíme, jak se v Evropě zavírá jedna výroba a pracovní místa za druhou,“ řekl Putin a zdůraznil, že se tak děje kvůli „západním elitám, které nechtějí nebo dokonce nemohou uznat objektivní fakta.“

Jeho tématem, stejně jako v řadě předchozích významných projevů, byla neschopnost západních elit rozpoznat nevyhnutelný posun od unipolárního k multipolárnímu světu (doslova název letošního fóra zní „Na cestě k multipolárnímu světu“), respektive odklon od „světového řádu, který prospívá pouze jim a nutí všechny žít podle pravidel, která si vymysleli a která pravidelně porušují a neustále mění v závislosti na situaci,“ řekl podle překladu státních médií.

To, že „nechtějí nebo dokonce nemohou uznat objektivní fakta“ o globálních změnách, odhaluje jejich „rostoucí odtrženost“ od obyčejných lidí, které údajně zastupují. A přesto by nyní evropské obyvatelstvo mohlo „zamrznout“, zatímco by mu vedoucí představitelé, kteří se krátkozrace chtějí vyřádit v emocionální reakci na invazi na Ukrajinu, odepřeli klíčovou ruskou energii:

„Epidemii koronaviru nahradily jiné globální výzvy, které ohrožují celý svět,“ řekl Putin na Východním ekonomickém fóru v ruském tichomořském přístavním městě Vladivostok.

„Mám na mysli sankční horečku Západu,“ řekl a kritizoval „nestoudné a agresivní“ pokusy „podřídit si“ země, které na Rusko neuvalily ekonomická omezení.

Odmítl jako „nesmysl“ rozšířená obvinění, že Rusko používá plyn jako energetickou zbraň, a uvedl, že je to tak jednoduché, jako uvolnit potřebné součástky pro bezpečné a správné fungování plynovodů provozovaných Gazpromem.

„Dejte nám turbíny a my zítra zapneme Nord Stream, ale oni nám nic nedají,“ řekl Putin a dále se vyjádřil k posledním titulkům světových novin, které hovoří o omezení cen ruské ropy a plynu, o němž uvažuje EU, a označil tento návrh za „další hloupost.“ Naznačil, že dilema zůstává jednoduché:

„Existují smluvní závazky, a pokud jsou nějaká politická rozhodnutí v rozporu s nimi, tak je prostě nebudeme plnit. V tomto případě nebudeme dodávat vůbec nic, pokud to bude v rozporu s našimi ekonomickými zájmy. Nebudeme dodávat plyn, ropu, uhlí ani topný olej.“

Součástí výše zmíněných objektivních skutečností, které západní představitelé odmítají uznat, je i to, že země dovážející ruskou energii „nejsou v pozici, kdy by mohly diktovat svou vůli.“ Putin řekl, že je stále přesvědčen, že „jsme nic neztratili a nic neztratíme [po invazi na Ukrajinu]. Naším hlavním ziskem je posílení suverenity.“

„Ať se vzpamatují,“ zdůraznil Putin. A zároveň zůstává u toho, že „orgány EU brání evropským podnikům v přístupu k surovinám, energiím a trhům.“ A tak klesající životní úroveň a rostoucí inflace, kterou nyní Evropané zažívají – zvláště směrem k zimním měsícům -, budou i nadále obětovány americkým zájmům, dokud tito představitelé konečně nepřijdou k rozumu, vysvětlil ruský vůdce.

„Nebude žádným překvapením, když tržní podíly evropských podniků na kontinentu i ve světě převezmou jejich američtí patroni. Když prosazují své zájmy, neomezují se a ničemu se nevyhýbají.“

Zajímavě se vyjádřil ke stavu plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa, který byl v důsledku ukrajinské krize zastaven dříve, než byl vůbec uveden do provozu, a uvedl, že Moskva je i nadále „připravena“ začít čerpat plyn prostřednictvím plynovodu NS2, pokud bude druhá strana ochotna:

„Nic nestavíme jen tak. Získali jsme a zdokonalili potřebnou technologii. V případě potřeby Nord Stream 2 zapneme,“ řekl Putin.

Podle něj je Nord Stream 1 v současné době prakticky uzavřen a Západ tvrdí, že Moskva využívá plynovod jako energetickou zbraň. „Nesmysl. Dodáváme tolik, kolik naši partneři potřebují – plníme vše, co si do žádosti dají,“ dodal Putin.

S uznáním kvitoval velkou účast čínské delegace a účast nejvyššího čínského vládního představitele číslo tři na fóru a řekl: „Doufám, že se se Si Ťin-pchingem brzy uvidíme v Uzbekistánu.“ Putin se také vyjádřil k tomu, že se v Uzbekistánu setká s čínskými představiteli.

Následně bylo představiteli Kremlu potvrzeno, že Putin a čínský prezident Si Ťin-pching se příští týden setkají na summitu v Uzbekistánu.

Ruský energetický gigant Gazprom začátkem tohoto týdne zveřejnil poměrně provokativní video zaměřené na Evropu a na to, co může očekávat v nadcházející zimě:

https://twitter.com/AZmilitary1/status/1566832570775621632?s=20&t=7sLWh0j7QCE42AILVlZXTg

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jiří
Host
jiří
1 rok před

comment image

Josef Bublan
Host
Josef Bublan
1 rok před

Zamrzl už dávno, ale mozek tomu nečlověku na fotce.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x