První lidé, kteří onemocněli na COVID-19, byli čínští vědci z Wuhanského virologického institutu, tvrdí americké vládní zdroje

Laboratoř ve Wuhanu

Po letech oficiálních prohlášení o opaku se objevily nové významné důkazy, které posilují tvrzení, že virus SARS-CoV-2 náhodou unikl z Wuhanského virologického institutu (WIV).

Laboratoř ve Wuhanu

Podle několika amerických vládních představitelů, kteří byli vyslechnuti v rámci dlouhého vyšetřování Public and Racket, patřil mezi první osoby nakažené virem, „pacienty nula“, Ben Hu, výzkumný pracovník, který vedl výzkum WIV zaměřený na „gain-of-function“ koronavirů podobných SARS, který zvyšuje nakažlivost virů.

Více než tři roky po vypuknutí pandemie mnozí na celém světě rezignovali na zjištění původu SARS-CoV-2, vysoce nakažlivého respiračního viru, který zabil miliony lidí a reakce na nějž uzavřela podniky a školy, rozvrátila společnost a způsobila obrovské vedlejší škody.

Veřejní činitelé v USA a dalších zemích opakovaně naznačovali, že odhalení původu pandemie nemusí být možné. „Možná se to nikdy nedozvíme,“ řekl Anthony Fauci, bývalý ředitel Národního institutu pro alergie a infekční nemoci, který dohlížel na reakci na pandemii za dvou vlád.

Nyní se zdá, že odpovědi jsou stále více na dosah. Zdroje z americké vlády uvádějí, že tři z prvních lidí, kteří se SARS-CoV-2 nakazili, byli Ben Hu, Yu Ping a Yan Zhu. Všichni byli členy laboratoře ve Wuhanu, která je podezřelá z úniku pandemického viru.

Víme tedy nejen to, že v listopadu 2019 existovali vědci z WIV, kteří vyvinuli onemocnění podobná COVID-19, ale také to, že pracovali s nejbližšími příbuznými SARS-CoV-2 a vkládali do něj unikátní funkce.

Když jsme se zdroje zeptali, nakolik si je jistý, že se jedná o totožnost tří vědců WIV, u nichž se na podzim 2019 vyvinuly příznaky odpovídající COVID-19, bylo nám řečeno: „Na 100 %“

„Ben Hu je v podstatě další Shi Zhengli,“ řekla Alina Chanová, molekulární bioložka z Broad Institute of MIT a Harvard a spoluautorka knihy Viral spolu s Mattem Ridleym: The Search for the Origin of Covid19. Shi je známá jako „netopýří žena z Číny“ a vedla výzkum gain-of-function ve WIV. „Byl jejím hvězdným žákem. Vyráběl chimérické viry podobné SARS a testoval je na humanizovaných myších. Kdybych měla hádat, kdo by prováděl tento riskantní výzkum virů a byl nejvíce vystaven riziku, že se náhodou nakazí, byl by to právě on.“

Hu a Yu zkoumali novou linii virů podobných SARS, z níž pochází SARS-CoV-2, a v roce 2019 spolu s Shi Zhenglim napsali článek, v němž popsali linie podobné SARS, které v průběhu let studovali.

Jamie Metzl, bývalý člen odborného poradního výboru Světové zdravotnické organizace pro úpravu lidského genomu, který od počátku roku 2020 vznášel otázky ohledně možného původu pandemie související s výzkumem, řekl: „Pokud se prokáže, že Hu onemocněl virem COVID-19 dříve než kdokoli jiný, změní to pravidla hry. To by byla ‚kouřící zbraň‘. Hu byl hlavním praktickým výzkumníkem v Shiově laboratoři.“

Zdroje Public and Racket uvádějí, že další zpravodajské organizace sledují některé aspekty tohoto příběhu. V sobotu londýnský deník The Times citoval anonymního vyšetřovatele amerického ministerstva zahraničí: „Je stále jasnější, že se Wuhanský virologický institut podílel na vzniku, šíření a utajování pandemie Covid-19.“

Public a Racket jsou prvními publikacemi, které odhalují jména tří nemocných pracovníků WIV a umisťují je přímo do laboratoře, která shromažďovala a experimentovala s viry podobnými SARS připravenými na výskyt u lidí.

Očekává se, že Ředitelství národních zpravodajských služeb zveřejní dříve utajované materiály, které mohou obsahovat jména tří vědeckých pracovníků WIV, kteří pravděpodobně jako jedni z prvních onemocněli virem SARS-CoV-2.

Zákon podepsaný prezidentem Bidenem na začátku tohoto roku výslovně požadoval zveřejnění jmen a rolí nemocných vědců ve WIV, jejich příznaků a data nástupu příznaků a toho, zda se tito vědci podíleli na výzkumu koronaviru nebo zda mu byli vystaveni.

Dne 29. prosince 2017, dva roky před začátkem pandemie, odvysílala čínská státní televize video, které obsahuje scénu, na níž Ben Hu sleduje pracovníka laboratoře, jak manipuluje se vzorky. Ani jeden z nich nemá na sobě ochranné pomůcky. Stejné video ukazuje vědce z WIV, kteří loví netopýří viry bez ochranných pomůcek. „Kdyby se obávali, že se v terénu nakazí, potřebovali by celotělové obleky bez jakýchkoliv mezer“, aby byli v bezpečí, řekl Chan. „To je jediná možnost.“

Výzkum WIV s živými viry podobnými SARS byl prováděn na příliš nízké bezpečnostní úrovni, „BSL-2,“ vysvětluje Chan, „zatímco nyní víme, že pandemický virus je schopen uniknout i z laboratoře BSL-3 a infikovat plně očkované mladé pracovníky.“

Ačkoli vědci zdůvodňují takový výzkum jako nezbytný pro vývoj vakcín, prezident Barack Obama v roce 2014 zakázal federální financování výzkumu „zisku funkcí“, protože odborníci dospěli ke shodě, že je příliš nebezpečný. Národní institut zdraví a NIAID v čele s Francisem Collinsem a Faucim a hlavní americký vládní příjemce grantů, EcoHealth Alliance, však považovaly svou práci na virech podobných SARS za nespadající pod definice výzkumu znepokojivých funkcí a financovaly tento projekt v Číně a jihovýchodní Asii.

V březnu 2018 WIV, EcoHealth Alliance a Univerzita Severní Karolíny požádaly o grant ve výši 14 milionů dolarů od americké agentury DARPA (Defense Advanced Research Project Agency) na vytvoření „furinových štěpných míst“ v koronavirech podobných SARS, aby mohly studovat, jak to ovlivnilo jejich schopnost růst a způsobovat onemocnění.

Vědci tvrdí, že klíčovým prvkem viru COVID-19, díky němuž je ve srovnání se svými nejbližšími příbuznými tak přenosný, je jeho jedinečné štěpné místo furinu.

DARPA grant zamítla, ale nyní se zdá, že WIV ve výzkumu přesto pokračoval. Londýnský deník The Times uvedl, že se přihlásili američtí spolupracovníci WIV a uvedli, že vědci z Wuhanu v roce 2019 vložili do virů podobných SARS štěpné místo furinu.

Hu je spoluautorem několika prací o výzkumu koronavirů, včetně práce o chimérických netopýřích koronavirech z roku 2017 s Peterem Daszakem, vedoucím organizace EcoHealth Alliance, která byla částečně financována NIH a programem USAID Emerging Pandemic Threats PREDICT. Data soukromě sdílená s NIH odhalila, že tyto chimérické viry podobné SARS rostly v laboratoři u humanizovaných myší mnohem rychleji a způsobovaly závažnější onemocnění.

Když WIV vydala svůj první článek o pandemickém viru, nepoukázala na nové místo štěpení furinu, přestože to měla v plánu a údajně takovéto funkce získala ve své laboratoři u virů podobných SARS. „Je to, jako kdyby tito vědci navrhli nasadit koním rohy, ale když se u nich o rok později objeví jednorožec, napíšou článek, ve kterém popíšou všechny jeho části kromě rohu,“ řekl Chan.

Veřejnost v posledních několika dnech posílala e-maily a telefonovala do NIH, WIV, EcoHealth Alliance, Daszakovi, Huovi a Shiovi, ale nedostala odpověď.

Není jasné, kdo ve vládě USA měl přístup k informacím o nemocných pracovnících WIV, jak dlouho je měl a proč nebyly sděleny veřejnosti. „Dalo by se očekávat, že země původu se bude bránit,“ řekl Chan, „ale nedalo by se očekávat, že země, která virus dostala, bude zatajovat klíčové důkazy.“

15. ledna 2021, pět dní před nástupem prezidenta Joea Bidena do úřadu, zveřejnilo americké ministerstvo zahraničí informační list, který poukazoval na pravděpodobnost úniku z laboratoře jako příčiny pandemie.

Již v roce 2021 mělo ministerstvo zahraničí podezření, že WIV veřejnosti lhal. „Vláda USA má důvod se domnívat, že několik výzkumníků uvnitř WIV onemocnělo na podzim 2019, tedy ještě před prvním identifikovaným případem epidemie, příznaky odpovídajícími jak COVID-19, tak běžným sezónním onemocněním. To vyvolává pochybnosti o důvěryhodnosti veřejného tvrzení vedoucího výzkumného pracovníka WIV Shi Zhengliho, že mezi zaměstnanci a studenty WIV došlo k ‚nulové infekci‘ virem SARS-CoV-2 nebo viry souvisejícími se SARS.“

V únoru letošního roku ředitel FBI Christopher Wray řekl reportérovi, že „FBI již delší dobu vyhodnotila, že původcem pandemie je s největší pravděpodobností potenciální laboratorní incident ve Wuhanu.“

Londýnský deník The Times uvedl, že vyšetřovatelé ministerstva zahraničí „našli důkazy o tom, že vědci pracující na těchto experimentech byli v listopadu 2019 převezeni do nemocnice s příznaky podobnými Covidu.“ Jak již dříve uvedl časopis Vanity Fair, některé informace, které vyšetřovatelé ministerstva zahraničí našli v roce 2021, „ležely ve vlastních složkách americké zpravodajské komunity a nebyly analyzovány.“

„Od chvíle, kdy jsem [v květnu 2020] zveřejnil svůj preprint [výzkumný článek], v němž jsem uvedl, že je možný náhodný laboratorní původ, jsem byl kritizován jako konspirační teoretik,“ řekl Chan. „Kdyby tato informace byla zveřejněna v květnu 2020, pochybuji, že by mnozí z vědecké komunity a médií strávili poslední tři roky blouzněním o mývalím psu nebo pangolinovi na mokrém trhu.“

Identifikace prvního případu COVID-19 jako vědce z Wuhanského institutu, který dohlížel na výzkum zisku funkcí, má významné důsledky pro vyšetřovatele, kteří hledají motiv pro utajení.

Politici, vědci, novináři a amatérští výzkumníci se již několik let zaměřují na možnost, že by Covid-19 mohl být výsledkem výzkumu financovaného z USA a prováděného v Číně.

Publikace od Washington Post přes Intercept až po Wall Street Journal odhalily sugestivní detaily, včetně skutečnosti, že NIH v letech 2012-2020 udělil finanční prostředky na nejméně 18 výzkumných projektů typu gain-of-function a že vědci NIH v roce 2016 vyjádřili obavy z údajně pozastaveného výzkumu hybridních „chimér“ virů.

Kdyby se tyto informace objevily dříve, vlády by možná na pandemii reagovaly jinak. Poté, co se Public o informace podělila s Chanem, řekla: „Cítím se ospravedlněná, ale jsem frustrovaná. Kdybyste věděli, že se pravděpodobně jedná o laboratorně vylepšený patogen, mohli jste udělat tolik věcí jinak. Celá tato pandemie mohla být přetvořena.“

Metzl řekl: „Kdyby američtí vládní představitelé včetně doktora Fauciho od prvního dne uvedli, že původ COVID-19 související s výzkumem je velmi reálný, a dali jasně najevo, že nemáme ani tušení, jaké viry se ve Wuhanském virologickém ústavu nacházejí, jaká práce se tam provádí a kdo tuto práci dělá, naše národní i celosvětové rozhovory by se dramaticky lišily. Nastal čas pro úplné vyúčtování.“

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zdenio
Host
zdenio
9 měsíců před

Viry neexistují, jen patogeny.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x