Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli prohlásil, že velvyslanec USA v Turecku Jeffrey Flake má u něj zavřené dveře poté, co se setkal s opozičním vůdcem Kemalem Kiličdarogluem, Erdoganovým hlavním protikandidátem v nadcházejících volbách.

Recep Tayyip Erdogan

„Velvyslanec (amerického prezidenta) Joe Bidena navštívil Kemala. Styďte se, přemýšlejte hlavou. Jste velvyslanec. Vaším partnerem v rozhovoru je zde prezident. Jak se potom postavíte a požádáte o schůzku s prezidentem? Naše dveře jsou pro něj zavřené, už nemůže vstoupit. Proč?“ řekl v neděli Erdogan, kterého citoval turecký list Star.

Vzhledem k tomu, že prezidentské a parlamentní volby se mají konat 14. května, sestavil Kiličdaroglu opoziční alianci složenou ze šesti stran.

Na seznamu prezidentských kandidátů je dále Muharrem Ince ze Strany vlasti a Sinan Ogan podporovaný Aliancí ATA.

Průzkum, který mezi 13. lednem a 14. březnem provedla výzkumná agentura MetroPOLL, ukázal, že 44,6 % respondentů z 2 046 účastníků by volilo Kilicdaroglua. Stávající prezident Erdogan by naopak obdržel 42 % hlasů.

Očekává se, že volby budou nejpolarizovanější v tomto roce a budou rozhodovat o osudu 85 milionů občanů v zemi rozkládající se na dvou kontinentech. Volby mají být lakmusovým papírkem pro Erdoganovu práci a půjde o druhé volby od doby, kdy Turecko přešlo z parlamentního na prezidentský systém po referendu v roce 2017, které Erdoganovi udělilo široké nové pravomoci.

Na začátku tohoto měsíce byl Kiličdaroglu vybrán jako hlavní opoziční kandidát a nyní představuje hlavní Erdoganovu volební hrozbu. Před volbami vede proti Erdoganovi již o více než 10 percentuálních bodů.

Erdogan čelí největší výzvě své dvacetileté vlády kvůli ekonomickým problémům a vysokým životním nákladům, nemluvě o tom, že oběti zemětřesení po katastrofě přehodnocují svou loajalitu.

Volby nerozhodnou pouze o tom, kdo povede Turecko, ale také o tom, jakým směrem se bude ubírat turecká ekonomika.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj