Erdogan americkému vyslanci v Ankaře: „Styďte se“

Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli prohlásil, že velvyslanec USA v Turecku Jeffrey Flake má u něj zavřené dveře poté, co se setkal s opozičním vůdcem Kemalem Kiličdarogluem, Erdoganovým hlavním protikandidátem v nadcházejících volbách.

Recep Tayyip Erdogan

„Velvyslanec (amerického prezidenta) Joe Bidena navštívil Kemala. Styďte se, přemýšlejte hlavou. Jste velvyslanec. Vaším partnerem v rozhovoru je zde prezident. Jak se potom postavíte a požádáte o schůzku s prezidentem? Naše dveře jsou pro něj zavřené, už nemůže vstoupit. Proč?“ řekl v neděli Erdogan, kterého citoval turecký list Star.

Vzhledem k tomu, že prezidentské a parlamentní volby se mají konat 14. května, sestavil Kiličdaroglu opoziční alianci složenou ze šesti stran.

Na seznamu prezidentských kandidátů je dále Muharrem Ince ze Strany vlasti a Sinan Ogan podporovaný Aliancí ATA.

Průzkum, který mezi 13. lednem a 14. březnem provedla výzkumná agentura MetroPOLL, ukázal, že 44,6 % respondentů z 2 046 účastníků by volilo Kilicdaroglua. Stávající prezident Erdogan by naopak obdržel 42 % hlasů.

Očekává se, že volby budou nejpolarizovanější v tomto roce a budou rozhodovat o osudu 85 milionů občanů v zemi rozkládající se na dvou kontinentech. Volby mají být lakmusovým papírkem pro Erdoganovu práci a půjde o druhé volby od doby, kdy Turecko přešlo z parlamentního na prezidentský systém po referendu v roce 2017, které Erdoganovi udělilo široké nové pravomoci.

Na začátku tohoto měsíce byl Kiličdaroglu vybrán jako hlavní opoziční kandidát a nyní představuje hlavní Erdoganovu volební hrozbu. Před volbami vede proti Erdoganovi již o více než 10 percentuálních bodů.

Erdogan čelí největší výzvě své dvacetileté vlády kvůli ekonomickým problémům a vysokým životním nákladům, nemluvě o tom, že oběti zemětřesení po katastrofě přehodnocují svou loajalitu.

Volby nerozhodnou pouze o tom, kdo povede Turecko, ale také o tom, jakým směrem se bude ubírat turecká ekonomika.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
aamater
Host
aamater
1 rok před

Erdogan by mal toho vola dať vyhostiť!!! Nie sa tu s ním doťahuje ako malý chlapec na pieskovisku. Nevie čo asi tak mohli preberať? Tak mu to tu naznačím. Zase kuli pikle, ako by mohli dostať Erdogana od moci. Možno mu pripravujú ďalší prevrat.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x