Polské liberální elity „zachraňují“ demokracii tím, že ji ničí

Donald Tusk

Jakmile se Polští liberálové rozhodnou, že demokracie patří pouze jim, hranice mezi dobrem jejich skupiny a dobrem demokracie se stírá.

Liberální vláda „Anti-PiS“ se usadila v rámci demokracie, aby vedla kampaň proti samotnému pojmu demokracie. Jak je však možné, že Tuskova vláda, ačkoli tvrdí, že demokracii napravuje, ji zřejmě podkopává? Proč lidé, kteří ještě nedávno šestkrát denně hovořili o právním státě a ústavě, nyní tleskají nedemokratickým krokům? Odpověď je jednoduchá: je to důsledek toho, že si liberální tábor přivlastnil samotný pojem demokracie.

V dnešním Polsku už demokrat není ten, kdo jedná v souladu s pravidly demokracie. Místo toho se demokracie musí přizpůsobovat potřebám a zájmům těch, kteří se považují za právoplatné demokraty.

Toto přivlastnění se podobá přeměně něčeho, co bylo kdysi společným majetkem, na soukromý majetek výlučně určité skupiny. Historie nám ukazuje nápadné příklady takového přivlastnění státního majetku. V prvních letech Polské transformace byli privilegovaní představitelé staro-nových elit svědky přebírání továren, nemovitostí a médií za nejasných a subjektivních podmínek. Tento proces, kritizovaný jako neprůhledné a nespravedlivé přivlastňování, byl skryt za oponou významných historických změn.

Přivlastňování demokracie není jen stará pohádka. V posledních letech sice naštěstí nejsme svědky tak do očí bijících příkladů přivlastňování, ale tento vzorec zůstává silný. Posledním případem je symbolické přivlastnění si pojmu demokracie liberálními elitami, které se nyní sdružují pod širokým praporem Anti-PiS. Jejich jednání, od manipulace se zákony a obcházení prezidentského veta prostřednictvím pochybných právních taktik a hrubé síly až po věznění politických oponentů pod chabými záminkami, je těžko slučitelné s principy demokracie a právního státu.

Toto pokrytectví pramení z přesvědčení, že oni a pouze oni rozumí demokracii a jednají pro její dobro. Je to patrné z jednání Tuskovy vlády a nové parlamentní většiny, kde je nesoulad mezi slovy a činy do očí bijící. Udělují si svolení k činům, které by byly odsouzeny jako demokratický ortel smrti, kdyby se jich dopustila PiS.

Jejich hlavním argumentem je, že mají větší volnost, protože „zachraňují demokracii před PiS“, která ji údajně ničila. Toto přesvědčení, jakkoli subjektivní, má rovněž původ v jejich přivlastňování si demokracie. Jakmile se Polský liberál rozhodne, že demokracie patří pouze jemu, hranice mezi dobrem jeho skupiny a dobrem demokracie se stírá. Proto je jakékoli jednání nebo politika odlišná od jejich preferencí označena za „nedemokratickou.“

Je tragické, že pravděpodobnost, že se liberální establishment podívá do zrcadla a znepokojí se tím, čím se stal, je mizivá. Zrcadla jsou již dávno rozbitá a přesvědčení Anti-PiS o své spravedlnosti zůstává neotřesitelné.

Takový je bohužel současný stav věcí.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x