Lavrov: Dodávka stíhaček F-16 na Ukrajinu je „záměrným“ signálem, že NATO usiluje o jadernou válku

jaderná válka

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov varoval před jadernou hrozbou, kterou pro Moskvu představují stíhačky F-16 dodané na Ukrajinu.

Tuto poznámku učinil v rozhovoru pro státní mediální skupinu Rossija Segodňa, který byl zveřejněn 30. května. Podle něj bude Moskva vnímat dodávky stíhaček F-16 Kyjevu jako „záměrný“ signál, že Severoatlantická aliance (NATO) je „připravena na všechno“ – včetně možnosti jaderné války.

„Nemůžeme si pomoci, ale dodávku těchto systémů Kyjevskému režimu považujeme za záměrnou signální akci NATO v jaderné oblasti,“ vysvětlil Lavrov. Dodal, že stíhací letouny F-16 jsou již dlouho využívány v rámci společných jaderných misí bloku.

„Stíhací letouny čtvrté generace stály v popředí požadavků Kyjeva na vojenskou pomoc ze strany Západu ve snaze zpochybnit převahu Ruských vzdušných sil,“ napsal server Russia Today (RT). „Moskva však opakovaně varovala, že by stíhačky vysílané na Ukrajinu považovala za jadernou hrozbu kvůli jejich schopnosti nést atomové zbraně.“

Lavrov zdůraznil svůj názor, že vybavování Ukrajiny stále ničivějšími zbraněmi ze strany Západu svědčí o neochotě Západu ukončit konflikt na Ukrajině. Zmínil také, že Kyjev, který obdrží letouny F-16, nezmění situaci na bojišti a že tyto letouny budou zničeny stejně jako ostatní zbraně dodané zeměmi NATO.

Ministr zahraničí rovněž varoval Západ před jadernou eskalací, která by mohla mít „katastrofální následky.“ Vyjádřil také naději, že Ruské jaderné cvičení, které Rusko provádí společně se svým spojencem Běloruskem, „přinese NATO trochu rozumu.“

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil začátkem tohoto měsíce cvičení, které bylo označeno za reakci na nepřátelská prohlášení Západu, s cílem otestovat schopnost země použít nestrategické jaderné zbraně.

Ukrajinští piloti stále podstupují výcvik na pilotování F-16
Podle RT Ukrajinští piloti v současné době podstupují výcvik na pilotování stíhaček v Rumunsku. Koncem loňského roku byla v zemi otevřena letecká škola podporovaná NATO. V březnu Putin varoval, že pokud budou stíhačky operovat na letištích v členských zemích NATO, bude na ně Rusko útočit.

Nizozemsko, Norsko, Dánsko a Belgie přislíbily, že Ukrajině dodají stíhačky F-16, ačkoli do Kyjeva zatím žádná z nich nebyla dodána. Začátkem května Dánská premiérka Mette Frederiksenová oznámila, že první jednotky dorazí „v příštím měsíci.“

Nedávno Belgická vláda oznámila, že na Ukrajinu vyšle 30 stíhaček F-16, ale s výhradou – tyto stíhačky musí být použity pouze v Ukrajinském vzdušném prostoru a nesmí být použity k přímému útoku na Ruské cíle.

„Stíhačky F-16 budou Ukrajině poskytnuty co nejdříve. Naším cílem je, abychom byli schopni poskytnout první letouny do konce tohoto roku,“ uvedl 28. května Belgický premiér Alexander De Croo. „Vše, co tato dohoda zahrnuje, je zcela jasné – jsou určeny k využití ozbrojenými silami Ukrajiny na Ukrajinském území.“

Zelenskyj, který se v Belgii setkal s De Croem, si toto oznámení pochvaloval. „Naším úkolem je použít první F-16 na bojišti ještě v tomto roce a tímto způsobem (si) upevnit naše pozice,“ řekl. S posledním příslibem Belgie na 30 letounů se počet stíhaček, které Kyjev očekává, zvýšil na odhadovaných 85.

„Na celkovém počtu záleží, protože se předpokládá, že Ukrajina ztratí velký počet F-16 v oblasti, která by mohla být nejnebezpečnější bojovou zónou v její padesátileté letecké historii,“ upozornil Great Game India.

„F-16 vybavené raketami dlouhého doletu mohou Ukrajině kromě ochrany vzdušného prostoru pomoci posílit údernou kapacitu, což je užitečný krok v době, kdy se Kyjev snaží zastavit ofenzivu Moskvy v konfliktu. Navzdory omezením je Ukrajina stále schopna zahájit útok letounem F-16 na Rusko ze svého vzdušného prostoru.“

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x