Evropská unie se chystá zničit Maďarskou ekonomiku, pokud Maďarsko nepřistoupí na dohodu o financování Ukrajiny

Viktor Orbán

Z uniklého dokumentu Rady EU vyplynuly plány na pozastavení veškerého financování Maďarska, což by způsobilo run na Maďarský forint a zničilo možnosti zahraničních investic v zemi.

Evropská unie zvažuje, že pokud bude premiér Viktor Orbán i nadále odmítat plány Bruselu na poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši 50 miliard eur z rozpočtu EU, zastaví další finanční prostředky, které má Maďarsko dostat, aby vyvolala run na jeho měnu a odradila zahraniční investice do země.

Důvěrný dokument, který unikl do novin Financial Times, odhalil záměr Bruselu zatočit s Orbánem, nejvýznamnějším odpůrcem bloku, který důsledně prosazuje, aby se jakákoli budoucí finanční pomoc Ukrajině poskytla, aniž by exekutiva EU požadovala zvýšení příspěvků do rozpočtu od členských států.

Podle Britského broadsheetu se v dokumentu, který vypracoval úředník pracující v Radě EU, uvádí, že pokud Maďarsko nevyhoví Evropské většině a nebude chtít financování Kyjeva z rozpočtu EU, vyzvou vedoucí představitelé členských států k pozastavení veškerého financování Budapešti ze strany EU kvůli Orbánovu „nekonstruktivnímu chování.“

V důsledku toho by „finanční trhy a Evropské a mezinárodní společnosti mohly mít menší zájem o investice v Maďarsku,“ dodává zpráva a uznává, že takový krok „by mohl rychle vyvolat další zvýšení nákladů na financování veřejného deficitu a pokles měny.“

Evropská unie se v minulosti uchýlila ke kontroverzním opatřením, aby zajistila, že členské státy budou dodržovat linii – jak bylo dříve vidět v případě zadržených finančních prostředků pro Maďarsko a Polsko a požadavku Bruselu, aby Řecko zavedlo ochromující úsporná opatření během krize eurozóny. Zatímco však formální podmínky byly na příjem finančních prostředků EU kladeny již dříve, záměrný pokus vyvolat hospodářský kolaps v členském státě, který odmítá vyhovět izolovanému politickému návrhu, je bezprecedentní.

V dokumentu se dokonce zdůrazňuje, co úředníci EU považují za slabiny Maďarské ekonomiky, které mají být využity k tomu, aby se Budapešť podřídila jejich vůli, a upozorňuje se na „velmi vysoký schodek veřejných financí“, slabou měnu a „velmi vysokou inflaci.“

Maďarský ministr pro záležitosti Evropské unie János Bóka v reakci na tuto zprávu zdůraznil, že jeho země se nenechá vydírat.

„To jen potvrzuje to, co Maďarská vláda říká už dlouho: přístup k fondům EU slouží k politickému vydírání ze strany Bruselu,“ napsal Bóka na X.

„Maďarsko nespojuje podporu Ukrajiny s přístupem k fondům EU a odmítá, aby tak činily jiné subjekty.“

„Maďarsko se konstruktivně účastnilo a bude účastnit jednání, ale nepodlehne vydírání,“ dodal.

Koskovics Zoltán, geopolitický analytik Budapešťského Centra pro základní práva, uvedl, že plán je důkazem, že v Bruselu „vládnou skutečně šílení maniaci.“

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x