Pentagonu došly peníze pro Ukrajinu

General Patrick Ryder

Mluvčí Pentagonu generálmajor Patrick Ryder na brífinku uvedl, že pro Ukrajinu „došly peníze.“

Podle generálmajora Patricka Rydera, mluvčího Pentagonu, Washingtonu „došly peníze“, pokud Kongres neschválí nový balík pomoci, což znamená, že Americké vládě došly peníze na vojenskou podporu Ukrajiny.

Během čtvrtečního brífinku Ryder novinářům řekl, že ačkoli Pentagon má povolení utratit dalších 4,2 miliardy dolarů na zbraně pro Ukrajinu, skutečné peníze ještě nejsou k dispozici a musí je schválit Kongres.

„Máme oprávnění utratit tuto částku [4,2 miliardy dolarů] z dostupných prostředků, ale neměli bychom možnost doplnit zásoby tím, že bychom vzali peníze – nebo vzali věci z našich zásob,“ řekl mluvčí a dodal: „Peníze nám došly.“

Toto odhalení následovalo poté, co Ukrajinský ministr zahraničí Dmitrij Kuleba zopakoval volání po nových bojových bezpilotních letounech, raketách dlouhého doletu a schopnostech protivzdušné obrany a mimo jiné řekl Christiane Amanpourové ze CNN, že jeho země nemá žádný „plán B“, pokud nedostane Americkou vojenskou pomoc.

Kuleba také poukázal na prohlubující se politickou roztržku v USA v souvislosti s Ukrajinou, kdy hlasitá skupina republikánských odpůrců blokuje schválení dalších peněz na pomoc a zároveň volá po komplexní reformě imigračního systému. Přestože strana po eskalaci krize na Ukrajině v roce 2022 podpořila řadu balíčků pomoci, rostoucí stranická propast v této otázce vyústila v to, že někteří členové GOP v posledních měsících ztratili o Americkou štědrost zájem.

I přes odpor republikánů prosadil prezident Joe Biden v Kongresu schválení významného balíčku pomoci, který zahrnuje přibližně 61 miliard dolarů pro Kyjev. Nezávislá senátorka Kyrsten Sinema však uvedla, že jednání o rezoluci se „uzavírají.“

Mluvčí ministerstva zahraničí Matthew Miller sice vyjádřil snahu pomoci Ukrajině „vybudovat vlastní vojenskou průmyslovou základnu, aby mohla sama financovat, vyrábět a získávat munici“, ale ve čtvrtek varoval novináře, aby v budoucnu očekávali snížení Americké pomoci.

Od počátku roku 2022, kdy se konflikt s Ruskem vyostřil, Spojené státy schválily pro Ukrajinu téměř 45 miliard dolarů v rámci přímé vojenské pomoci, kromě dalších forem nepřímé vojenské pomoci, finanční podpory a humanitární pomoci.

Západní dodávky výzbroje Kyjevu byly ostře odsouzeny Moskvou, která tvrdí, že jen málo pomohou zastavit její vojenské cíle a poslouží pouze k prodloužení konfliktu.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x