Pentagon obviněn z utrácení 224 milionů dolarů na programy biologických zbraní na Ukrajině

Victoria Nuland

Šéf ruského Vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin novinářům řekl, že Ukrajina byla zapletena do programu biologických zbraní financovaného Pentagonem v hodnotě několika milionů dolarů. Vysoký představitel OSN pro odzbrojení vyzval ke konzultační schůzce k této otázce.

Victoria Nuland

„Analýza získaných dokumentů nám umožnila jasně identifikovat osoby zapojené do vojenských biologických aktivit na Ukrajině, včetně zástupců amerického ministerstva obrany a amerických společností, které na něj mají vazby,“ uvedl Bastrykin.

USA údajně vynaložily na výzkumné programy biologických zbraní na Ukrajině nejméně od roku 2005 více než 224 milionů dolarů, které byly použity na vybavení a modernizaci přibližně 30 výzkumných biolaboratoří řízených ukrajinskými ministerstvy obrany, zdravotnictví a zemědělství.

„Výsledky zmíněného výzkumu byly evakuovány na území kontrolované Kyjevem ještě před zahájením speciální vojenské operace Ruska,“ tvrdí Bastrykin.

V březnu Moskva uvedla, že našla důkazy o tom, že USA financovaly výzkum biologických zbraní na Ukrajině. Washington a Kyjev toto tvrzení popřely a obvinily Rusko z vedení propagandistické kampaně.

Vysoká americká diplomatka Victoria Nulandová však tehdy připustila, že Washington spolupracuje s Ukrajinou, aby zabránil tomu, že se citlivé „výzkumné materiály“ z bývalého Sovětského svazu dostanou do rukou ruských vojsk.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien mezitím vyzval USA, aby „podaly úplnou zprávu o svých biologických vojenských aktivitách doma i v zahraničí a podrobily se mnohostrannému ověřování.“

Na březnovém mimořádném zasedání, které svolala Moskva, vystoupil Izumi Nakamitsu, vysoký představitel OSN pro otázky odzbrojení. Nakamitsu připustil, že OSN nemá mandát ani kapacity k vyšetřování takovýchto stížností, které spadají pod Úmluvu o zákazu biologických zbraní z roku 1972.

Tato smlouva – jejímiž smluvními stranami jsou Ukrajina i Ruská federace – účinně zakazuje vývoj, výrobu, získávání, převod, skladování a použití biologických a toxinových zbraní. Na pozadí nejnovějších obvinění Nakamitsu navrhl svolat „poradní schůzku.“

Zatímco USA nadále tvrdí, že na Ukrajině neprovozují žádné biologické laboratoře, „fakta ukazují opak“, uvedl ruský velvyslanec Vasilij Nebenzia a dodal, že ukrajinské úřady ve skutečnosti daly USA povolení k provádění nebezpečných experimentů výměnou za bezplatné cesty na mezinárodní konference.

Důkazy poukazují na studie prováděné na krymsko-konžské horečce, leptospiróze a dalších nebezpečných patogenech, dodal. Uvedl také důkazy o studiích, jak se tyto nemoci mohou přenést z netopýrů na člověka, a dodal, že použití biologických zbraní lze „snadno převléknout za přirozený výskyt.“

Velvyslankyně USA Linda Thomasová-Greenfieldová označila tato tvrzení za „snůšku bizarních konspiračních teorií.“

„Žádné takové laboratoře neexistují, ani u ruských hranic, ani nikde jinde,“ řekla Thomas-Greenfieldová, ale dodala, že Ukrajina se může pochlubit několika zařízeními pro biologický výzkum, která jsou podporována Spojenými státy a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) – financována především pandemickým carem Billem Gatesem.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x