ODHALENO: Zelenskému byla nabídnuta mírová dohoda, která by zabránila válce, ale on ji odmítl

Zelensky

To může být nakonec jedno z nejpozoruhodnějších odhalení celého dosavadního konfliktu.

Zelensky

Jednou z hlavních výtek, které Rusko vůči Ukrajině mělo, byla skutečnost, že byla připravována na členství v NATO – což Moskva považovala za zcela nepřijatelné riziko pro národní bezpečnost.

Deník Wall Street Journal včera odhalil, jak německý kancléř Olaf Scholz nabídl ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému mírovou dohodu jen několik dní před tím, než Rusko 24. února zahájilo na Ukrajině „speciální vojenskou operaci.“ Zelenskyj však dohodu odmítl – s tím, že Putinovi nelze věřit, že dodrží své sliby.

Ukázalo se, že Scholz byl v procesu zprostředkování dohody a během své návštěvy Mnichovské bezpečnostní konference 19. února Zelenskému řekl, „že Ukrajina by se měla vzdát svých aspirací na členství v NATO a vyhlásit neutralitu jako součást širší evropské bezpečnostní dohody mezi Západem a Ruskem“ a že „pakt by podepsali Putin a Biden, kteří by společně garantovali bezpečnost Ukrajiny.“

Je neuvěřitelné, že Zelenskyj odmítl nabídku udělat ústupek vyhlášením NATO neutrality, a vyhnout se tak válce s Ruskem, a prohlásil, že „Putinovi nelze věřit, že by takovou dohodu dodržel, a že většina Ukrajinců si přeje vstoupit do NATO.“

Toto odhalení skutečně poukazuje na dva klíčové body.

Zaprvé, že Zelenskij je jako hlava státu buď naprosto nekompetentní, nebo zcela bezohledný, když svou zemi zbytečně staví na cestu k válce se sousedem.

Zadruhé to ukazuje na úroveň kontroly, kterou má Washington nad jeho vládou, protože mu na každém kroku radí americké ministerstvo zahraničí a CIA. Není žádným tajemstvím, že USA a Velká Británie házejí na Kyjev vajíčka, aby jejich jménem vedl válku NATO s Ruskem – i kdyby to mělo znamenat, že se Kyjev dostane do nevýhodné pozice, v níž mohou být jeho ozbrojené síly nakonec zcela zničeny a Ukrajina ztratí ještě více území, než už má.

Možná mohl Zelenskyj před půl rokem zmírnit napětí tím, že by se zřekl aspirací na členství v NATO a prohlásil Ukrajinu za neutrální stát. Takové prohlášení by dnešní Rusko jistě uvítalo, ale ve světle pokračující zástupné války Západu proti Moskvě a kampaně vedené Spojenými státy a Velkou Británií, jejímž cílem je „vyřadit“ Rusko z globálního ekonomického a finančního systému, stejně jako z médií, kultury a sportu, pak lze říci, že se věci značně posunuly od toho, aby se jednalo pouze o otázku týkající se NATO.

To vše činí ze Zelenského spíše přítěž než přínos pro budoucnost Ukrajiny.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x