Mateusz Morawiecki: Polsko může poskytnout Ukrajině stíhačky MiG-29 v příštích 4-6 týdnech

stíhačky MiG-29

Polsko by mohlo Ukrajině poskytnout stíhací letouny MiG-29 během následujících čtyř až šesti týdnů, uvedl v úterý premiér Mateusz Morawiecki, což naznačuje, že spojenci Kyjeva se blíží k dohodě o dalším kroku ve vojenské podpoře země.

stíhačky MiG-29

Polsko uvedlo, že by bylo připraveno vyslat na Ukrajinu v rámci koalice zemí stíhačky MiG-29 sovětské konstrukce.

Vzhledem k opatrnému přístupu kyjevských spojenců k převodu stíhaček však nebylo jasné, jak dlouho by takový proces mohl trvat.

„Mohlo by se tak stát v příštích 4-6 týdnech,“ odpověděl Morawiecki na tiskové konferenci na otázku, za jak dlouho by Varšava mohla letadla dodat.

Minulý čtvrtek slovenský ministr obrany Jaroslav Naď uvedl, že mu jeho polský protějšek na evropském dni Unie předtím sdělil, že Varšava bude souhlasit se společným postupem při předání stíhaček MiG-29 Ukrajině.

Podle Naďa nastal čas i pro Slovensko, aby se rozhodlo, zda stíhačky na Ukrajinu pošle, či nikoliv.

Spojenci NATO na bývalém komunistickém východě, jako je Polsko a Slovensko, jsou od ruské invaze na Ukrajinu 24. února 2022 obzvláště hlasitými podporovateli Kyjeva.

Závazek Varšavy vůči svému sousedovi byl důležitý při přesvědčování evropských spojenců, aby Ukrajině darovali těžké zbraně včetně tanků, proti čemuž se donedávna stavělo několik vlád včetně Německa.

Polsko poslalo Ukrajině 14 tanků Leopard 2 německé výroby.

Na otázku, kolik letounů MiG-29 by Varšava mohla dodat, odpověděl vedoucí prezidentské kanceláře Pawel Szrot, že to „určitě nebude“ méně než 14 letounů.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenio
Host
Zdenio
1 rok před

Kyjev dokáže zorganizovať jarnú ofenzívu na frontoch, argumentujúc to tým, že Ozbrojené sily Ukrajiny sú oslabené a chýbajú im skúsení vojaci. „Kvalita ukrajinskej armády sa zhoršila v dôsledku strát v priebehu roka, čo spochybňuje možnosť ukrajinskej protiofenzívy,“ píše Washington Post. Poukazuje na to, že „veľa z najskúsenejších vojakov opustilo bojisko, čo donútilo mnohých ukrajinských predstaviteľov spochybniť pripravenosť Kyjeva zahájiť dlho očakávanú jarnú ofenzívu.“ Aj napriek novému vybaveniu a výcviku, americkí vojenskí analytici považujú ukrajinské sily za nedostatočné na ofenzívu na celom obrovskom fronte, kde Rusko vybudovalo značnú obranu, preto vojakov cvičia, aby dokázali nachádzať slabé miesta, ktoré im umožnia preraziť pomocou tankov a obrnených vozidiel,“ citovali amerických kolegov ukrajinskí vojenskí analytici.

5.03.2023 · AUTOR: Eugen Rusnák

Zdenio
Host
Zdenio
1 rok před

1943 Stalingrad vs. 2023 Bachmut: Ukrajinská armáda je kvôli obkľúčeniu Arťomovska v katastrofálnej situácii a hrozia jej obrovské straty, tvrdí vojenský analytik a podplukovník armády USA Daniel Davis
Ukrajinské jednotky už mesto udržať nedokážu. A na programe dňa je vytvorenie obrannej línie Časov Jar – Konstantinovka – Kramatorsk — Seversk. K takémuto záveru dospel korešpondent britských novín „The Times“ Max Tucker, ktorý navštívil arťomovský úsek frontu. Obkľúčenie ukrajinských jednotiek brániacich sa v Arťomovsku bude pre Kyjev znamenať kolaps a povedie k novým ťažkostiam pre ukrajinskú stranu v Záporoží a na Donbase. Tento názor vyjadril podplukovník americkej armády, vojenský analytik Daniel Davis na portáli „19FortyFive“.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x