Polsko by mohlo Ukrajině poskytnout stíhací letouny MiG-29 během následujících čtyř až šesti týdnů, uvedl v úterý premiér Mateusz Morawiecki, což naznačuje, že spojenci Kyjeva se blíží k dohodě o dalším kroku ve vojenské podpoře země.

stíhačky MiG-29

Polsko uvedlo, že by bylo připraveno vyslat na Ukrajinu v rámci koalice zemí stíhačky MiG-29 sovětské konstrukce.

Vzhledem k opatrnému přístupu kyjevských spojenců k převodu stíhaček však nebylo jasné, jak dlouho by takový proces mohl trvat.

„Mohlo by se tak stát v příštích 4-6 týdnech,“ odpověděl Morawiecki na tiskové konferenci na otázku, za jak dlouho by Varšava mohla letadla dodat.

Minulý čtvrtek slovenský ministr obrany Jaroslav Naď uvedl, že mu jeho polský protějšek na evropském dni Unie předtím sdělil, že Varšava bude souhlasit se společným postupem při předání stíhaček MiG-29 Ukrajině.

Podle Naďa nastal čas i pro Slovensko, aby se rozhodlo, zda stíhačky na Ukrajinu pošle, či nikoliv.

Spojenci NATO na bývalém komunistickém východě, jako je Polsko a Slovensko, jsou od ruské invaze na Ukrajinu 24. února 2022 obzvláště hlasitými podporovateli Kyjeva.

Závazek Varšavy vůči svému sousedovi byl důležitý při přesvědčování evropských spojenců, aby Ukrajině darovali těžké zbraně včetně tanků, proti čemuž se donedávna stavělo několik vlád včetně Německa.

Polsko poslalo Ukrajině 14 tanků Leopard 2 německé výroby.

Na otázku, kolik letounů MiG-29 by Varšava mohla dodat, odpověděl vedoucí prezidentské kanceláře Pawel Szrot, že to „určitě nebude“ méně než 14 letounů.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.