Odborníci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučili zemím, aby k léčbě COVID-19 nadále používaly vakcínu společnosti AstraZeneca. Toto doporučení vydali 17. března poté, co nejméně 10 zemí pozastavilo používání této vakcíny v důsledku zpráv o nežádoucích reakcích po očkování. Odborníci celosvětového zdravotnického orgánu rovněž dodali, že ve světle nežádoucích reakcí prověřují dostupné údaje o bezpečnosti vakcíny.
Zprávy o krevních sraženinách a krvácení do mozku u pacientů, kteří dostali vakcínu společnosti AstraZeneca, zmařily očkovací programy určené k řešení pandemie. Většina zemí s dávkami vakcíny od britského výrobce léku pozastavila její používání jako „preventivní opatření“. WHO, Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) i samotná společnost AstraZeneca trvají na tom, že vakcína je bezpečná i přes údajnou souvislost s trombózou.
V prohlášení ze 17. března odborníci na vakcíny z celosvětového zdravotnického orgánu poznamenali, že je stále lepší, aby lidé dostali vakcínu od společnosti AstraZeneca, než aby nedostali žádnou. V prohlášení se uvádí, že WHO se domnívá, že přínosy vakcíny převažují nad jejími riziky, a doporučila pokračovat v probíhajícím očkování. Den předtím generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na tiskové konferenci uvedl: „Očkování proti vakcíně je v rozporu s pravidly: „To nutně neznamená, že tyto [nežádoucí] příhody souvisejí s vakcínou, ale rutinní praxí je vyšetřovat – a ukazuje to, že systém dohledu [nad vakcínou] funguje a že jsou zavedeny účinné kontroly.“
EMA souhlasila s doporučením WHO pokračovat v používání vakcín společnosti AstraZeneca, protože to nesouviselo s hlášeným nežádoucím účinkem. Evropský lékový regulátor ve svém prohlášení uvedl, že 18. března se uskuteční zasedání, na kterém budou jeho závěry finalizovány a „budou vydána veškerá nezbytná doporučení pro další postup.“ Výkonný ředitel EMA Emer Cooke mezitím na tiskové konferenci 16. března uvedla, že „nic nenasvědčuje tomu, že by očkování způsobilo tyto [závažné] stavy“. Dodala: „Situace, jako je tato, není neočekávaná, když očkujete miliony lidí.“
Vakcínu společnosti AstraZeneca, vyráběnou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, provázely různé problémy již od jejího vývoje. V září 2020 byly klinické zkoušky této vakcíny pozastaveny poté, co se u dvou dobrovolníků objevily závažné nežádoucí účinky. Následující měsíc úřady v Brazílii potvrdily, že během tamních klinických zkoušek zemřel jeden dobrovolník. Úmrtí 28letého obyvatele Ria de Janeira z 15. října bylo úřadům nahlášeno až o čtyři dny později, 19. října.
Koncem listopadu 2020 se vakcína dostala pod palbu kritiky poté, co vědkyně Hilda Bastianová poukázala na „nejisté vědecké poznatky“, které za ní stojí. V článku pro časopis Wired napsala, že za údajně vyšší míru účinnosti této vakcíny může „chyba v dávkování“.
Studie prováděné vědci společnosti AstraZeneca byly navrženy tak, aby testovaly účinek dvou plných dávek. Někteří dobrovolníci, kteří dostali jednu a půl dávky, však nevykazovali obvyklou vysokou míru nežádoucích účinků. Bastian to upřesnil: „Chybná první poloviční dávka, po níž následovala plná dávka nejméně o měsíc později, dosáhla 90 procent účinnosti a … dvě standardní dávky podané s odstupem nejméně jednoho měsíce dosáhly pouze 62 procent účinnosti.“
I přes problémy, které vakcínu provázejí, se však některé země rozhodly vakcínu společnosti AstraZeneca nadále používat.
Filipíny trvaly na použití vakcíny, obdržely více než 500 000 dávek a 2,4 % z nich podaly svým obyvatelům. Prezidentův mluvčí Harry Roque poznamenal, že očkování v této asijské zemi bude pokračovat, neboť „odborníci tvrdí, že … přínosy … jsou větší než vedlejší účinky této vakcíny“. Vysvětlil: „Pokud se takové údaje objeví, možná také zastavíme používání vakcíny.“ „Stále neexistují jasné údaje, které by ukazovaly, že srážlivost krve způsobila vakcína společnosti AstraZeneca.“
Austrálie se rovněž vyjádřila, že bude nadále používat injekci společnosti AstraZeneca. Ministr zdravotnictví a péče o staré lidi Greg Hunt k tomu uvedl: „Vláda jasně, jednoznačně a absolutně podporuje zavedení očkování od společnosti AstraZeneca. A důvod proč je velmi jednoduchý – pomůže zachránit … a ochránit životy, a to na základě lékařských doporučení.“ Hunt obdržel vakcínu COVID-19 britské společnosti spolu s bývalou australskou premiérkou Julií Gillardovou, uvádí se v jeho příspěvku na Twitteru.