Mainstreamový tisk přinesl falešný titulek, který mohl rozpoutat 3. světovou válku

Mainstreamový tisk přinesl falešný titulek, který mohl rozpoutat 3. světovou válku

Američtí občané i zbytek světa až příliš často důvěřují mainstreamovým médiím, a tak se dostávají do nebezpečných a smrtelně nebezpečných situací, které jsou založeny výhradně na lžích. Jedním ze závažných a velmi důležitých příkladů je to, jak se korporátní média stala papouškovací organizací lží, které vedly k invazi do Iráku v roce 2003.

Mainstreamový tisk přinesl falešný titulek, který mohl rozpoutat 3. světovou válku

„Zpravodajské informace shromážděné touto a dalšími vládami nenechávají nikoho na pochybách, že irácký režim nadále vlastní a ukrývá jedny z nejsmrtonosnějších zbraní, jaké kdy byly vynalezeny,“ prohlásil tehdejší prezident George Bush ve svém veřejném projevu 17. března 2003. „Tento režim již použil zbraně hromadného ničení proti iráckým sousedům a proti iráckému lidu.“

Bushova tvrzení zpochybnili nejen odborníci na lidská práva, ale i zbrojní inspektoři OSN a nespočet dalších – a tak se krátce po invazi USA do suverénní země ujaly slova New York Times, aby doplnily příslušný casus belli.

Téměř dvě desetiletí poté, co byly v konfliktu vyvolaném Spojenými státy povražděny statisíce nevinných lidí, svět ví – žádné zbraně hromadného ničení neexistovaly.

Zatímco USA často vymýšlejí falešné zprávy, aby přesvědčily obyvatelstvo k podpoře svých válek za účelem zisku, jejich média papouškují i další nebezpečné falešné zprávy, které mohou mít masivní a katastrofální následky.

Příklad: „V přímém přenosu: Rusko napadlo Ukrajinu.“ – Titulek agentury Bloomberg ze 4. února 2022.

Vzhledem k současné atmosféře napětí mezi Ukrajinou, Ruskem a Spojenými státy a slibu Pentagonu, že bude bránit zkorumpovaný stát Ukrajina válečnými akcemi, měl tento titulek, který vyšel na Bloombergu – na 30 minut – potenciál naprosté devastace.

Když čtenáři na odkaz klikli, dostal je na chybovou stránku, ale samotný titulek stačil k vyvolání masové hysterie.

„Šla jsem na web a viděla jsem tu zprávu, ale věděla jsem, že to není pravda, protože se zabývám Ukrajinou a budu jedna z prvních, kdo se to dozví,“ řekla listu NY Post ruská analytička Olga Lautmanová. „Je to bizarní a dost velký omyl, když uvážíme, že jde o potenciální rozsáhlou invazi a všichni jsou v napětí.“

Potenciální nebezpečnost takové válečnické nedbalosti podtrhuje skutečnost, že vyvolala přímou reakci Ruska, které situaci označilo za „nebezpečnou“.

„Tato situace jasně ukazuje, jak nebezpečné je takové napětí, které bylo vyvoláno každodenními agresivními prohlášeními, jež neustále slyšíme z Washingtonu, evropských hlavních měst a Londýna,“ uvedl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov pro ruskou tiskovou agenturu Tass.

Na otázku, proč sakra zveřejnili takovou potenciálně válečnou lež, odpověděl mluvčí Bloombergu, že to byla „Jejda, naše chyba“.

Potenciální nebezpečnost takové válečnické nedbalosti podtrhuje skutečnost, že vyvolala přímou reakci Ruska, které situaci označilo za „nebezpečnou“.

„Připravujeme titulky pro mnoho scénářů a jeden z těchto titulků byl dnes kolem 16:00 SELČ nedopatřením zveřejněn na našich webových stránkách,“ napsala agentura Bloomberg News ve svém prohlášení. „Této chyby hluboce litujeme.“

„Titulek byl odstraněn a příčinu vyšetřujeme,“ dodali.

Zatímco jednu chybu lze odepsat bez většího zkoumání, toto je již druhý případ. Jak informoval TFTP v roce 2017, Bloomberg zveřejnil podobný titulek, který málem také odstartoval třetí světovou válku.

Během každoroční slavnostní přehlídky „Den slunce“ v Severní Koreji (na oslavu narození zakladatele země) zveřejnila agentura Bloomberg titulek, že čínská tisková agentura Xinhua oznámila, že Severní Korea vystřelila raketu.

Poté, co málem rozpoutali třetí světovou válku, si Bloomberg i Xinhua pospíšily s opravou titulků, ale už to uvedlo země do stavu nejvyšší pohotovosti. Naštěstí byly jejich retrakce dostatečně včasné, aby se předešlo skutečné vojenské konfrontaci. Ne však dříve, než se v ostatních západních médiích objevily podobné titulky.

Mainstreamová média po celém světě – kterým máme věřit – všechna převzala falešný titulek a málem uvrhla svět do katastrofy.

S velkým rozsahem přichází i velká odpovědnost. Chybně papouškovat zcela falešné informace, které by mohly potenciálně rozpoutat světovou válku, milionům čtenářů, aniž byste si nejprve ověřili fakta, je přinejmenším nezodpovědné.

Přesto se opět opakuje stejná chyba, která by mohla mít katastrofální následky.

Není divu, že Bloomberg nebyl z Facebooku ani Twitteru odstraněn. Nebyli poškozeni v algoritmu Google a o jejich katastrofálním přehmatu téměř nikdo neinformoval. Potenciální rozpoutání třetí světové války je zjevně v pořádku – ale ať jdou k čertu ti lidé, kteří se zasazují o medicínskou svobodu.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x