Obrovské množství ukrajinských sil je nyní obklíčeno ruskými jednotkami v Donbasu

válka na Ukrajine

Ruské síly na Ukrajině možná narazily na mnohem větší odpor, než jejich velitelé a prezident Vladimir Putin původně předpokládali, ale boje pokračují a početní převaha Moskvy si vybírá těžkou daň na obráncích Kyjeva.

válka na Ukrajine

Podle zprávy na RT.com jsou nyní nejméně dva tisíce ukrajinských vojáků včetně neonacistického praporu Azov uvězněny v oblasti východního Donbasu poté, co byly obklíčeny ruskými jednotkami, čečenskými bojovníky a ukrajinskými povstalci.

„Vojáci jsou obklíčeni ve dvou sousedních městech v Luganské lidové republice,“ uvádí se ve zprávě s odkazem na Putinem anektovaný a přejmenovaný region Ukrajiny.

„Mezi uvězněnými jsou čtyři ukrajinské prapory a dělostřelecká jednotka,“ oznámilo ministerstvo obrany. Mezi obklíčenými silami je také asi 120 bojovníků z nechvalně proslulého ‚Pravého sektoru‘, neonacistické skupiny čítající podle ministerstva až 80 zahraničních bojovníků, pokračuje zpráva.

Možná si vzpomenete, že jedním z Putinových cílů invaze na Ukrajinu byla její „denacifikace.“

Obklíčené ukrajinské jednotky se nacházejí ve městech Gorskoje a Zolotoje, která leží jižně od velkých měst Severodoněck a Lysyčansk. Tato města se v poslední době stala terčem útoků obou stran, které si nadále vyměňují území a bojují o území Doněcké a Luganské lidové republiky, uvedl portál RT.com.

Zpráva dále uvádí:

Ruská armáda také tvrdí, že uvězněné jednotky ztratily více než 60 % své síly. Podle ministerstva obrany se vzdalo 41 ukrajinských vojáků obklíčených v oblasti. Ministerstvo obrany rovněž zveřejnilo video, na kterém jsou údajně vidět ti, kteří složili zbraně.

Šéf ukrajinské vojenské správy Gorskoje Alexej Babčenko v pátek pro ukrajinská média potvrdil, že město bylo plně obsazeno ruskými silami a donbaskými milicemi.

Sergej Gajdaj, kterého ukrajinská vláda v Kyjevě označuje za „hlavu Luganské oblasti“, v chatovací aplikaci Telegram poznamenal, že síly země se možná brzy z Lysyčanska stáhnou, protože jejich obranné pozice byly ruskými silami vyřazeny a snaha zůstat „nemá velký smysl.“

Kromě toho ruské letouny úspěšně zaútočily na ukrajinskou dělostřeleckou baterii vybavenou houfnicemi M777 americké výroby v Charkovské oblasti. V minulých dnech Bidenův režim souhlasil s dodávkou až 90 děl M777 Ukrajině, uvedl v květnu deník The New York Times.

„Rusko se pomocí dalekonosné palby snaží přemoci ukrajinské pozice,“ řekl minulý týden ministr obrany Lloyd Austin na zasedání ministrů NATO v belgickém Bruselu, aby částečně vymyslel, jak dostat více zbraní a munice ukrajinským jednotkám, které jsou ostřelovány dalekonosnými ruskými děly a raketovou palbou.

„Mezi nejmodernější zbraně, které Spojené státy dosud dodaly Ukrajině, patří čtyři raketomety HIMARS na nákladních automobilech, jejichž rakety mají dolet až 40 mil, což je více než cokoli, co má Ukrajina v současnosti k dispozici. První ukrajinský tým má dokončit výcvik na tomto systému ve středu a příští týden bude nasazen na bojišti, uvedl představitel Bidenovy administrativy,“ píší Timesy.

Ruské obklíčení přichází v souvislosti s dřívějšími zprávami, že moskevské síly tvrdí, že zabily stovky ukrajinských vojáků během útoku na loďařský závod v ukrajinském přístavu Nikolajev. Kromě toho ruské ministerstvo obrany uvedlo, že síly zabily desítky ukrajinských důstojníků během úderu na areál, kde se scházelo několik velitelů ukrajinských jednotek.

Válka bude pravděpodobně pokračovat měsíce, ne-li roky, což nepochybně způsobí, že větší část Ukrajiny zůstane pustinou, protože Rusko bude nadále dominovat v oblasti pracovních sil, výroby a technologií.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x