Ross Clark z The Telegraph píše, že EU čelí zásadní výzvě, pokud jde o řešení otázky migrace, která může ohrozit její samotnou existenci.
Ross Clark v článku pro deník The Telegraph uvedl, že návrh Keira Starmera na vyjednání dohody s EU o migrantech, která zahrnuje přijímání žadatelů o azyl z jiných Evropských zemí výměnou za to, že Francie a další země přijmou ty, kteří se do Británie dostali nelegálně na malých člunech, odhaluje významnou chybu.
Podle Clarka to vyvolává otázku, jak Starmer předpokládá, že EU přistoupí na takovou dohodu se Spojeným královstvím, když EU čelí problémům při řešení problémů s migranty v rámci svých vlastních členských států.
Starmerův návrh podle Clarka odráží ideální fungování Evropského azylového systému. Prosazuje zásadu, že žadatelé o azyl by měli mít povinnost požádat o útočiště v první bezpečné zemi, do které se dostanou, a ti, kteří se pohybují mezi bezpečnými zeměmi, by měli být neprodleně vráceni buď do původní bezpečné země, nebo případně do své domovské země.
Nedílnou součástí tohoto opatření by mělo být spravedlivé rozdělení odpovědnosti za vyřizování žádostí o azyl mezi členské státy EU.
EU se však snaží vytvořit účinný systém, což vede k tomu, že 7 000 migrantů, kteří jen ve středu a ve čtvrtek dorazili na italský ostrov Lampedusa (a překročili tak počet 6 000 stálých obyvatel ostrova), nebude rovnoměrně rozděleno po celé Evropě.
Itálie bude pravděpodobně čelit odpovědnosti za zvládnutí této situace sama, neboť se již doposud musela vypořádat se 124 000 příchozími v roce 2023.
Váhající země
EU má od roku 2015 dobrovolný program přesídlování žadatelů o azyl, ale řada členských států se ho neúčastní.
V roce 2022 musel Kypr zpracovat 22 190 žádostí o azyl, zatímco Maďarsko jich vyřídilo pouze 45. Tento rozdíl poukazuje na nerovnoměrné rozdělení zátěže mezi státy EU.
Dokonce i země, které dříve usilovaly o spravedlivé rozdělení žadatelů o azyl, váhají. Například Německo pozastavilo dohodu o přijímání žadatelů o azyl z Itálie a Belgie se hodlá vzepřít rozhodnutí Nejvyššího soudu ohledně přístřeší pro svobodné mladé muže žádající o azyl.
Tato situace podtrhuje problémy, kterým čelí země jako Itálie, Řecko a Kypr, které se nacházejí v blízkosti konfliktních oblastí a slouží jako výchozí místa vstupu uprchlíků.
Migrační krize ohrožuje jednotu EU
Přestože se EU zavázala k volnému pohybu, neprojevuje stejnou flexibilitu, pokud jde o žadatele o azyl. Některé členské státy se uchýlily k fyzickým bariérám, jako je například maďarský hraniční plot, aby migranty odradily.
EU čelí zásadní výzvě při řešení otázky migrace, která může ohrozit její samotnou existenci.
Vzhledem k tomu, že země, které byly dříve k migrantům vstřícné, jako je Německo a Švédsko, se od migrantů přicházejících k jižním břehům Evropy distancují, hrozí, že se situace zvrhne v to, že každá země bude upřednostňovat své vlastní zájmy. To by mohlo vyvolat silné reakce ze strany zemí, které jsou přílivem migrantů silně zasaženy.
Zatímco před deseti lety se EU dokázala vypořádat s krizí státního dluhu, migrační krize představuje pro její jednotu ještě větší hrozbu, tvrdí Clark.
Vysoce vznešené ideály, na nichž je EU založena, byly podrobeny těžké zkoušce a zdá se, že postrádají strukturální integritu potřebnou k účinnému řešení současných problémů.
Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.
Migrační krize může způsobit kolaps EU. O to tady jde přece. A Putin se jen směje, nemusí vastřelit ani jeden náboj, EU se rozpadne sama.
Už aby se EU rozpadlo! Jen doufejme, že do té doby nezdechneme na nějakou ebolu dovezenou migranty z Konga!