Nové geoglyfy objeveny v Kazachstánu

geoglyfy v Kazachstánu

Archeologové místo nazývají Nazca Kazachstánu – více než 50 obrovských geoglyfů vytvořených z navršené horniny a dřeva bylo nalezeno v severním Kazachstánu. Mají různé geometrické tvary včetně křížů, čtverců, kruhů, a dokonce i hákového kříže, svastiky, což je prehistorický symbol používaný minimálně 12 000 let.

geoglyfy v Kazachstánu

Podle magazínu Live Science jsou geoglyfy velmi těžce viditelné z povrchu a byly objeveny poprvé pomocí Google Earth. Od té doby zkoumal lokalitu ze vzduchu a za pomoci pozemního radaru ( GPR ) tým odborníků z univerzity Kostanaj v Kazachstánu a univerzity z Vilniusu v Litvě. Výsledkem průzkumu jsou obrazce o velikosti 90-400 metrů v průměru, většinou vyrobené z horniny a dřeva, kromě jednoho. Svastika je vyrobena výhradně ze dřeva. Odborníci ještě nedatovali struktury, ale jejich charakteristiky ukazují na stáří 2 000 let.

“K dnešnímu dni můžeme říct jen jedno. Geoglyfy jsou produktem našich předků. Kým přesně a z jakého důvodu je zatím záhadou,”

řekli archeologové Irina Ševninová a Andrej Logvin z Kostanajské univerzity.

Svastika je prehistorický symbol nacházející se v kulturách Evropy a Asie. Slovo svastika pochází ze sanskritu a znamená “dobré bytí“, “prosperující život“, “hodně štěstí“. Nicméně je také známa pod jinými jmény v jiných zemích – jako třeba “Wan“ v Číně, “Manji“ v Japonsku, “Fylfot“ v Anglii, “Hakenkreuz“ v Německu a “Tetraskelion , nebo Tetragammadion“ v Řecku.

Odborník na sanskrit P.R.Sarkar řekl v roce 1979, že hlubší význam slova je “permanentní vítězství“. Uvedl také, že symbol může mít pozitivní, či negativní význam, podle toho jak je namalován. Takže v hinduismu je pravotočivá svastika symbolem boha Višnu a Slunce, zatímco levotočivá je symbolem Kali a magie. Dvojitý smysl symbolů je v historických tradicích běžný, jako například symbol pentagramu (pěticípá hvězda), který je viděn jako negativní, když ukazuje dolů, a pozitivní, když je otočen směrem vzhůru.

Svastika

Není to poprvé, co byl nalezen geoglyf svastiky. Byly také nalezeny v Jordánsku, nebo Novém Mexiku a geoglyfy různého druhu byly identifikovány v mnoha zemích po celém světě vytvořené odlišnými kulturami, včetně Anglie, Brazílie a dokonce i jihozápadu USA. Přestože na mnoha místech byl proveden rozsáhlý průzkum, význam těchto výtvorů zůstává předmětem dohadů mezi odborníky.

Někteří předpokládají, že symboly mají souvislost s hvězdnými konstelacemi a jiní experti tvrdí, že linie hrály roli v náboženských procesích a navigaci na posvátné místo. Další myšlenkou je, že linie mají souvislost s vodou, cosi důležitého pro život, ale těžko dostupného v poušti. Je to prý součást vodních rituálů. Archeologické vykopávky v Kazachstánu odhalily stavby, což napovídá, že rituály se odehrávaly přímo na místě.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x