Nová studie potvrzuje souvislost mezi vakcínami proti COVID-19 a závažnými srdečními problémy

COVID-19 a závažné srdeční problémy

Nová analýza, která byla zveřejněna v American Journal of Cardiology poukazuje na souvislost mezi v současnosti dostupnými vakcínami proti COVID-19 a vyšším rizikem myoperikarditidy.

COVID-19 a závažné srdeční problémy

Autoři studie chtěli prozkoumat vztah mezi vakcínami a srdečními problémy vzhledem k mnoha zprávám o lidech u kterých se po očkování vakcínou prpti COVID-19 vyskytl zánět myokardu a další srdeční problémy. Někteří obhájci očkování však tyto případy rychle odmítli a tvrdili, že musely souviset s jinými nemocemi, které před očkováním nebyly diagnostikovány. Studie uvádí, že k 11. červnu 2021 bylo po očkování mRNA vakcínou hlášeno více než 1 226 případů myokarditidy.

Sledovali údaje od více než 268 000 dospělých, kteří v Massachusetts v období od srpna 2020 do května 2021 obdrželi alespoň jednu dávku vakcíny proti koronaviru – buď dvoudávkové mRNA vakcíny společností Pfizer a Moderna, nebo jednodávkové vakcíny Johnson & Johnson. Tyto údaje porovnali s kontrolní skupinou údajů týkajících se 235 000 stejných osob v letech 2018 a 2019, tedy dávno předtím, než jim byla podána jakákoli dávka vakcíny.

Vědci prošli elektronické zdravotní záznamy pacientů zapojených do studie, aby zjistili změny v jejich zdravotním stavu nebo jejich potřebě zdravotnických služeb po různých injekcích vakcíny proti COVID-19 v dané oblasti a po očkování.

Skupina výzkumníků zjistila u očkovaných účastníků studie 12 případů myoperikarditidy. Tři z těchto případů se objevily po první dávce vakcíny, sedm po druhé dávce. Zbývající dva případy se objevily po podání jedné dávky vakcíny pacientovi. V kontrolní skupině se naproti tomu vyskytlo pouze pět případů myoperikarditidy.

Věkově upravená míra výskytu myoperikarditidy u mužů byla vyšší u těch, kteří byli očkováni, než v kontrolní skupině studie. U studovaných žen tomu tak však nebylo. Vědci se domnívají, že by to mohlo souviset s ochrannými účinky hormonu estradiolu u žen.

„Předchozí výzkum prokázal, že výskyt myoperikarditidy z jakékoli příčiny je u mužů o něco vyšší než u žen,“ napsali vědci. „Jedním z navrhovaných možných mechanismů tohoto rozdílu ve výskytu je, že vyšší hladiny estradiolu u žen mohou mít kardioprotektivní účinek. Pokud je očkování vakcínou proti COVID-19 příčinným faktorem vzniku myoperikarditidy u některých osob, mohou být muži po očkování vakcínou proti COVID-19 díky stejným mechanismům náchylnější než ženy.“

Autoři studie uvedli, že jejich zjištění znovu potvrdilo nárůst diagnózy myoperikarditidy u mužů, zejména ve věku 25 až 44 let, po očkování vakcínou proti COVID-19.

Co je to myokarditida?
Myokarditida je zánět, který postihuje srdeční sval neboli myokard. Může snižovat schopnost srdce pumpovat a vést k rychlému nebo nepravidelnému srdečnímu rytmu známému jako arytmie. Myokarditida může být způsobena infekcí, reakcí na léky nebo drogy nebo může být součástí celkového zánětlivého onemocnění.

Mezi příznaky patří únava, rychlý nebo nepravidelný srdeční tep, dušnost a bolest na hrudi. V těžších formách myokarditida oslabuje srdce a brání zbytku těla v dostatečném prokrvení. To může způsobit, že se v srdci vytvoří sraženiny, které vedou k srdečnímu infarktu nebo mrtvici. Pokud je zachycena dostatečně brzy, lze ji léčit, i když se ne vždy projevuje příznaky.

Bohužel, vzhledem k tomu, že vakcína je nyní aplikována stále mladším věkovým skupinám, může se stát, že případů myokarditidy bude ještě více. Předpokládá se, že stojí přinejmenším za některými z nedávných známých případů, kdy sportovci zkolabovali na hřišti, a je důležité, aby se každý, kdo pocítí příznaky myokarditidy nechal okamžitě vyšetřit – zejména pokud byl očkován vakcínou proti COVID-19.

Zde si můžete přečíst celou studii

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x