George W. Bush před vojenským tribunálem: 1. den

George W. Bush

Důstojníci, kteří měli soudit vojenský případ George W. Bushe, seděli mlčky, když obžalovaný, spoutaný na zápěstích a z obou stran obklopený uniformovanými příslušníky, vstoupil do jižní soudní síně GITMO a posadil se ke stolu obhajoby vedle svého advokáta Davida D. Aufhausera.

George W. Bush

Vedle nich stál hlouček mladších právníků a asistentů v tmavých oblecích a pochmurných kravatách, konkláve právnických mozků najatých zřejmě k zastrašení odhodlaného vojenského prokurátora, kontradmirála Darse E. Crandalla.

Před zahájením téměř tříhodinové úvodní řeči ujistil kontraadmirál Crandall všechny přítomné, že JAG a OMC komplexně prověřily porotu z hlediska nestrannosti a spravedlivého procesu. Vtipně však poznamenal, že z 250 důstojníků, které JAG vyslechl, pouze tři neprokázali žádnou zaujatost nebo nepřátelství vůči bývalému prezidentovi.

„Museli jsme provést rozsáhlé rozhovory, protože bylo téměř nemožné najít důstojníky, jejichž životy nebyly nějakým způsobem ovlivněny zločiny obžalovaného,“ řekl kontraadmirál Crandall a vyprovokoval námitku.

Aufhauser uvedl, že komentář kontradmirála Crandalla byl natolik podnětný, že by mohl ovlivnit jednání poroty a požadoval zmatečné řízení.

„Moje poznámka nebyla ze zlého úmyslu, ale ze skutečnosti, pane Aufhausere. Tento případ bude projednáván bez vášně a předsudků a k chybnému procesu nedojde,“ odpověděl kontradmirál Crandall.

Řekl, že důkazy JAG prokazatelně dokazují, že George W. Bush se v době, kdy zastával funkci 43. prezidenta Spojených států vědomě dopustil mnoha zrádných činů na národu a jeho lidech a že tyto prohřešky, které zahrnovaly válečné zločiny a spiknutí s nepřátelskými zahraničními vládami přispěly k úmrtí 8 793 vojáků v Iráku a Afghánistánu.

„Důkazy prokáží, že Bush ze svých nezákonných válek masivně profitoval,“ řekl kontraadmirál Crandall, „a to je částečně důvod, proč požadujeme 1 obvinění z vraždy za každý život, který byl během těchto válek ztracen. Konsolidace obvinění z úmrtí na menší počet by marginalizovala ztracené životy a zničené rodiny.“

Zatímco mluvil, George W. Bush seděl mlčky vedle svého právníka s odměřeným úsměvem na vrásčité tváři. Tu a tam přikývl nebo zavrtěl hlavou, ale jinak, zřejmě na radu svého právníka, seděl nehybně a klidně.

Ne tak klidný byl Aufhauser, jehož chraplavý hlas se rozléhal sálem, když kontradmirál Crandall prohlásil, že nade vší pochybnost dokáže, že Bush lhal o počtu lidí, kteří zahynuli v severní a jižní věži Světového obchodního centra. JAG, řekl komisi, má důkazy, které jsou v přímém rozporu s oficiálním vyprávěním.

„Byli jsme přesvědčeni, že při pádu věží zemřelo 2 997 lidí. To byla lež, která měla takříkajíc zmírnit úder. Skutečné číslo se pohybuje mezi 6 950 a 7 000. Až v pátek začneme diskutovat o důkazech a představovat svědky, uvidíte, jak jsme k tomuto číslu dospěli. Uslyšíte zvukovou nahrávku, na níž Bush svým vlastním hlasem a slovy probírá se svými vedoucími pracovníky důvody pro zamlžování pravdy,“ řekl kontradmirál Crandall.

„Co je to?“ Aufhauser se zeptal. „Dokonce i zpráva Komise pro 11. září zprostila mého klienta jakékoli odpovědnosti za 11. září. Tragické ztráty na životech ano, ale ne vinou mého klienta.“

„Váš klient si tu zprávu objednal. Ukazuje prstem na všechny kromě něj a Cheneyho. Naše důkazy prokáží, že zpráva je plná nepřesností a omylů, které mají přesunout vinu z obžalovaného,“ řekl kontradmirál Crandall. „Obžaloba také prokáže, že žádné letadlo na Pentagon nenarazilo a že let United Airlines 93 byl na rozkaz Bushe a Cheneyho sestřelen. Tím však obvinění nekončí.“

Hmatatelné ztráty kromě smrti byly zřejmé a obrovské, řekl a přerušil tribunál do pátečního rána.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x