Fotbaloví fanoušci po celém světě nemohou přehlédnout náhlý příliv hráčů, kteří zkolabovali na hřišti kvůli zjevným srdečním příhodám. Již delší dobu je jasné, že existuje souvislost mezi zánětem srdce a vakcínou proti COVID-19, ale média neustále označují pětinásobný nárůst srdečních příhod u elitních sportovců po celém světě za náhodu.

Mohou za to vakcíny

Nyní však tyto události zdržují zápasy z jiného důvodu, protože několik fanoušků nedávno zažilo masivní infarkt na tribunách při sledování zápasů. Minulý týden musel být zápas mezi Southamptonem a Leicesterem a zápas mezi Watfordem a Chelsea přerušen kvůli lékařské pohotovosti v hledišti.

V zápase mezi Watfordem a Chelsea, který se odehrál na stadionu Vicarage Road ve Watfordu, dostal fanoušek v prvním poločase infarkt a zápas byl na více než půl hodiny přerušen, zatímco zdravotníci obou týmů fanouška ošetřovali a hráči mezitím opustili hřiště.

Oba týmy odmítly pokračovat v zápase dokud se nedozvěděly o osudu fanouška, který byl na nosítkách vynesen ze stadionu a převezen do nedaleké nemocnice k ošetření. Podle příspěvku na Twitteru fotbalového klubu Watford měl fanoušek zástavu srdce a byl stabilizován. Fotbalový klub na Twitteru poděkoval zdravotnickému personálu, hráčům a fanouškům za rychlou reakci. Chelsea, která v zápase zvítězila 2:1 a udržela se v čele tabulky Premier League, také poslala fanouškovi vzkaz na podporu.

Mezitím musel být druhý poločas zápasu mezi Leicesterem a Southamptonem na stadionu Saint Mary’s odložen o 15 minut poté, co během přestávky zkolaboval jeden z příznivců. Fanoušek byl ošetřen na stadionu a poté převezen do nemocnice.

Fotbalisté, kteří na hřišti utrpěli srdeční příhody
Tyto incidenty následují po řadě podobných mimořádných událostí, do kterých se dostali hráči. Při jednom z nedávných incidentů Adama Traore z Šeriffu Tiraspol zkolaboval na hřišti a držel se za hrudník v zápase Ligy mistrů proti Realu Madrid. Jeho tým však nezveřejnil informace o tom, co bolesti na hrudi způsobilo.

V červnu zkolaboval dánský záložník Christian Eriksen během zápasu Euro 2020 (které bylo kvůli pandemii přesunuto na rok 2021) a utrpěl zástavu srdce. V květnu údajně na Twitteru informoval o tom, že dostal vakcínu proti COVID-19, ale tweet již není k dispozici. Devětadvacetiletý hráč si nechal voperovat implantabilní kardioverter-defibrilátor (ICD), který upravuje jeho nepravidelný srdeční rytmus, a očekává se, že ukončí smlouvu se svým týmem Inter Milán, protože kvůli problémům se srdcem již nemůže hrát.

V jiném nedávném případě musel 33letý Sergio Aguero z FC Barcelona opustit hřiště v zápase svého týmu proti Alavesu s bolestmi na hrudi. Následně mu byla diagnostikována srdeční arytmie, kvůli které stráví minimálně tři měsíce odpočinkem. Argentinský hráč se k týmu připojil teprve nedávno, kdy mu byla provedena komplexní lékařská prohlídka, takže se zdá nepravděpodobné, že by se u něj jednalo o již existující onemocnění.

Zajímavé je, že se nedávno objevil v reklamě zdravotnického oddělení regionu Katalánsko, která vyzývala lidi starší 12 let, aby se nechali očkovat vakcínou proti COVID-19.

Minulý měsíc musel být v Norsku přerušen druholigový zápas, protože islandský fotbalista Emil Palsson utrpěl během hry zástavu srdce. Byl resuscitován a převezen do nemocnice k ošetření.

S přibývajícím počtem těchto případů je pro mainstreamová média a obhájce očkování stále těžší tvrdit, že jde o velkou náhodu, zejména ve světle nové studie zveřejněné v časopise American Journal of Cardiology, která zjistila statisticky významný nárůst zánětu srdce známého jako myoperikarditida u očkovaných mužů, zejména ve věku 25 až 44 let.

A vzhledem k rostoucímu počtu mladých lidí, kteří se po celém světě nechávají očkovat vakcínou proti COVID-19 se jedná o problém, který budeme ještě nějakou dobu pozorovat.