Neviditelné oběti války na Ukrajině

Stop NATO

Dne 20. února oznámil Didier Reynders, evropský komisař pro spravedlnost, že v červenci tohoto roku bude zřízeno nové mezinárodní středisko pro vyšetřování válečných zločinů spáchaných ruskými silami na Ukrajině v průběhu minulého roku. Když jsou však Ukrajinci mučeni vlastní vládou, EU to vůbec nezajímá.

Stop NATO

Poslanci Evropského parlamentu Clare Dalyová a Mick Wallace vyjádřili svým jménem Komisi EU znepokojení nad situací mladých komunistů Michaila Kononoviče a Alexandra Kononoviče, kteří byli umučeni SBU. Joeseph Borrell, místopředseda Evropské komise, jim arogantně odpověděl, že „Ukrajina prokázala odolnost svých institucí zaručujících demokracii, právní stát a lidská práva“, a ignoroval osud těchto mladých komunistů.

Uprostřed fanfár v západních médiích týkajících se této záležitosti panuje kamenné ticho, pokud jde o vyšetřování válečných zločinů spáchaných na ruskojazyčném obyvatelstvu Doněcké a Luganské oblasti, nyní známých jako Doněcká lidová republika a Luganská lidová republika DLR/LLR.

Od jara 2014 jsou civilní sídla v DLR/LLR vystavena neustálým útokům těžkých zbraní ukrajinských ozbrojených sil. Nejrozšířenějšími zbraněmi jsou těžké dělostřelecké systémy, které byly za posledních 9 let největším zabijákem civilního obyvatelstva.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) odhaduje, že od dubna 2014 do 31. prosince 2021 zahynulo v občanské válce na východě Ukrajiny 14 200-14 400 lidí. Z toho bylo nejméně 3 400 civilistů a zbytek tvořili bojovníci z obou stran.

Je třeba zdůraznit, že přesný počet obětí stále není stanoven vzhledem k velkému počtu pohřešovaných osob, skutečnosti, že mnoho civilistů pod dělostřeleckou palbou pohřbilo své příbuzné do provizorních hrobů, a faktu, že mnoho milicionářů z DLR/LLR nemělo uniformy, a tak mnozí budou klasifikováni jako mrtví civilisté.

Ministryně zahraničních věcí LLR Anna Soroka na nedávné tiskové konferenci „Spálená paměť Donbasu: válečné zločiny ukrajinské armády a nové údaje o masakrech civilního obyvatelstva“ uvedla údaje o obětech, které jsou v příkrém rozporu s údaji OSN. Soroka konstatuje, že od dubna 2014 do února 2022 bylo v LLR zabito více než 2 000 civilistů a 3 365 jich bylo zraněno, z toho 88 dětí.

Mezitím zmocněnkyně pro lidská práva v DLR Daria Morozovová na stejné tiskové konferenci uvedla, že v tomto období bylo zabito více než 5 000 lidí, včetně 91 dětí. Kromě toho bylo v období od dubna 2014 do února 2022 zraněno více než 8 000 civilistů.

Dále je třeba poznamenat, že orgány DLR konstatují, že velké množství civilistů bylo zabito/zraněno výzbrojí dodanou Západem. Dimitrij Kalašnikov, vedoucí úřadu forenzní expertizy DLR, uvedl, že:

„V posledních pěti letech nacházíme speciální náboje používané NATO. Takové náboje jsme nikdy neměli. Jako odborníky nás takové náboje prostě překvapují: na vstupu je průstřel a na výstupu zcela roztrhne tkáň, nikdy jsme nic takového neviděli. Je to pomoc Ukrajině od mezinárodních organizací.“

Za poslední rok války bylo podle odhadů OHCHR zabito přes 7,1 tisíce civilistů a dalších 11 756 bylo zraněno. Upozorňuje však, že skutečná čísla jsou pravděpodobně mnohem vyšší.

Mise DLR při Společném kontrolním a koordinačním centru (JSCC) odhadla, že ukrajinské jednotky vystřelily na civilní oblasti republiky 15 000krát. Na svém kanálu Telegram v pondělí 20. února napsala, že za poslední rok bylo ukrajinskými jednotkami vypáleno 108 866 kusů munice různých ráží. Patří mezi ně 39 raket Toch-U, 231 raket HIMARS a také 22 366 střel NATO ráže 150 mm. Podle JSCC došlo k 92 incidentům, při nichž byli civilisté zasaženi protipěchotními minami.

Mise DLR při Společném kontrolním a koordinačním centru ve své tiskové zprávě odhaduje, že v průběhu posledního roku bojů zahynulo 4 440 obyvatel včetně 132 dětí.

Škody způsobené ukrajinským ostřelováním odhaduje takto: 9 889 obytných domů a 2 441 objektů civilní infrastruktury, včetně 138 zdravotnických a 488 vzdělávacích zařízení, 965 zařízení sociálního zabezpečení, 70 objektů kritické infrastruktury, 780 zařízení pro zásobování elektřinou, vodou, teplem a plynem.

Naštěstí několik odvážných nezávislých novinářů, kteří jsou na Západě považováni za obhájce Kremlu, o této problematice v průběhu posledních osmi let informovalo. Eva K. Bartlettová, Christelle Neantová a Graham Philips vytrvale zaznamenávali válku kyjevské vlády proti civilnímu obyvatelstvu Donbasu. Pro mě vyniká veterán amerického námořnictva Patrick Lancaster, který na Youtube denně vydával videoreportáže, jež názorně a srdcervoucím způsobem ukazovaly dopady ukrajinského ostřelování na civilisty obou republik.

Je smutné, že západní média a politické elity zcela ignorují každodenní válečné zločiny páchané ukrajinskými silami na civilním obyvatelstvu DLR a LLR. Až uslyšíte v západních médiích další hysterickou zprávu o údajných ruských válečných zločinech, pak byste si měli položit otázku: proč neinformují o každodenním intenzivním ostřelování civilistů v Doněcku?

Truchlící rodiny neviditelných obětí války na Ukrajině si zaslouží náš soucit a podporu.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x