Netanjahu vyhrožuje Bidenovi, že „potrestá“ Palestinskou samosprávu, pokud ICC vydá zatykač na Izraelské politiky

Palestina

Izraelská vláda varovala administrativu prezidenta Joea Bidena, že pokud Mezinárodní trestní soud (ICC) vydá zatykač na Izraelské představitele, utrpí tím stát Palestina.

ICC, stálý mezinárodní soud zřízený za účelem vyšetřování a stíhání osob obviněných ze spáchání nejzávažnějších zločinů, které znepokojují mezinárodní společenství, vyšetřuje možné válečné zločiny spáchané Izraelskými i Palestinskými bojovníky od roku 2021, přičemž vyšetřování zahrnuje události sahající až do války v Gaze v roce 2014. Zmíněné vyšetřování bylo rozšířeno na útoky Hamásu ze 7. října a válku, která od té doby v Gaze zuří, uvedla prokuratura.

Dva Izraelští představitelé údajně uvedli, že Izrael nedávno sdělil USA, že má informace naznačující, že představitelé Palestinské samosprávy tlačí na prokurátora Mezinárodního trestního soudu, aby vydal zatykač na Izraelské představitele, konkrétně na Izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ministra obrany Joava Gallanta a náčelníka štábu Izraelských obranných sil Herziho Haleviho.

Izrael se vyjádřil, že bude považovat Palestinskou samosprávu (PA) za odpovědnou a podnikne důrazné odvetné kroky, které by mohly vést k její zhroucení.

Zdroje Axiosu mezitím sdělily, že Bidenova administrativa představitelům ICC mezi čtyřma očima řekla, že „zatykač na Izraelské představitele by byl chybou. Bílý dům je ujistil, že USA tuto akci nepodporují.“

„V tichosti vybízíme ICC, aby to nedělal. Všechno by to zhatilo. Izrael se pomstí Palestinské samosprávě,“ uvedl jeden z Amerických představitelů. Jednou z takových akcí, před kterou Izrael varoval, je zmrazení převodu daňových příjmů, které Izrael pro Palestinskou samosprávu vybírá. Bez těchto prostředků by Palestinská autonomie zbankrotovala.

Izraelská média mezitím informovala, že Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je „vyděšený a neobvykle vystresovaný“ vyhlídkou na vydání zatykače. Choval se prý jako „slon v porcelánu“, tloukl telefonem a snažil se na ICC vyvíjet nátlak všemi prostředky.

V nedělním televizním projevu při příležitosti zahájení Dne památky obětí holokaustu premiér řekl, že Mezinárodní trestní soud byl založen v důsledku holokaustu a neměl by se pokoušet podkopávat základní právo Izraele na sebeobranu. Jakékoli zatýkání by omezilo schopnost Izraele bránit se, což označil za „překrucování spravedlnosti a historie“, prohlásil. „I kdyby byl Izrael nucen zůstat sám, zůstaneme sami a budeme pokračovat v mocných úderech na naše nepřátele až do vítězství. I když budeme muset zůstat sami, budeme pokračovat v boji proti lidskému zlu,“ dodal Netanjahu.

Izrael není členem Mezinárodního trestního soudu a odmítá jeho jurisdikci. To však soudu dříve nebránilo ve vyšetřování jeho akcí na okupovaných Palestinských územích.

ICC vyzývá k ukončení zastrašování a vyhrožování soudu
V průběhu vyšetřování válečných zločinů páchaných v Gaze oznámil úřad žalobce Mezinárodního trestního soudu, že se setkává s výhrůžkami. A proto vyzval k ukončení toho, co nazývá zastrašováním svých zaměstnanců, a uvedl, že takové hrozby by mohly představovat trestný čin proti „výkonu spravedlnosti“ ze strany stálého světového soudu pro válečné zločiny.

Haagský úřad žalobce Mezinárodního trestního soudu Karima Khana se o Izraeli nezmínil, ale prohlášení úřadu bylo vydáno poté, co Izraelští a Američtí představitelé varovali před důsledky vůči Mezinárodnímu trestnímu soudu, pokud vydá zatykač kvůli Izraelské válce v Gaze. „Úřad se snaží konstruktivně spolupracovat se všemi zúčastněnými stranami, kdykoli je takový dialog v souladu s jeho mandátem podle Římského statutu jednat nezávisle a nestranně,“ uvedl.

„Tato nezávislost a nestrannost je však narušena, pokud jednotlivci vyhrožují odvetou proti Soudu nebo jeho pracovníkům, pokud by Úřad při plnění svého mandátu rozhodoval o vyšetřováních nebo případech spadajících do jeho pravomoci.“ Dodal, že Římský statut, který vymezuje strukturu a oblasti působnosti Mezinárodního trestního soudu, zakazuje vyhrožování soudu a jeho představitelům.

Mezinárodní soud je oprávněn stíhat osoby za údajné válečné zločiny, zločiny proti lidskosti a genocidu. Vzhledem k tomu, že Izraelská armáda od začátku války 7. října zabila v Gaze téměř 35 000 lidí a zničila rozsáhlé části území, přistoupil ICC k projednávání případu.

Mezitím byl mluvčí Bílého domu John Kirby během brífinku dotázán na hrozby republikánských zákonodárců, že přijmou zákon proti ICC. Podle Kirbyho jsou USA zásadně proti vyšetřování ICC proti Izraeli, ale zdůraznily, že jsou také proti hrozbám a zastrašování soudců soudu.

To Izraelské představitele znepokojilo a požádali Bílý dům, zda to představuje změnu postoje USA. Bílý dům uvedl, že k žádné změně nedošlo, informoval Axios.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Frank
Host
Frank
7 dní před

Svině s přehazovačkou potřebuje pořádnou lekci.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x