Neocon John Bolton přiznává, že Amerika plánuje státní převraty

John Bolton

John Bolton je jedním z nejvýznamnějších neokonzervativních politiků v nedávné historii USA. Byl označován za tak jestřábího, že vedle něj zesnulý John McCain vypadal jako dalajláma.

John Bolton

Jednou z prvních věcí, které Bolton udělal, když působil jako poradce pro národní bezpečnost USA v Trumpově administrativě, bylo, že zajistil odstoupení USA od jaderné dohody s Íránem (oficiálně JCPOA). Hned poté Bolton zaměřil veškerou svou politickou moc a vliv na prosazení invaze do Venezuely.

Po zásahu Ruska Trumpova administrativa usoudila, že to není příliš dobrý nápad. Bolton se pak znovu zaměřil na prosazování invaze nebo alespoň změny režimu v Íránu, Sýrii, Libyi, Venezuele, na Kubě, v Jemenu, Severní Koreji atd. Jeho válečné štvaní se stalo pro Trumpovu administrativu příliš velkou přítěží a hlavním bodem sporu mezi Boltonem a samotným tehdejším prezidentem, a to do té míry, že byl nakonec po přibližně roce a půl ve funkci propuštěn.

O Boltonovi nelze říci prakticky nic pozitivního. Existuje však jeden významný aspekt jeho jinak velmi nesympatické osobnosti. John Bolton je jednoznačně přímý. Málokdy se snaží přibarvit sdělení, které se snaží předat.

Na rozdíl od svých neoliberálních kolegů a politických soupeřů, kteří jsou si jisti svou „morální převahou“ nad všemi ostatními, ale podporují úplně stejnou zahraniční politiku USA jako Bolton sám, se neokonzervativní politik alespoň nikdy nesnažil maskovat záměry USA bezcennou rétorikou. Přesně to se stalo během úterního rozhovoru s Jakem Tapperem z pořadu CNN „The Lead“, kde Bolton hovořil o zapojení USA do (geo)politických machinací po celém světě, během něhož se přiznal, že se přímo podílel na organizování převratů ve prospěch amerických zájmů.

V rozhovoru s Tapperem hned poté, co 6. ledna ukončil výbor Sněmovny reprezentantů své sedmé slyšení o vloupání do amerického Kapitolu, Bolton prohlásil, že bývalý vrchní velitel [Donald Trump] nemohl provést pečlivě naplánovaný státní převrat. „Člověk nemusí být geniální, aby se pokusil o převrat,“ tvrdil Tapper. „S tím nesouhlasím,“ opáčil Bolton a pokračoval:

„Jako člověk, který pomáhal plánovat státní převraty – ne tady, ale, víte, na jiných místech – to vyžaduje spoustu práce. A to [Trump] neudělal. Bylo to jen potácení se od jednoho nápadu k druhému.“

Tapper se pokusil na Boltona zatlačit, aby poskytl další podrobnosti ohledně svých tvrzení o účasti na převratu, ale Bolton odmítl poskytnout jakékoli další informace a dodal, že se „nehodlá pouštět do podrobností“, ačkoli se zmínil o Venezuele. V roce 2020 USA zahájily „Operaci Gideon“, koordinované povstání, do kterého byla zapojena venezuelská aktiva za pomoci americké soukromé vojenské společnosti Silvercorp USA. Cílem bylo rozšířit konflikt po celé zemi a nakonec svrhnout venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Povstání skončilo neúspěchem a nejméně dva američtí agenti byli spolu s desítkami svých venezuelských spolupracovníků zatčeni. Byli identifikováni jako Luke Denman a Airan Berry, oba bývalí příslušníci amerických speciálních jednotek, a jejich misi s cílem unést Madura a „osvobodit“ Venezuelu koordinoval bývalý příslušník Zelených baretů Jordan Goudreau z Floridy.

Maduro přímo poukázal na to, že šlo o pokus o agresi, které napomáhala sousední Kolumbie, ale USA i jejich jihoamerický klientský stát popřely, že by se na tom podílely. V roce 2019, rok před zpackaným pučem, Bolton jako poradce USA pro národní bezpečnost oznámil podporu venezuelskému opozičnímu vůdci Juanu Guaidóovi a jeho pokusům zapojit venezuelskou armádu do svržení Madura.

Bolton prohlásil, že znovuzvolení venezuelského vůdce je údajně „nelegitimní“, ačkoli není jasné, kdo Boltona (nebo samotné USA) pověřil takovými prohlášeními, natož aby prosazoval to, co považuje za „legitimní.“ Venezuelský lid naštěstí zatlačil a (skutečně) legitimní prezident Maduro zůstal ve funkci, i když z nemalé části díky Rusku, které Venezuelu po zuby ozbrojilo, čímž zabránilo tehdy téměř bezprostředně hrozícímu útoku USA na zemi.

„Ukázalo se, že to nebylo úspěšné,“ řekl Bolton. „Ne že bychom s tím měli tolik společného, ale viděl jsem, co je potřeba, aby se opozice pokusila svrhnout nezákonně zvoleného prezidenta, a neuspěla. Představa, že by si Donald Trump byl alespoň z poloviny tak jistý jako venezuelská opozice, je směšná,“ dodal, na což Tapper reagoval: „Mám pocit, že jste mi neřekl ještě něco jiného.“ Bolton odmítl uvést další podrobnosti a pouze odpověděl: „Jsem si jistý, že ano.“

Ačkoli mnohé Boltonovo přiznání šokovalo, skutečně šokující je, že se stále najdou tací, kteří jsou šokováni představou, že USA vedou takovéto válečné operace proti desítkám zemí po celém světě, jejichž výsledkem je cokoli od dočasných politických zmatků a nestability až po brutální války trvající desítky let, které způsobují dominový efekt další nestability. Je zcela zřejmé, že válečnická velmoc v úpadku bude i nadále vést tuto zjevnou agresi proti světu. Co s tím svět může dělat, je ozbrojit se a snažit se co nejvíce oslabit moc USA, protože dokud bude existovat „Pax Americana“, naděje na celosvětový mír zůstane jen nadějí – falešnou nadějí.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jiří
Host
jiří
1 rok před
2
0
Would love your thoughts, please comment.x