Světové ekonomické fórum (WEF) v pondělí zveřejnilo stanovisko, které neúprosně spojuje dvě údajné globální krize v jednu – „změnu klimatu“ a „úpadek demokracie.“
Tvrdí, že boj proti první z nich může zachránit tu druhou, pokud spotřebitelé přestanou spalovat uhlí, ropu a plyn výměnou za ekologické obnovitelné zdroje.
Dokument WEF tvrdí, že v posledních 15 letech demokracie celosvětově upadá. K ochraně a podpoře svobody musí „vedoucí demokracie posílit své ekonomiky a chránit svobodu.“
Dále uvádí, že ignorování pokroku na cestě k „nízkouhlíkové ekonomice by mohlo demokracie ekonomicky ohrozit více, nikoli méně“, a opakuje širší požadavek ekologických aktivistů, aby společnosti přestaly investovat do fosilních paliv.
Podle WEF ruská invaze na Ukrajinu přinesla obnovení pozornosti na tuto ekonomickou slabost.
Jaká je odpověď pro USA a Evropu? Vyřazení alternativ k zelené energii z trhu. Uvádí se v něm:
Přední demokratické země by se měly dohodnout na ukončení podhodnocování fosilních paliv, které je hlavním faktorem bránícím přechodu na čistou energii. Podhodnocené ceny spojené s těžbou a spalováním uhlí, ropy a plynu dosáhly v roce 2020 ekonomických nákladů ve výši 5,9 bilionu dolarů. Téměř čtvrtina těchto ztrát – 1,45 bilionu dolarů – vznikla ve 48 velkých a menších demokratických zemích.
Přední demokratické země skupiny G20 by se měly společně zavázat k postupnému zrušení nákladových a daňových úlev pro výrobu a spotřebu fosilních paliv. Měly by také postupně zavést účinnější ceny fosilních paliv prostřednictvím daní nebo obchodovatelných povolení, které by pokryly náklady na místní znečištění ovzduší, globální oteplování a další hospodářské škody.
Dokument dále uvádí, že dodržování předpisů může a musí být vynucováno.
Na dovoz uhlíkově náročných výrobků lze uvalit daně, aby se snížilo riziko nekalé konkurence pro domácí průmysl „a aby se společnosti odradily od přesunu do zahraničí, aby se vyhnuly dodržování předpisů doma.“
Podle WEF by se mělo aktivně usilovat také o to, aby ostatní ekonomiky reformovaly své podhodnocené ceny fosilních paliv a vyhnuly se tak sankcím, které tato politika ukládá, přičemž americký prezident Joe Biden se již zavázal k tomu, že potrestá průmysl fosilních paliv, aby přestal existovat.
Dokument dochází k závěru, že odkládáním přechodu na čistou energii „přední demokratické země činí své ekonomiky zranitelnějšími, protože jsou stále závislé na fosilních palivech.“
Společné kroky na podporu ekologického přechodu „jsou dobré nejen pro klima, ale mají zásadní význam i pro ochranu demokracie.“
Ta plešatá svině ještě žije?