Němečtí maloobchodníci v pondělí zvýšili ceny potravin o 20-50 %

Němečtí maloobchodníci v pondělí zvýšili ceny potravin o 20-50 %

Jen několik dní poté, co Německo vykázalo nejvyšší inflaci za celou generaci (únorový index spotřebitelských cen vzrostl meziročním tempem 7,6 % a překonal všechna očekávání), měli místní obyvatelé zřetelně nepříjemný pocit déjà vu – ještě předtím, než ruská invaze na Ukrajinu přerušila několik zbývajících dodavatelských řetězců a poslala ceny ještě výše do stratosféry…

Němečtí maloobchodníci v pondělí zvýšili ceny potravin o 20-50 %

… v pondělí učinilo Německo další krok k návratu obávané výmarské hyperinflace, když se podle Německého maloobchodního svazu (HDE) mají spotřebitelé připravit na další vlnu zdražování zboží denní potřeby a potravin, přičemž agentura Reuters uvádí, že ceny v německých maloobchodních řetězcích vyletí o 20 až 50 %.

Ještě před vypuknutím války na Ukrajině vzrostly ceny „v celém sortimentu“ v důsledku zvýšení cen energií přibližně o pět procent, uvedl v pátek prezident HDE Josef Sanktjohanser pro deník Neue Osnabrücker Zeitung. Vzhledem k tomu, že ruská invaze zasáhla ekonomiku a dodavatelský řetězec ještě silněji, je na obzoru další série zvýšení cen.

„Druhá vlna zvyšování cen se blíží a bude určitě dvouciferná,“ varoval Sanktjohanser.

Nemecka inflace

Podle prezidenta oborového sdružení již první obchodní řetězce v Německu začaly zvyšovat ceny – a ostatní je budou pravděpodobně následovat.

„Brzy budeme moci vidět, jak se dopad války projevuje na cenovkách ve všech supermarketech,“ řekl Sanktjohanser.

Nedávno oznámily oblíbené obchodní řetězce jako Aldi, Edeka a Globus, že budou nuceny zvýšit své ceny. V Aldi bude od pondělí „výrazně dražší“ maso a máslo kvůli zvýšení cen od jeho dodavatelů.

„Od začátku války na Ukrajině došlo ke skokovému nárůstu nákupních cen, který jsme dosud nezažili,“ uvedl v pátek mluvčí společnosti Aldi Nord.

Před čtrnácti dny Aldi zvýšil ceny přibližně 160 položek a o týden později zdražil dalších 20 položek. Ostatní značky supermarketů je rychle následovaly.

V únoru vzrostly životní náklady v Německu nejvíce od sjednocení země, zboží denní potřeby zdražilo v průměru o 7,3 %. Spolková statistická agentura Destatis uvedla, že skok z lednových 5,1 % na únorových 7,3 % odráží dopad ruské invaze na Ukrajinu, kvůli které prudce vzrostla cena ropy a plynu.

Podle nedávno zveřejněného průzkumu institutu Ifo plánují téměř všechny společnosti v německém maloobchodě s potravinami zvýšení cen.

Přestože zvýšení cen znepokojuje těžce zkoušené německé spotřebitele, odborníci z oboru neočekávají, že by v dohledné době došlo k nedostatku výrobků na pultech. Což se samozřejmě dá očekávat, když ceny prudce stoupnou tak vysoko, že si výrobky může dovolit koupit mnohem méně lidí.

Podle předsedy zemědělského svazu Joachima Rukwieda je zásobování Německa potravinami zajištěno nejméně na další rok, i když poté jsou prognózy méně jisté. V souvislosti se zvěstmi o nedostatku potravin si však majitelé supermarketů stěžují na panické nákupy, jaké nebyly zaznamenány od prvních měsíců pandemie.

Jak již bylo dříve uvedeno, německé supermarkety dokonce začaly omezovat nákup zejména kuchyňských olejů a mouky, aby zabránily šílenému shonu při doplňování zásob, o nichž se zákazníci domnívají, že dojdou. Jinými slovy, omezují prodej těch výrobků, po kterých je největší poptávka, což je také známé jako „geniální strategie.“

A nyní, když se ceny produktů každodenní spotřeby potravin chystají stoupnout až o 50 %, bude zajímavé sledovat, jak dlouho ještě bude německé obyvatelstvo tolerovat postoj NATO, které se snaží rozdmýchat a udržet válku na Ukrajině.

Autor: Tyler Durden

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x