Německá ministryně zahraničí: EU bude sahat od Lisabonu až po Luhansk

Baerbock,Zelenskyj

V pondělí vydala Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková velmi provokativní prohlášení, které Moskva jistě přijme jako „bojová slova.“ Co víc, toto prohlášení přišlo v době, kdy byla v Ukrajinském hlavním městě na bezprecedentní schůzce ministrů zahraničí EU, kteří se nově zavázali podporovat Kyjev tak dlouho, jak bude třeba, i když se zdá, že Washington ustupuje. Prohlásila, že blok EU bude brzy zahrnovat země „od Lisabonu po Luhansk.“

Baerbock,Zelenskyj

„Budoucnost Ukrajiny leží v Evropské unii, našem společenství svobody, a to se brzy bude rozprostírat od Lisabonu po Luhansk,“ řekla na tiskové konferenci. „Ona [Ukrajina] také rozšiřuje svou cestu do EU s každou vesnicí, s každým metrem, který osvobodí, a s každým metrem, kde zachrání své lidi.“

Ukrajina podala žádost o členství v EU 28. února 2022 – a několik měsíců naléhala na urychlené přijetí, nicméně řada vyhazovů na vysokých postech v Zelenského administrativě kvůli sérii korupčních skandálů znovu připomněla historické místo Ukrajiny mezi nejzkorumpovanějšími vládami v Evropě. Evropští představitelé v nedávné minulosti uvedli, že vstup Ukrajiny do EU bude trvat roky, ne-li desetiletí.

Baerbockové zmínka o tom, že se EU jednoho dne protáhne přes Luhansk, byla přímo namířena proti Moskvě.

V této fázi války se pozorovatelé shodují na tom, že ani jedna strana nepřistoupí na příměří nebo mírová jednání bez územních ústupků. Prezident Zelenskyj však opakovaně slíbil, že se nikdy nevzdá Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti. Ruský prezident Putin přitom již dříve označil obyvatele těchto anektovaných území za „naše občany navždy.“

Mluvčí Kremelského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová, stejně jako Ruská média, reagovala následujícím odporem:

„Lisabon je hlavním městem Portugalska, které spolu s Irskem a částí Španělska tvoří západní okraj EU. Luhansk je hlavním městem Luhanské lidové republiky, která se loni oficiálně stala součástí Ruského státu spolu s Doněckou lidovou republikou a Chersonskou a Záporožskou oblastí. Tento krok následoval po referendech, v nichž obyvatelé těchto čtyř regionů v drtivé většině podpořili sjednocení s Moskvou. Ukrajina a její Západní podporovatelé odmítli výsledky hlasování uznat.

Buď se připojíme k EU, nebo zapomněla na požadavek otočit se o 360 stupňů,“ napsala Zacharovová na Telegramu v reakci na Baerbockové prohlášení.

A samostatný titulek RT charakterizoval Baerbockové slova následovně: Německo slibuje rozšíření EU do Ruska. Je zřejmé, že EU ani NATO v tuto chvíli Kyjev k mírovým jednáním nepodněcují, přestože Ukrajinská ofenziva selhala.

Německý vojenský vývoz na Ukrajinu se v letošním roce zvýšil čtyřnásobně, neboť podle CNBC „na Ukrajinu připadá 3,3 miliardy eur (3,48 miliardy dolarů) z celkové hodnoty Německého schváleného vojenského vývozu ve výši 8,76 miliardy eur za prvních devět měsíců roku.“ A pro srovnání, „za stejné období loňského roku bylo pro Ukrajinu schváleno vybavení v hodnotě pouhých 775 milionů eur,“ uvádí zpráva.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Host
Kim
8 měsíců před

Oba dva blábolí nesmysly

zdenio
Host
zdenio
8 měsíců před

Evropa bude Ruský svět, o tom žádná, taková je vize, vše jde podle harmonogramu.

Mike
Host
Mike
8 měsíců před

„EU bude sahat od Lisabonu až po Luhansk,“ a bude se v ní mluvit rusky.

Frank
Host
Frank
7 měsíců před

Jen to jen další blbá kravka, která netuší, co se ve světě děje. A o tom vyhuleném šaškovi ani nemá smysl mluvit.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x