Musk říká, že omezil používání Starlinku Ukrajinou, aby se vyhnul třetí světové válce

Starlink

Výstřední miliardář Elon Musk slíbil, že zabrání tomu, aby Ukrajina používala síť Starlink a konflikt se tak vyhrotil. Majitel společností SpaceX, Twitter a Tesla původně Ukrajinu se systémem satelitní internetové konstelace podporoval, nakonec však podporu omezil, přestože se mu na Západě dostalo velké kritiky.

Starlink

„Starlink je komunikační páteří Ukrajiny, zejména na frontových liniích, kde bylo zničeno téměř veškeré ostatní internetové připojení. Neumožníme však eskalaci konfliktu, která může vést ke 3. světové válce,“ napsal Musk 13. února na Twitteru.

Již dříve společnost SpaceX oznámila, že omezila přístup Ukrajiny k satelitní komunikaci Starlink pro řízení bezpilotních letounů, protože síť „nikdy nebyla určena k použití jako zbraň.“

Musk se pravděpodobně domníval, že poskytováním služeb Ukrajině posílí image a pověst svou i společnosti SpaceX. Na Západě to nepochybně dokázal. Avšak ve chvíli, kdy Musk zjistil, že ukrajinská armáda využívá jeho technologii ke zvýšení svých bojových schopností, bylo nevyhnutelné, že Kyjev bude odstřižen, protože by to negativně ovlivnilo dlouhodobé obchodní vyhlídky společnosti, zejména při snaze expandovat na nezápadní trhy.

Šéf Twitteru nyní čelí lavině kritiky za omezení používání Starlinku na Ukrajině, ale z hlediska jeho obchodních zájmů jde o pragmatické rozhodnutí. Ve skutečnosti to byly tweety bývalého astronauta NASA Scotta Kellyho, které Muska přiměly k tomu, aby se k používání Starlinku na Ukrajině znovu vyjádřil.

Kelly 11. února vyzval Muska, aby „obnovil plnou funkčnost svých satelitů Starlink.“

„Obrana před genocidní invazí není útočná schopnost. Je to přežití,“ napsal na Twitteru Kelly, jehož bratr-dvojče Mark Kelly je nepřekvapivě demokratickým senátorem za Arizonu. O den později Musk na Twitteru napsal, že „Starlink je komunikační páteří Ukrajiny“, a poté uvedl, že SpaceX „neumožní eskalaci konfliktu, který může vést ke třetí světové válce.“

„Nevyužili jsme svého práva je vypnout,“ zdůraznil Musk v samostatném tweetu.

Výměna názorů na Twitteru následovala poté, co prezidentka SpaceX Gwynne Shotwellová uvedla, že společnost byla „opravdu potěšena, že mohla Ukrajině poskytnout spojení a pomoci jim v jejich boji za svobodu“, ale že Starlink „nikdy nebyl určen k použití jako zbraň.“

„Ukrajinci ho využili způsobem, který byl neplánovaný a nebyl součástí žádné dohody, takže na tom ve Starlinku musíme pracovat,“ řekla Shotwellová, když 8. února vystoupila na vesmírné konferenci ve Washingtonu.

Shotwellová zdůraznila, že využití Starlinku jako komunikačního systému „pro armádu je v pořádku, ale naším záměrem nikdy nebylo, aby jej používali k útočným účelům.“ Odkázala na zprávy o tom, že Ukrajina používá Starlink „na bezpilotní letouny.“

„Nebudu zabíhat do podrobností; jsou věci, které můžeme udělat, abychom omezili jejich schopnost to udělat … jsou věci, které můžeme udělat a které jsme udělali,“ dodala.

Byl to Elon Musk, kdo se zapojením do ukrajinského konfliktu ocitl mezi dvěma mlýnskými kameny. Jak již bylo řečeno, šlo pravděpodobně o impulzivní rozhodnutí v domnění, že to zvýší image společnosti SpaceX, ale poté si chladné a tvrdé ekonomické faktory vynutily ponižující částečné stažení z Ukrajiny.

Musk nejprve reagoval na výzvu o pomoc, kterou počátkem roku 2022 vyslal ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov, a vyslal do země 20 000 terminálů SpaceX Starlink. Vzhledem k tomu, že Rusko účinně vyřazovalo ukrajinskou telekomunikační infrastrukturu raketovými údery, spoléhala se země na technologii SpaceX, která zajišťovala nepřetržitý a bezpečný přístup k internetu.

„Více než 100 řízených střel zaútočilo na energetickou a komunikační infrastrukturu. Díky službě Starlink jsme však připojení v kritických oblastech rychle obnovili. Starlink je i nadále nezbytnou součástí kritické infrastruktury,“ napsal Fedorov 12. října na Twitteru.

Navzdory nekonečné chvále vyjádřil Musk 31. ledna výhrady k tomu, že ukrajinská armáda využívá Starlink k přeletům dronů s protitankovými granáty nad ruskými pozicemi. Zdůraznil, že „nedovolí“, aby tato praxe pokračovala.

„SpaceX Starlink se stal páteří připojení Ukrajiny až k frontovým liniím. Nedovolujeme však, aby byl Starlink využíván k dálkovým úderům dronů. To je ta prokletá část, když to neuděláš,“ napsal na Twitteru.

Mykailo Podoljak, vysoký poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, se pokusil vyvinout na Starlink nátlak obvyklým arogantním způsobem Kyjeva, když vydal ultimátum:

„Buď jsou na straně Ukrajiny a práva na svobodu a nehledají způsoby, jak škodit. Nebo jsou na straně Ruska & jeho ‚práva‘ zabíjet & zabírat území. SpaceX (Starlink) a paní Shotwellová by si měly vybrat konkrétní možnost.“

Musk však dal svůj postoj jasně najevo, když 16. září na Twitteru napsal: „Starlink je určen pouze pro mírové použití.“ To je také v souladu s podmínkami služby Starlink, v nichž se uvádí: „Starlink není navržen ani určen k použití s útočnými nebo obrannými zbraněmi nebo k jinému srovnatelnému konečnému použití.“

Připomínáme, že Musk v říjnu vyvolal kontroverze v západním světě, když na Twitteru zveřejnil svůj návrh na nastolení míru, který zahrnoval územní ústupky Rusku a neutralitu Ukrajiny.

„Znovu uspořádat volby v anektovaných regionech pod dohledem OSN. Rusko odejde, pokud to bude vůle lidu,“ řekl Musk. „Krym je formálně součástí Ruska, jako tomu bylo od roku 1783 (do Chruščovova omylu). Zásobování Krymu vodou zajištěno. Ukrajina zůstává neutrální. To je vysoce pravděpodobný výsledek na konci – je jen otázkou, kolik lidí do té doby zemře. Za zmínku také stojí, že možným, i když nepravděpodobným výsledkem tohoto konfliktu je jaderná válka.“

Zde poprvé vidíme, jak se Musk snaží vycouvat z chyby, které se dopustil zapojením své společnosti do války. Tím, že se rozhodl zbytečně zapojit do významného geopolitického a vojenského problému, se mu nyní dostává kritiky a odsouzení z celého západního světa za to, že omezil podporu Ukrajině, a zároveň tím do kamene vytesal nedůvěru vůči všem potenciálním budoucím klientům z nezápadního světa.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jiří
Host
jiří
1 rok před
1
0
Would love your thoughts, please comment.x