Rusko zmařilo útok na plynovod Turkstream, sabotéři byli zatčeni

Plynovod Turkstream

Tisková agentura Interfax citovala zprávu Kremlu o „zmařeném útoku“ na hlavní plynovod z Ruska do Turecka nazvaný TurkStream, uvedla agentura Reuters.

Plynovod Turkstream

Kreml uvedl, že při pokusu o sabotáž plynovodu, který spojuje Rusko s Tureckem a jižní Evropou, bylo ve čtvrtek zatčeno několik osob. Plynovod má kapacitu 31,5 miliardy metrů krychlových ročně a byl spuštěn na začátku roku 2020.

„Určité síly … se již pokusily o útok na TurkStream. Sabotéři byli dopadeni a několik lidí bylo zatčeno. Chtěli ho vyhodit do povětří. Na našem území, na naši půdě,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Peskovovy komentáře přicházejí v době, kdy Rusko plánuje přeměnit Turecko na centrální uzel pro ruský plyn NatGas a následně jej reexportovat přes Evropu. Mluvčí se k incidentu vyjádřil na okraj mezinárodního summitu v kazašské Astaně.

V pondělí prezident Vladimir Putin varoval, že se Ukrajina pokouší zaútočit na úsek plynovodu TurkStream. To následovalo po bombardování mostu spojujícího Rusko s anektovaným Krymským poloostrovem minulý víkend. Putin z útoku obvinil ukrajinské zpravodajské služby.

„Je zřejmé, že ukrajinské tajné služby nařídily, zorganizovaly a provedly teroristický útok, jehož cílem bylo zničit kritickou civilní infrastrukturu Ruska,“ řekl Putin o bombovém útoku na Kerčský most.

Útoků na kritickou infrastrukturu v evropském regionu v posledních týdnech přibývá, protože se zdá, že by se mohly přelévat z války na Ukrajině.

Po sabotáži plynovodu Nord Stream zůstává TurkStream kromě plynovodů procházejících Ukrajinou jediným kanálem pro ruský zemní plyn do Evropy.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x