Ministerstvo zahraničí USA vysvětluje „užitečnost“ amerických biolaboratoří v zahraničí

Biolaboratoře

Biologické laboratoře na Ukrajině a v dalších partnerských zemích nebyly nikdy použity k vývoji zbraní, uvedly v pondělí USA.

Biolaboratoře

Společné prohlášení amerického ministerstva zahraničí a vlád devíti zemí včetně Ukrajiny bylo zveřejněno několik měsíců poté, co Rusko obvinilo Washington z udržování tajného zahraničního programu biologických zbraní.

„Naše vlády otevřeně a transparentně spolupracují v rámci Programu snižování biologických hrozeb, který je součástí Programu spolupráce při snižování hrozeb Ministerstva obrany USA,“ stojí v prohlášení.

„Tato partnerství jsou věnována výhradně mírovým účelům, nemají nic společného se zbraněmi.“

Kromě USA a Ukrajiny prohlášení vydaly Arménie, Gruzie, Irák, Jordánsko, Sierra Leone, Uganda a Filipíny.

Země dodaly, že cílem programu je „chránit zdraví lidí a zvířat v našich zemích, včetně prevence, odhalování a kontroly ohnisek infekčních nemocí.“

Uvedly, že důležitost dozoru a reakce na infekční onemocnění zdůraznila pandemie Covid-19.

V březnu ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že na Ukrajině našlo dokumenty, které ukazují, že ukrajinské biologické laboratoře spolupracovaly s USA na výzkumu zahrnujícím nebezpečné patogeny, jako je mor a antrax. Prezident Vladimir Putin v dubnu uvedl, že Rusko má důkazy o tom, že tyto laboratoře byly využívány k vývoji „komponentů biologických zbraní.“

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj popřel, že by Kyjev vyvíjel zbraně hromadného ničení, a uvedl, že laboratoře provádějí pouze „běžný“ vědecký výzkum.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x