Maďarský premiér Orbán: Evropa trpí válečnou psychózou

Viktor Orbán

Hlavním problémem, kterému dnes Evropa čelí, je válka, což staví Maďarsko do obtížné situace, protože dopady války jsou vážné a okamžité, řekl maďarský premiér Viktor Orbán na zasedání summitu Organizace tureckých států v Ankaře.

Viktor Orbán

Premiér zdůraznil, že Evropa bohužel trpí „válečnou psychózou“ a kontinent se den ode dne více a více propadá do války. Orbán poděkoval představitelům tureckých států za posílení hlasu míru. Maďarsko je – vzhledem k asijskému původu svého obyvatelstva – čestným členem Organizace tureckých států.

Orbán poděkoval tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, který podle něj doposud úspěšně zprostředkovával jednání mezi válčícími stranami, a vyzval ho, aby v tomto úsilí pokračoval i v budoucnu.

„Jen tak můžeme mít šanci na mír,“ řekl Orbán. Tureckému prezidentovi rovněž poděkoval za to, že Maďarsko a Turecko mohou koordinovat svou činnost v rámci NATO.

Geografická blízkost Maďarska k válečnému konfliktu podle Orbána postavila otázku úsilí o mír na první místo maďarské agendy.

„Ukrajina je sousední stát, a proto jsou dopady války vážné a přímé, inflace prudce roste a ceny energií jsou rekordně vysoké,“ řekl a dodal, že „mnoho Maďarů nyní ve válce zemřelo, protože do armády jsou odváděni i muži z maďarské komunity na západní Ukrajině.“

„Pro Maďarsko je nejdůležitější záchrana lidských životů, a proto se zasazujeme o co nejrychlejší příměří a mírová jednání.“

Premiér zároveň vyjádřil názor, že to, co se děje v Evropě, je víc než jen válka, protože ve skutečnosti se „přeskupují mocenské poměry v celé Evropě“, což bude mít dopady i na Turecko.

Dodal, že v Maďarsku se objevuje i další hrozba:

„Ve světové ekonomice probíhají procesy, které by mohly vést k nové globální rovnováze.“

Uvedl, že segmentace světové ekonomiky je proti zájmům Maďarska a že Maďarsko nevidí svou budoucnost v segmentaci, ale v jednání v kolektivním zájmu a ve zlepšení vzájemného propojení.

„Turecké státy v tom mohou sehrát klíčovou roli, protože zde jsme evropské, kavkazské a středoasijské země vzájemně propojené na základě vzájemného respektu a dáváme tak dobrý příklad celému světu,“ uvedl premiér ve svém projevu.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
aamater
Host
aamater
1 rok před

Skôr nostalgiou za fašizmom a nacizmom. Je to vidieť ako všemožne podporujú fašistov na Ukrajine!!! Toto sa neskončí dobre!!!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x